Są jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających społeczeństwo. Potrafią być uciążliwe i uniemożliwiać funkcjonowanie w ciągu dnia. Mogą być spowodowane nieodpowiednim trybem życia lub zwiastować objawy poważnej choroby.

Przyczyny i rodzaje bólów głowy

Ból głowy nie zawsze jest niepokojącym objawem. Może towarzyszyć złemu samopoczuciu po nieprzespanej nocy, zwiastować infekcję lub przeziębienie. W prawidłowej klasyfikacji medycznej do pierwotnych, samoistnych bólów głowy zalicza się migrenę, bóle napięciowe i klasterowe. Mogą być również wywołane przez aktywność seksualną, kaszel lub przebudzenie w nocy. Z kolei wtórne bóle głowy związane są ze zmianami mechanicznymi w strukturach wewnątrzczaszkowych, tj. dużych naczyniach żylnych, tętnicach czy oponach mózgowych.

Często związane są z urazami głowy lub szyi, chorobami oczu, uszu, nosa, zatok i zębów. Towarzyszą również poważniejszym schorzeniom, takim jak udar krwotoczny mózgu czy nadciśnienie złośliwe. Najbardziej niebezpieczne i wymagające natychmiastowej reakcji są nagłe, bardzo silne bóle głowy. Mogą one być objawem krwotoku podpajęczynówkowego lub innego stanu zagrażającego życiu. Niepokojące są również bóle pojawiające się po raz pierwszy u osób po 50 roku życia, lub zmiany w charakterze dotychczasowych dolegliwości. Popularne są również tzw. bóle głowy z odbicia, występujące u osób nadużywających leków przeciwbólowych, które w tym przypadku same są przyczyną.

Migrena - jak ją rozpoznać?

Aby rozpoznać migrenę, musi wystąpić >5 napadów bólu głowy, trwających od 4 do 72 godzin, zlokalizowanych jednostronnie, o charakterze pulsującym, o nasileniu umiarkowanym do znacznego i nasilających się podczas normalnej aktywności fizycznej. Podczas napadu występują nudności lub wymioty oraz nadwrażliwość na dźwięk lub światło.

Jak zapobiegać bólom głowy?

Przede wszystkim należy dbać o higienę życia codziennego. Unikać sytuacji stresowych, spokojnie się odżywiać, dbać o regenerację organizmu i starać się, aby sen wynosił od 7 do 9 godzin na dobę. Niezastąpione może okazać się regularne nawadnianie organizmu poprzez picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Co robić, gdy pojawia się ból?

W przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu głowy zaleca się doustne leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), w tym kwas acetylosalicylowy, lub preparaty łączone, np. paracetamol i NLPZ z kofeiną lub ergotaminą. Jeśli jeden lek okaże się nieskuteczny, można spróbować innego z tej grupy. W przypadku silnych i umiarkowanych migrenowych bólów głowy zalecane są leki z grupy tryptanów. Natomiast u kobiet ciężarnych we wczesnym okresie ciąży stosuje się leki z grupy NLPZ, natomiast w trzecim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią są one bezwzględnie przeciwwskazane.