Czy implanty stomatologiczne są naprawdę bezpieczne?

Osoby, które rozważają zastosowanie implantów zębowych, często zastanawiają się, czy rzeczywiście mają do czynienia z bezpiecznymi rozwiązaniami. Warto pamiętać, że z implantami w formie zbliżonej do tej, w jakiej występują obecnie, mamy do czynienia już od lat sześćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy zaczęto stosować implanty wykonane z czystego tytanu i od ponad pół wieku zastępują one korzenie zębów, które utraciliśmy. Dziś możemy więc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że mamy do czynienia nie tylko z zabiegiem bezpiecznym, ale i nieinwazyjnym. Pomaga on pacjentom z brakami zębowymi i jest skuteczny nawet u osób starszych. Obecnie ponad 98 proc. implantów jest akceptowanych, a dzięki coraz lepszym technologiom implantologicznym sam proces gojenia i integracji przebiega szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

2. jak długo trwa zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg wszczepiania implantów jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zwykle odbywa się podczas jednej wizyty u stomatologa. Może być znacznie mniej inwazyjny niż usunięcie zęba. Po zabiegu implant musi być starannie pielęgnowany, ale pacjenci nie muszą się obawiać, że nie poradzą sobie z nowymi wyzwaniami, jakie przed nimi stoją. Lekarz zwykle przekazuje szereg zaleceń, których należy przestrzegać, więc jeśli obie strony będą ze sobą pewnie współpracować, nie ma powodów do obaw o jakiekolwiek nieprawidłowości.

3. komu można wszczepić implanty stomatologiczne?

Dzięki rozwojowi implantologii, dziś nie musimy się już martwić o ewentualne przeciwwskazania wiekowe do wykonania zabiegu. Leczeniu może poddać się każda osoba dorosła, która odbyła konsultację lekarską. Zakaz nie dotyczy osób chorych na nowotwory oraz tych, którzy zmagają się z cukrzycą. Przyjmuje się, że zabieg wykonywany jest u osób, które ukończyły 16 rok życia. Taka decyzja podyktowana jest przede wszystkim faktem, że mamy do czynienia z wciąż rozwijającym się układem kostnym.

Uzupełnienie brakujących zębów

Szczególną troską otaczane są osoby zmagające się z chorobami przyzębia. W celu uniknięcia powikłań zazwyczaj zaleca się leczenie periodontologiczne. Faza przygotowawcza wskazana jest również u pacjentów, u których z różnych przyczyn doszło do zaniku kości. W tym przypadku konieczna staje się sterowana regeneracja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej, przeszczepienie bloczków kostnych lub wyrostka zębodołowego.

4. dlaczego implanty mają być lepsze od standardowych uzupełnień protetycznych?

Jeszcze nie tak dawno brak jednego zęba wiązał się z koniecznością oszlifowania tych, które znajdują się w jego sąsiedztwie, bo tylko wtedy można było zamocować most protetyczny. Nic więc dziwnego, że pacjenci niechętnie myśleli o tym zabiegu. Dziś jednak rezygnacja z pięknego uśmiechu nie jest już konieczna. Implant jest znacznie lepszym rozwiązaniem z co najmniej kilku powodów, a jednym z najważniejszych jest to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które w żaden sposób nie obciąża zębów sąsiednich. Jest to ząb pełnowartościowy, tak samo mocny jak jego otoczenie.

5. Co to jest implantacja natychmiastowa i kiedy jest możliwa?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się również o implantacji natychmiastowej, która jest najszybszym sposobem na wykonanie tego zabiegu. Zabieg taki odbywa się bezpośrednio po planowanym usunięciu zęba stałego. W tym przypadku w kość szczęki wszczepia się tytanową śrubę, która zastępuje korzeń utraconego wcześniej zęba. Tytanowe osocze posiada specjalne pory, w które wrastają komórki kostne wytwarzane przez nasz organizm. Implant zostaje trwale połączony z kością i w ten sposób staje się częścią ciała pacjenta. Zabieg taki może być jednak wykonany tylko wtedy, gdy pozwala na to stan zdrowia pacjenta.