Obrzęki nóg są zazwyczaj wynikiem nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach nóg. Obrzękowi często towarzyszy uczucie zmęczenia, ciężkość nóg, zmiana koloru lub swędzenie skóry. Opuchnięte nogi mogą być związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia lub nerek. Nadmierne gromadzenie się płynów w kończynach dolnych może być również spowodowane niewłaściwą dietą zawierającą zbyt dużą ilość soli, nadwagą lub złym stylem życia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny opuchniętych nóg.
U kobiet opuchnięte nogi często związane są z cyklem menstruacyjnym.
Podczas cyklu menstruacyjnego stężenie hormonów w organizmie kobiety zmienia się w zależności od jego fazy. W drugiej fazie wzrastające stężenie estrogenów wpływa m.in. na gospodarkę wodną, prowadząc do zatrzymania płynów w organizmie. W efekcie kobiety w tym okresie mogą przybierać na wadze, mieć problemy z opuchniętymi kończynami lub brzuchem. Aby zmniejszyć opuchliznę przed okresem można nosić rajstopy uciskowe, które ułatwią odpływ płynów z kończyn dolnych, należy również pamiętać o aktywności fizycznej, która poprawia krążenie.
Opuchnięte nogi mogą być pierwszym objawem choroby żylnej kończyn dolnych
Po całym dniu obrzęk nóg, któremu towarzyszy uczucie ciężkości i zmęczenia może świadczyć o problemach z żyłami powierzchownymi kończyn dolnych. Żyły te odprowadzają krew z tkanek powierzchownych, takich jak skóra czy tkanka łączna. Czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, nadwaga czy siedzący lub stojący tryb pracy mogą powodować zaburzenia transportu krwi przez te naczynia, prowadząc do ich niewydolności. W takim przypadku sposobem na poprawę krążenia żylnego jest regularna aktywność fizyczna lub noszenie rajstop uciskowych. Dodatkowo, w celu złagodzenia objawów towarzyszących niewydolności żył powierzchniowych, możemy sięgnąć po żel z heparyną, który stosowany miejscowo wspomaga mikrokrążenie oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Obrzęk nóg jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków
Obrzęk nóg znajduje się na liście skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem niektórych leków. Na przykład, blokery kanału wapniowego stosowane w przypadku nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej. Do obrzęku nóg mogą przyczynić się również doustne leki sterydowe, takie jak prednizon, które zatrzymują sód w organizmie, zaburzając tym samym gospodarkę wodną. Do częściej stosowanych leków, które mogą przyczyniać się do powstawania obrzęków, należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (w skrócie NLPZ, np. ibuprofen) oraz hormonalne środki antykoncepcyjne. W przypadku NLPZ, obrzęk jest zazwyczaj łagodny i szybko mija po odstawieniu leku. Jeśli po zażyciu środków antykoncepcyjnych obserwuje się obrzęki, konieczna jest szybka konsultacja z ginekologiem.
zastoinowa niewydolność serca - kiedy obrzęk nóg wskazuje na poważny problem
U osób, które od dłuższego czasu zmagają się z chorobami układu krwionośnego, takimi jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze czy kardiomiopatia, obrzęk nóg może wskazywać na niewydolność serca. W takich przypadkach pojawia się również ogólne zmęczenie, duszności czy brak apetytu. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby układu krążenia, opuchlizna nóg powinna skłonić Cię do szybkiej wizyty u lekarza.
Spuchnięte nogi a problemy z nerkami
Nerki są odpowiedzialne za filtrowanie krwi i usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Gdy w organizmie zaburzona jest praca nerek, dochodzi do zatrzymania płynów, które odkładają się w tkankach, np. w nogach i rękach, powodując ich puchnięcie. Jeśli nie znajdziesz konkretnej przyczyny obrzęku nóg, a towarzyszy mu zmęczenie, duszności, nadmierne pragnienie lub wymioty, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.