Z wiekiem przebarwienia na zębach stają się coraz mocniejsze, ale ich lepsza widoczność jest również konsekwencją pewnych złych nawyków. Co zatem zrobić, aby dłużej cieszyć się białym uśmiechem?

Nie wszystko da się wybielić

Przede wszystkim należy podkreślić, że choć nasze nawyki mają znaczący wpływ na kolor naszych zębów, to geny wydają się być w tym kontekście nie mniej istotne. W efekcie wybielanie zębów nie zawsze jest w ogóle możliwe, a w niektórych okolicznościach nie zawodzą jedynie profesjonalne metody, na które możemy liczyć jedynie w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie nie dotyczy również licówek, wypełnień, mostów i koron, które w pewnym momencie mogą zacząć odznaczać się na tle wybielonych zębów. Czasami jedynym rozwiązaniem jest wymiana licówek lub koron na takie, które lepiej pasują do koloru pozostałych zębów.

Nie rób tego sam

Wybielanie samo w sobie jest bardzo modnym tematem, nic więc dziwnego, że na forach i blogach można znaleźć mnóstwo porad, jak wybielić zęby bez niczyjej pomocy. Jednak, choć mamy do czynienia z rozwiązaniami, które kuszą, specjaliści podchodzą do nich z dużą dozą sceptycyzmu. Oczywiście, produkty takie jak soda oczyszczona czy pasta do drewna mają właściwości wybielające, ale wynikają one głównie z właściwości ściernych tych produktów. W rzeczywistości wcale nie wybielają one zębów, a jedynie je rozjaśniają. Niektóre "cudowne środki", takie jak na przykład kurkuma, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego ich stosowanie może uszkodzić szkliwo i doprowadzić do powstania nowych przebarwień.

Patrz na to, co masz na talerzu

Jeszcze zanim zdecydujemy się na radykalne kroki związane z wybielaniem zębów, warto zastanowić się nad tym, co jemy, bo może się okazać, że ta informacja pozwoli nam rozwiązać problem przebarwień. Najbardziej przebarwiają sztuczne produkty kolorowe, w tym napoje gazowane i izotoniczne, ale niebezpieczne są również kawa, herbata, ciemne owoce i warzywa oraz wszystko to, co z nich powstaje. Uważać należy nawet na syrop klonowy i ciemne miody, a więc rozwiązania, które znane są z tego, że są naprawdę zdrowe.

Droga do zdrowych zębów

Oczywiście nie musimy radykalnie zmieniać sposobu odżywiania, ale jeśli w naszej diecie znajdują się produkty powodujące przebarwienia, wzmocnijmy higienę jamy ustnej. Ciekawym rozwiązaniem jest płukanie zębów wodą bezpośrednio po spożyciu jednego z takich produktów, a także szczotkowanie ich około pół godziny po posiłku. Dobrym pomysłem jest również stosowanie gumy do żucia, a w gabinecie stomatologicznym - profesjonalne zabiegi higienizacyjne.

Zapobiegaj!

Nie da się ukryć, że proces ścierania szkliwa nasila się wraz z wiekiem. Gdy jest go za mało, zostaje ono przebite przez tkanki leżące pod nim oraz te, które znajdują się w obrębie korony. Ząb ma charakterystyczny żółtawy odcień, nic więc dziwnego, że z wiekiem przebarwienia zębów stają się coraz bardziej widoczne. Jeśli decydujemy się na profesjonalne wybielanie zębów, nie zapominajmy, że po jego zakończeniu koniecznością staje się tzw. biała dieta. Polega ona na rezygnacji z barwionych napojów i innych potraw. Jeśli nie będziemy stosować się do tego zalecenia, musimy liczyć się z tym, że efekty zabiegu nie utrzymają się zbyt długo.

Rzuć papierosy

Jeśli masz dość przebarwień na zębach i jednocześnie palisz papierosy, to jest to doskonały pretekst, aby zrezygnować z niebezpiecznego dla zdrowia nałogu. Dym papierosowy zawiera nawet do czterech tysięcy związków chemicznych, nic więc dziwnego, że zęby palacza nie zachwycają. Jeśli pożegnanie z paleniem jest czerwone, użyj specjalnych past dla palaczy.