Zapalenie zatok jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Jej główne objawy to silny katar, zatkany nos, brak węchu, osłabienie oraz bóle głowy, które nasilają się przy schylaniu. Często problem z zatokami jest wynikiem powikłań po przebytym przeziębieniu. Może mieć również podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Jak leczyć zatoki? Przede wszystkim należy zasięgnąć porady lekarza, który oceni, jakiej terapii wymaga pacjent. Dzięki lekom dostępnym bez recepty można stosować zarówno leki obecne w aptekach, jak i naturalne preparaty ziołowe.

Naturalne sposoby

Preparaty ziołowe na zatoki mogą być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Do leczenia wewnętrznego stosuje się napary i herbatki ziołowe. Warto również stosować inhalacje. Zewnętrznie stosuje się maści, okłady i kompresy nasączone wywarem ziołowym. Do picia i inhalacji można stosować pojedyncze zioła lub ich mieszanki. Na problemy z zatokami szczególnie polecane są rumianek, mięta, tymianek, skrzyp polny i szałwia. Pijąc gorący napar, wdychamy aromatyczną, unoszącą się w powietrzu parę, która pomaga odblokować zatkany nos. Na zatoki najlepsze są maści rozgrzewające: majerankowa, kamforowa, eukaliptusowa lub sosnowa.

W przypadku problemów z katarem i zatokami warto również zaopatrzyć się w sól morską, a także sól jodowo-bromową. Można je wykorzystać do skutecznych inhalacji i okładów.

Leki

W leczeniu chorych zatok i zatkanego nosa stosuje się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i udrożniające. Leki te powinny również ułatwiać wydalanie wydzieliny. W ofercie aptek znajdują się różnego rodzaju preparaty. Wśród nich można znaleźć tabletki i spraye do nosa, których głównym zadaniem jest zmniejszenie obrzęku. Bardzo dobrym rozwiązaniem na pozbycie się problemu z zatokami jest stosowanie płynów do płukania - irygacji zatok. Substancje takie oczyszczają zatoki z wydzieliny, obkurczają śluzówkę i działają przeciwzapalnie. Oddychanie ułatwią również sztyfty, żele i maści z olejkami eterycznymi.

Na rynku dostępnych jest wiele środków dla osób z chorymi zatokami - leki te często dostępne są bez recepty. W razie potrzeby warto sięgnąć po łagodne tabletki, syropy i płyny do udrażniania zatok. Nie należy zapominać o naturalnych, ziołowych substancjach, które wspomogą terapię.