Medyczna marihuana jest legalna w Niemczech od 2008 roku, ale pacjenci mogli kupić marihuanę tylko w aptekach. I to właśnie wydawało się być problemem jednego z pacjentów, dla którego koszty marihuany były zbyt wysokie. Dlatego też Michael F. postanowił rozpocząć batalię w sądzie, aby uzyskać pozwolenie na uprawę własnych roślin konopi w domu. I w końcu wygrał, ponieważ Federalny Sąd Administracyjny w Niemczech zezwolił mu na uprawę własnej marihuany.

Federalny Instytut ds. Leków i Urządzeń Medycznych (BfArM) musiał wydać Michaelowi F. pozwolenie na uprawę konopi, ale oczywiście są pewne ograniczenia. Może on uprawiać maksymalnie 20 roślin i może to robić tylko w swojej łazience. Co więcej, Michael został również zobowiązany do wzmocnienia drzwi wejściowych i zainstalowania krat w oknach swojego domu. Oczywiście wolno mu uprawiać marihuanę tylko na własny użytek w celu leczenia objawów choroby. Pozwolenie wygasa w czerwcu 2017 roku.

Michael F. jest szczęściarzem, ponieważ wszyscy inni pacjenci biorący udział w programie, nadal muszą kupować medyczną marihuanę w aptece, a za jeden gram musi zapłacić około 16 dolarów. Niestety, ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa nawet części takich kosztów, więc pacjenci w Niemczech muszą płacić pełną cenę z własnych pieniędzy.

Medyczna marihuana

Po orzeczeniu niemieckiego sądu, ponad 130 pacjentów zwróciło się o pozwolenie na uprawę własnych roślin marihuany w swoich domach. Nic dziwnego, że żaden z tych wniosków nie został zaakceptowany przez Instytut. W Niemczech używanie medycznej marihuany jest dozwolone tylko dla pacjentów, którzy cierpią na określone choroby, w przypadku których udowodniono, że marihuana rzeczywiście pomaga złagodzić ich objawy. Wśród tych chorób znajdują się na przykład stwardnienie rozsiane, rak, AIDS, zapalenie wątroby typu C, zapalenie stawów, jaskra, depresja, choroba Parkinsona i astma. Każdy pacjent, który chce legalnie korzystać z medycznej marihuany, musi ubiegać się o specjalne pozwolenie na zakup produktów ją zawierających.

Sytuacja w Niemczech prawdopodobnie wkrótce ulegnie zmianie, ponieważ federalny minister zdrowia tego kraju, Herman Gröhe, przygotował projekt ustawy o medycznej marihuanie. Dzięki niemu pacjenci będą mogli kupować w aptekach ekstrakty z konopi oraz pączki marihuany. Co więcej, wydatki związane z leczeniem marihuaną będą również pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.