Rozstępy po ciąży - powstawanie
Pojawienie się rozstępów będzie związane z zaburzeniem pracy komórek produkujących kolagen i elastynę w naszej skórze. Dzięki tym białkom skóra będzie napięta, jędrna, elastyczna a naskórek będzie miał zdolność do regeneracji. W czasie ciąży włókna kolagenowe będą się osłabiać, co będzie związane z kwestią produkowanego kortyzolu. Zaburza on pracę komórek produkujących kolagen i w konsekwencji włókna będą kruche i nie są tak odporne na rozciąganie. Podczas gwałtownego przyrostu masy ciała będą pękać. Mało estetyczne blizny na początku są bladoróżowe, potem stają się czerwone, fioletowe, zwiększają długość i szerokość. Po porodzie mogą zmienić kolor na biały lub perłowy. Rozstępy po ciąży to problem, na który możemy mieć wpływ. Należy działać zanim się pojawią.
Rozstępy po ciąży - profilaktyka
Jeśli jemy w czasie ciąży, musimy dbać o to, by spożywać odpowiednie ilości. Nie można jednak przejadać się za bardzo. W naszej diecie musimy pamiętać o obecności cynku, który również przyczynia się do produkcji kolagenu. Można go znaleźć w wątrobie wieprzowej, pieczeni wołowej, migdałach, fasoli czy ostrygach. W czasie ciąży bardzo ważne jest ustalenie prawidłowej budowy ciała. Jeśli skóra ma odpowiednią ilość wody, jest elastyczna i bardziej podatna na rozciąganie. Zmniejszy się ryzyko pękania i powstawania rozstępów.
Na pielęgnację skóry po rozstępach jest już za późno. Od pierwszych tygodni ciąży konieczne jest masowanie skóry dwa razy dziennie kremami ujędrniającymi. Najlepiej też raz w tygodniu wykonać peeling, dzięki któremu preparaty będą się lepiej wchłaniać. Kosmetyki powinny mieć w swoim składzie witaminę E, a także wyciągi z roślin morskich. Wiele korzyści dla skóry to również dużo ruchu. Ważne będzie, aby skóra stała się bardziej napięta i ukrwiona. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem aktywności sportowej zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć przeciwwskazania do treningu.
Rozstępy po ciąży - usuwanie
Jeśli starania mające na celu zapobieganie rozstępom nie przynoszą zadowalających rezultatów lub walka z rozstępami przed porodem nie jest możliwa, ratunkiem z pewnością będą zabiegi kosmetyczne. W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z mikrodermabrazji, mezoterapii, dermabrazji, laseroterapii czy peelingu chemicznego z użyciem specjalnego kwasu glikolowego. Zabiegi te mogą nam również pomóc uporać się z rozstępami, gdy już się pojawią, a działania profilaktyczne nam nie pomogą i nie powstrzymają rozstępów.