Czym jest stomatologia estetyczna?

W dzisiejszych czasach stomatologia estetyczna to połączenie wielu działań wchodzących w zakres stomatologii, począwszy od stomatologii zachowawczej poprzez protetykę, ortodoncję i zabiegi periodontologiczne czy profilaktyczne. Wszystkie służą poprawie koloru, kształtu, ustawienia zębów, ale także wyglądu poprzez uzupełnianie braków w uzębieniu czy leczenie wad zgryzu, które wpłyną na proporcje twarzy pacjenta.

Z jakimi więc problemami zgłaszają się pacjenci, którzy chcą poprawić wygląd swoich zębów?

Przyczyn nieestetycznego wyglądu zębów jest wiele. Mogą to być przebarwienia zębów związane z dietą pacjenta, chorobami ogólnoustrojowymi, przyjmowanymi lekami, nałogami, niedostateczną higieną jamy ustnej lub wynikające z uwarunkowań genetycznych. Stare, nieszczelne wypełnienia na kilku powierzchniach tych samych zębów, próchnica wtórna pod wypełnieniami, zły dobór koloru wypełnień lub ich przebarwienia również wpływają na zły wygląd zęba. Wady zgryzu to odrębna grupa przyczyn ortodontycznych stłoczone zęby, źle ustawione względem siebie zaburzają prawidłowe rysy twarzy, stwarzają predyspozycje do odkładania się złogów nazębnych i powstawania ubytków próchnicowych. Kamień i złogi na powierzchniach zębów z czasem przybierają ciemne zabarwienie i powodują stany zapalne dziąseł i przyzębia, co może prowadzić do odsłonięcia korzeni zębów i złego wyglądu tkanek miękkich otaczających zęby.

Wybielanie zębów

Co w takich sytuacjach może zaproponować lekarz stomatolog?

W zależności od przyczyny problemu, z którą pacjent zgłasza się po wywiadzie i dokładnym badaniu w gabinecie stomatologicznym, możliwe będzie wybranie jednej z kilku opcji poprawy uśmiechu. W przypadku ubytków i nieszczelnych wypełnień będzie to odtworzenie koloru i kształtu naturalnych zębów za pomocą nowoczesnych materiałów kompozytowych, lub jeśli ilość zachowanych tkanek własnych nie będzie wystarczająca, wykonuje się licówki i korony porcelanowe. Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych zajmie dużo czasu, wymaga dużej dyscypliny, ale daje świetne rezultaty. Bardzo często stomatologiczne zabiegi profilaktyczne pozwalają na pozbycie się problemów z przebarwieniami zębów. Piaskowanie i skaling w celu usunięcia osadów nie tylko przywróci naturalny kolor zębów, ale również zwalczy stany zapalne dziąseł, które mogą być wynikiem działania płytki nazębnej.

Czy jest to zabieg bezpieczny dla każdego? Na czym to polega?

Wybielanie polega na utlenianiu przebarwień, które pojawiły się na powierzchni zęba lub w przypadku zębów martwych wewnątrz jamy zęba. Nie każdy będzie kwalifikował się do tego zabiegu. Wybielanie nie będzie odpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży oraz osób z dużą nadwrażliwością zębów. Jeśli ząb jest martwy, wybielanie przeprowadza się podczas jednej wizyty. Należy pamiętać, że wybielanie może mieć skutki uboczne, może wystąpić nadwrażliwość zębów lub problemy z podrażnieniem dziąseł.