Aparat ortodontyczny nie bez powodu jest powszechnie uważany za idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o idealnym zgryzie. Warto się nim zainteresować, bo nie od dziś wiadomo, że proste zęby to coś więcej niż tylko ładny uśmiech. Pozwalają one również z większą łatwością dbać o higienę jamy ustnej, a przy tym okazują się sprawdzonym sposobem na zapobieganie próchnicy i paradontozie.

Dziś o aparacie ortodontycznym nie mówi się już jako o konieczności. Jego noszenie to moda, w dodatku moda wyjątkowo zdrowa, bo pozwala nie tylko na leczenie wad zgryzu, ale także na radzenie sobie z kompleksami. Aparaty ortodontyczne są obecnie tak popularne, że z powodzeniem noszone są nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Obecnie ogromną liczbę ich zwolenników stanowią osoby młode, które cenią sobie ciekawe wizualnie aparaty ze zdobieniami.

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dzieci

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe zazwyczaj rozciąga się w czasie, może więc trwać nawet kilka lat. To właśnie w tym okresie zmienia się kształt szczęki i żuchwy dziecka. Jeśli rodzice uważają, że zęby mleczne nie rosną prosto, nie powinni tego ignorować, a już na pewno nie powinni czekać, aż dziecko będzie miało zęby stałe. Jeśli dziecko nie ukończyło 12 roku życia, lekarz zazwyczaj sugeruje stosowanie ruchomych aparatów ruchomych.

Noszenie ich przyczynia się do tego, że pochylają się one we właściwym kierunku, a szczęki rosną we właściwy sposób. Nie ma jednego czynnika decydującego o skuteczności tego typu leczenia. Kluczową rolę odgrywa jednak współpraca dziecka i jego rodzica z lekarzem. Jeśli rodzice nie dopingują dziecka i nie dbają o to, czy aparat słuchowy jest prawidłowo noszony, trudno liczyć na to, że jego używanie będzie miało sens. Ważne jest również pilnowanie terminów wizyt kontrolnych, podczas których lekarz analizuje postępy w leczeniu.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Kiedy nosić aparat ortodontyczny

Aparaty stałe są skuteczniejsze od aparatów ruchomych, ale dzieci mogą je zakładać dopiero wtedy, gdy wyrosną im wszystkie stałe zęby. Dorośli są w tej szczęśliwszej sytuacji, że ich wiek nie ma już znaczenia. U osób starszych jednak sam aparat może nie wystarczyć, ponieważ często okazuje się, że wada zgryzu powstaje, gdy żuchwa lub szczęka jest nieprawidłowo zbudowana.

W takim przypadku założenie aparatu musi być poprzedzone interwencją chirurgiczną. Osoby dorosłe muszą się również liczyć z tym, że korekta wady zgryzu będzie poprzedzona takimi działaniami jak wszczepianie implantów i zabiegi protetyczne. Oczywiście trudno uniknąć pytania o to, dlaczego właściwie tak często mówi się obecnie o potrzebie prostowania zębów.

Dlaczego warto prostować zęby?

Okazuje się, że powodów jest co najmniej kilka. Jeśli obie szczęki idealnie do siebie pasują, a przy tym zęby są równe, poprawia się wygląd twarzy. Jej owal staje się naturalny, poprawia się też postrzeganie uśmiechu. Proste zęby prowadzą też do wyeliminowania wielu wad wymowy, a jeśli ich pełna korekta nie jest możliwa, zawsze jest szansa, że staną się mniej uciążliwe. Wyprostowane pozwalają na idealne przeżuwanie pokarmów. W efekcie trawienie jest mniej problematyczne, pacjent może liczyć na regularne wypróżnienia i dłużej cieszy się dobrym zdrowiem. Same proste zęby to także mniej pracy dla stomatologa, który z większą łatwością jest w stanie zabezpieczyć je nie tylko przed próchnicą, ale także przed chorobami dziąseł. Prostowanie zębów jest na tyle skomplikowanym zadaniem, że zajmuje się nim specjalny lekarz - ortodonta.