Od dawna poszukiwano substancji, które mogłyby pomóc w zachowaniu młodego, pięknego wyglądu. Kiedy naukowo poznano procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry, możliwe było stworzenie ciekawych preparatów zapobiegających tym procesom, w tym kwasu hialuronowego. Przełomem było pojawienie się technologii, która posłużyła do modyfikacji naturalnego kwasu w wypełniaczach w strzykawkach.

Charakterystyka kwasu hialuronowego

Obca nazwa kwas hialuronowy to tak naprawdę wskazanie na związek, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jedną z jego podstawowych funkcji będzie to, że jest on w stanie wiązać wodę, która odpowiada za nawilżanie tkanek. Z biegiem lat jego ilość w skórze będzie się zmniejszać i to powoduje, że poziom nawilżenia jest mniejszy. Włókna kolagenowe będą tracić elastyczność, a ich liczba będzie się zmniejszać. W efekcie skóra będzie miała mniejszą elastyczność i pojawią się zmarszczki. Można więc z tym walczyć, jeśli zaczniemy wprowadzać pod skórę kwas hialuronowy, który będzie w stanie wypełnić te braki i dzięki temu będzie można wypracować efekt taki jak w przypadku naturalnego kwasu hialuronowego.

Historia kwasu hialuronowego

Kwas został po raz pierwszy wyodrębniony w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmera z ciała szklistego krowy. Ze względu na jego przezroczystą formę, naukowcy nadali mu nazwę hyalos, co oznacza "dobrze się dzieje".

Kwas hialuronowy

Początkowo pozyskiwano go z grzebieni kogutów. Rozwój nauki umożliwił otrzymywanie kwasu hialuronowego przy użyciu nowoczesnych metod biotechnologicznych. Kwas uzyskany w wyniku fermentacji bakterii jest bezpieczny, ponieważ będzie to taki związek, który ma taką samą budowę jak u człowieka.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny, obecnie definiuje się go nie tylko jako element medycyny estetycznej, ale stosuje się go również w ortopedii, okulistyce, ginekologii i urologii.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Kwas do korekcji zmarszczek będzie miał postać żelu, w którego cząsteczkach znajdują się substancje budujące tkanki. Rozmiary cząsteczek są dopasowane do tkanki warstwy skóry. Dzięki temu skóra jest idealnie ujędrniona, uniesiona i wygładzona. Różna wielkość cząsteczek żelu sprawia, że można dobrać terapię do głębokości zmarszczek, dzięki czemu osiągnie się wspaniały efekt estetyczny.