Sezon ferii i zimowych wyjazdów rozpoczęty, ale pogoda za oknem przypomina nam, że prawdziwej tegorocznej zimy nie ma i nie będzie w większości województw. Co robić, żeby się nie nudzić?

1. poza sezonem

Kraków to kulturalne i historyczne miasto, które co roku przyciąga miliony turystów. Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2017 roku odwiedziło go prawie 16 mln osób, głównie w szczycie letniego sezonu turystycznego. Dlatego warto wykorzystać ten czas, kiedy turystów jest mniej, by poznać uroki bardziej kameralnego Krakowa i poczuć jego niepowtarzalny klimat spacerując pustymi uliczkami Starego Miasta.

Niższe ceny

Zwiedzanie poza sezonem pozwala zaoszczędzić na kosztach noclegu.

3. miejsca przyjazne dzieciom

Podróżowanie z dzieckiem może być skomplikowanym przedsięwzięciem, a przeszkody logistyczne mogą zniechęcić do planowania dalszej wyprawy.

W drodze do Zakopanego

Dla wielu Polaków Tatry to obowiązkowy cel zimowych podróży, a stolica Małopolski to doskonały przerywnik w drodze do Zakopanego. Przed wjazdem na zatłoczoną Zakopiankę warto zatrzymać się w Krakowie i poznać miasto zimą, odpocząć i wyruszyć w dalszą podróż.

5. Polskie dziedzictwo narodowe

Istnieje kanon zabytków, które są częścią dziedzictwa narodowego, ważnych dla polskiej kultury i historii, a Kraków jest ich dużą częścią. Dla tych, którzy nigdy nie byli na Wawelu, czy nie odwiedzili Sukiennic podczas szkolnej wycieczki w podstawówce, zimowa wycieczka do Krakowa to doskonała okazja, by nadrobić zaległości w polskiej historii i najważniejszych zabytkach.

Kraków zimą

6. Kazimierz w nowej odsłonie

Kazimierz to wyjątkowa część Krakowa, przesiąknięta kulturą i historią żydowską. W ostatnich latach dzielnica ta, oprócz kultywowania swojego historycznego dziedzictwa, stała się miejscem pełnym tętniących życiem barów i restauracji oferujących zarówno dania kuchni żydowskiej, jak i potrawy z całego świata.

7. w słońcu i w deszczu

Atrakcje Krakowa są tak różnorodne, jak różnorodna jest historia miasta. Niezależnie od pogody, stolica Małopolski oferuje atrakcje dla zwiedzających. Przy niesprzyjającej aurze można zwiedzić ukryte miejsca w Krakowie, takie jak podziemny oddział Muzeum Historycznego mieszczący się pod Sukiennicami czy Rynek Starego Miasta. Multimedialna wystawa pokazuje, jak wyglądał Rynek Główny przed wiekami, który przed wiekami znajdował się kilka metrów niżej niż obecnie. Przy słonecznej pogodzie na krakowskich błoniach czeka lodowisko, które jest największym tego typu obiektem w Polsce.

8. kultura

Oferta kulturalna Krakowa ma wiele wymiarów. Odwiedzający znajdą tu bogaty repertuar kin i teatrów, klasyczne muzea oraz rozwijające się nowoczesne obiekty, takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W mieście odbywają się również koncerty międzynarodowych gwiazd, takich jak David Guetta, Depeche Mode czy Emela Sande. Wybierając się na takie wydarzenie, warto sprawdzić, czy któryś z hoteli nie przygotował specjalnej oferty dla uczestników koncertu, obejmującej np. atrakcyjną cenę noclegu i transportu do obiektu czy przedkoncertową strefę dla fanów.

9. Zwiedzanie w ciągu dnia, relaks w spa wieczorem

Miłośnicy relaksującego wypoczynku, którzy po długim dniu zwiedzania szukają odprężenia, mogą zatrzymać się w hotelu oferującym strefę spa, zabiegi pielęgnacyjne czy wybór saun. Hotele rozwijają swoje usługi w zakresie zabiegów kosmetycznych, a przykładem jest Novotel Kraków Centrum, który poszerzając swoją ofertę w spa, nawiązał współpracę z ekspertami z All for body.

10. Kraków coraz bliżej

Odległość między miastami nie maleje, ale zdecydowanie skrócił się czas podróży. Dziś do Krakowa możemy dostać się w 5 godzin pociągiem z Gdańska. Z Wrocławia w nieco ponad 3 godziny, a z Warszawy w 2 godziny 30 minut.