15 najciekawszych i najbardziej kolorowych festiwali i parad kwiatowych na świecie

Pomysły na podróże /. Notatka podróżnika Nawet jeśli pośrednio, kwiaty są integralną częścią życia każdego człowieka. Cieszą oko i dają wspaniałe zapachy. Z pewnością ludzie nie mogliby zignorować tego pięknego cudu natury, nie chwaląc go za pomocą uroczystości i procesji. Zapoznaj się z 15 najciekawszymi i najbardziej kolorowymi festiwalami i paradami kwiatowymi na świecie.
1 z 36

Międzynarodowa Wystawa Kwiatów w Filadelfii / Philadelphia International Flower ShowGdzie

? Filadelfia, PA, USA
Kiedy? Early March.
http://theflowershow.com/
Wszystko zaczęło się od spotkania profesjonalnych ogrodników w 1829 roku. Z czasem takie prywatne spotkanie profesjonalistów przerodziło się w jedną z największych halowych wystaw kwiatowych, jakie kiedykolwiek się odbyły. Impreza może pochwalić się ogromną liczbą ekspozycji ogrodowych, zarówno dużych ogrodów, jak i maleńkich kwiatowych "eksponatów", a także zmieniającym się co roku motywem przewodnim festiwalu.

Portland Rose FestivalGdzie

? Portland, Oregon, USA
Kiedy? Początek czerwca.
http://www.rosefestival.org/
Festiwal został założony ponad 100 lat temu w nadziei, że Portland, Oregon przyciągnie więcej turystów. Od tego czasu to kwiatowe wydarzenie przyciąga tysiące ludzi z całego świata, a w 2011 roku zostało nazwane Najlepszym Festiwalem Roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Festiwali i Wydarzeń.

Festiwal SzafranuGdzie

? Consuerga, Hiszpania
Kiedy? Koniec października.
Wiele osób opisałoby szafran jako zwykłą przyprawę, ale jest on pozyskiwany z fioletowych kwiatów. Pod koniec października ludzie zbierają się na trzy dni, które zbiegają się ze zbiorami szafranu, aby wziąć udział w popularnych festynach i obejrzeć zawody w najszybszym przetwarzaniu szafranu. Wielu rolników przebiera się również w swoje narodowe stroje.

Festiwal Kwiatów, Medellin Gdzie

? Medellin, Kolumbia
Kiedy? Początek sierpnia.
http://feriadelasflores.medellin.travel/
Medellín, nazywane miastem wiecznej wiosny, jest kwiatową stolicą Ameryki Południowej. Na początku sierpnia to właśnie tam kwiatowa parada setek tzw. soliteros (tragarzy palankinów), czyli lokalnych rolników i sprzedawców, paraduje ulicami miasta ze swoimi kwiatowymi wyrobami. Te potrafią same ważyć nawet 70 kg.

Festiwal Kwiatów w Medellín.


Festiwal Kwiatów w Medellín.


"Pasadena Tournament of Roses FestivalGdzie

? Pasadena, Kalifornia, USA
Kiedy?1 stycznia (jeśli Sylwester wypada w niedzielę, festiwal przesuwa się na poniedziałek)
Nietypowo zimowy festiwal odbywa się w słonecznej Kalifornii i jest chyba najbardziej niekonwencjonalnym świętem Nowego Roku w Ameryce Północnej. Obok gałązek i liści, około 20 milionów kwiatów - nie tylko róż, ale także tulipanów, aksamitek, chryzantem i tak dalej - zdobi ogromne platformy. Parada była przygotowywana przez wolontariuszy przez osiemdziesiąt tysięcy godzin, a same aranżacje można oglądać jeszcze po paradzie.

"Tournament" of Roses w Pasadenie.


Kwiatowa ofiara dla DziewicyGdzie

? Walencja, Hiszpania
Kiedy? Połowa marca.
Mieszkańcy Walencji budują drewnianą figurę Matki Boskiej i przez dwa dni, ubrani w swoje najlepsze narodowe stroje, wręczają Dziewicy kwiaty, dekorując w ten sposób całą figurę.
Genzano

Infiorata Flower FestivalGdzie

? Genzano, Włochy
Kiedy? Połowa czerwca.
Wąskie uliczki Genzano są wyłożone dywanem z kwiatów w ramach infiorata (dosłownie: dekorowanie kwiatami), religijnego święta, którego korzenie sięgają 1778 roku. Data święta jest bezpośrednio związana z dniem Bożego Ciała, a motyw religijny często przenika do kwiatowych wzorów na drogach miasta, gdzie kolorowy dywan pozostaje nietknięty przez dwa dni. Trzeciego natomiast pozwala się dzieciom biegać po nim, przerywając w ten sposób wielogodzinną pracę - taka jest tradycja.

Infiorata Floral w Genzano.


Kwiatowa Infiorata w Genzano.


Kaifeng Chrysanthemum Cultural FestivalGdzie

? Kaifeng, Chiny
Kiedy? W połowie jesieni.
Chryzantema, majestatyczny kwiat symbolizujący długowieczność, jest lekarstwem i dumą Kaifeng. Co roku, od 18 października do 18 listopada, miasto organizuje wielki pokaz około 200 różnych rodzajów chryzantem w ponad 500 000 doniczkach. W 2011 roku festiwal trafił do Księgi Rekordów Guinnessa za posiadanie najdłuższego dywanu kwiatowego na świecie o długości dwóch kilometrów. Jego budowa zajęła około 22110 roślin doniczkowych i 120 osobom osiem dni.

Brukselski dywan kwiatowy / Brussels' Flower Carpet Gdzie

? Bruksela, Belgia
Kiedy? Mid-August.
http://www.flowercarpet.be/
Raz na dwa lata na Grand Place (głównym placu) w Brukseli, tuż przed ratuszem, "rozkładany" jest dywan z kwiatów. Dywan został zaprojektowany w 1971 roku przez architekta krajobrazu E. Stautemansa, który początkowo eksperymentował z niewielką ilością kwiatów. Po sukcesie w Belgii został zaproszony do pracy nad kwiatowymi dywanami na dużą skalę w innych krajach. Kolejne wydarzenie to zaplanowany na 15-17 sierpnia 2014 r.

Brukselski Dywan Kwiatowy.


Chiang Mai Flower FestivalGdzie

? Chiang Mai, Tajlandia
Kiedy? Pierwszy weekend lutego.
Miasto Chiang Mai nazywane jest Kwiatem Północy i naprawdę rozkwita w lutym, zwłaszcza w pierwszy piątek, sobotę i niedzielę miesiąca. W tym czasie, oprócz innych atrakcji (jak np. wybór Miss Festiwalu), odbywa się wspaniała procesja kilkudziesięciu platform, na których wznoszone są kompozycje będące dumą Chiang Mai: żółte i białe chryzantemy, różowe i fioletowe orchidee oraz hybryda róży damasceńskiej, którą można spotkać tylko w tym mieście.

Festiwal Kwiatów w Chiang Mai.


Festiwal Kwiatów w Chiang Mai.


Spalding Flower Parade / Spalding Flower ParadeGdzie

? Spalding, Anglia
Kiedy? May.
http://www.spalding-flower-parade.org.uk/home
Podczas jubileuszu króla Jerzego V i królowej Marii tulipany były w pełnym rozkwicie, a festiwal ujrzał światło dzienne na cześć pary monarszej w 1935 roku. Z czasem impreza zyskała na popularności i narodził się Tydzień Tulipanów, obejmujący 40-kilometrową trasę pieszą. W 1959 roku odbyła się pierwsza oficjalna Tulip Parade i do dziś tworzone są na jej potrzeby niesamowite kompozycje na dużych platformach.

Spalding Flower Parade.


Spalding Flower Parade.


Jersey Battle of FlowersGdzie

? Wyspy Normandzkie, Jersey
Kiedy? Drugi czwartek sierpnia.
http://www.battleofflowers.com/
Bitwa na kwiaty to tradycja sięgająca 1902 roku podczas koronacji Edwarda VII. Początkowo uroczystości były bitwą w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu: ludzie wskakiwali na platformy i uzbrajali się w kwiaty, aby rywalizować ze sobą. Obecnie nie ma tego typu aktywności, ale widowisko nie stało się gorsze i kończy się fajerwerkami.

Bitwa na kwiaty w Jersey.


Bitwa Kwiatów w Walencji / Batalla de Flores,

Walencja, Hiszpania
Kiedy? Koniec lipca.
Bitwa Kwiatów w Walencji wyznacza koniec miesiąca. Obchody rozpoczynają się wspaniałą paradą: platformy z kwiatami i tematycznymi dziewczynami ciągnięte są przez konie. Po kilkukrotnym przejechaniu wyznaczonej trasy następuje "bitwa", w której biorą udział zarówno mistrzowie, jak i zwykli widzowie. Czasami dziewczyny na platformach mogą być uzbrojone w rakiety, aby odeprzeć strumień kwiatowych pocisków.

Bitwa na kwiaty w Walencji.


Bitwa na kwiaty w Ventimiglia /Battaglia di Fiori, VentimigliaGdzie

? Ventimiglia, Włochy
Kiedy? Wiosną, raz na dwa lata.
http://www.battagliadifiori.com/
Ta bitwa kwiatów świętuje nadejście wiosny. Floryści z Ventimiglia rywalizują o stworzenie najbardziej ekstrawaganckiej aranżacji. Impreza trwa dwa dni: pierwszy rozpoczyna się wieczorną paradą, której towarzyszą tańce, muzyka, jedzenie i fajerwerki, natomiast następnego dnia platformy znów wyruszają w drogę i w pewnym momencie wszyscy zaczynają rzucać w siebie kwiatami.

Bitwa na kwiaty w Ventimiglia.


BloemencorsoGdzie

? Wiele miast w Holandii i Belgii, ale najważniejsze w Sündert.
Kiedy? Pierwsza niedziela września.
Bloemencorso w Sündert to największa na świecie parada kwiatów, organizowana przez wolontariuszy. Co zaskakujące, ta niezwykle widowiskowa ekstrawagancja odbywa się w małym miasteczku (20 000 mieszkańców), w którym urodził się nie kto inny jak Vincent van Gogh. Olbrzymie platformy artystyczne wykonane są z drutu stalowego, kartonu, papier-mache i oczywiście kwiatów. O tytuł najlepszej kompozycji ubiegają się gigantyczne figury wykonane głównie z dalii.

Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Blumenkorso.


Autor: Olesya Yagorlitskaya Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on