19 tabu stołowych z całego świata

Pomysły na podróże /. Notatka podróżnika

Wszyscy uwielbiamy podróżować i dowiadywać się nowych rzeczy o tradycjach i zwyczajach innych narodów. Lubimy architekturę, przyrodę, zwiedzanie i oczywiście smakowanie narodowej kuchni. Ale tylko nieliczni wiedzą, czego nie robić podczas jedzenia. Teraz opowiemy Wam o tabu, o którym każdy powinien wiedzieć.

1) WłochyWe Włoszech za niegrzeczne uważa się przyjmowanie zaproszenia na kolację po raz pierwszy. Najpierw trzeba ją odrzucić, a dopiero za drugim razem jest akceptowana.

Jeśli zdecydujesz się na obiad w restauracji i uznasz, że w zamówionym przez Ciebie daniu jest za mało sera, lepiej nie wypowiadaj tego stwierdzenia głośno. Zostałoby to odebrane jako oznaka niezadowolenia z umiejętności kulinarnych szefa kuchni, a to największa obraza.

2. ChinyW Chinach nie wolno kroić makaronu. Jest to uważane za zły omen, gdyż Chińczycy wierzą, że im dłuższy makaron, tym dłużej będziesz żył. A krojenie makaronu symbolizuje krótszy okres życia. Nie można też kierować pałeczek w stronę współbiesiadników.

3) JaponiaTabu związane z pałeczkami istnieje również w Japonii. Na przykład nie można nimi podawać jedzenia, bo, uwaga, służą do podawania jedzenia podczas pogrzebów. Jeśli więc podajesz jedzenie pałeczkami podczas ceremonii innej niż pogrzeb, nie szanujesz osoby, z którą się nim dzielisz.

Zahamowania z pałeczkami na tym się nie kończą. Nie należy pozostawiać ich w pozycji pionowej w jedzeniu po posiłku. Czynienie tego w kawiarni lub innym lokalu gastronomicznym spowoduje obrażenie gospodarza i szefa kuchni.

4) TanzaniaW naszym kraju jest zwyczaj przychodzenia na obiad na czas; w ten sposób można pomóc gospodyni w gotowaniu i sprawić jej przyjemność. Ale w Tanzanii lepiej spóźnić się na obiad o jakieś 20 minut. W przeciwnym razie będziesz obrażał gospodarza.

5. KoreaZgodnie z koreańską tradycją, posiłek powinna rozpocząć najstarsza osoba przy stole, a następnie reszta.

6. Korea PołudniowaA w Korei Południowej podczas picia trzeba odwrócić głowę i patrzeć gdzie indziej.

7. ChileW Chile za złą formę uważa się jedzenie czegokolwiek rękami.

8. RosjaW Rosji uważa się za zły omen, jeśli zostawia się na stole puste butelki. Dlatego też zawsze są one stawiane na podłodze. A zlizywanie jedzenia z noża to oznaka złego wychowania. To omen, że można zachorować, jeśli je się z noża. Może to przesądne, ale na pewno można uszkodzić sobie język.

9. Wielka BrytaniaW kulturze brytyjskiej istnieje ciekawa tradycja. Dobrą rzeczą w zupie jest to, że podczas jedzenia trzeba odchylić talerz od siebie, podobnie jak łyżkę. Ta zasada etykiety przeszła do tradycji wielu innych krajów.

10. IndonezjaW Indonezji podczas posiłków ręce muszą leżeć na stole.
Czytaj dalej artykuł
  • Wskazówki dotyczące podróży
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze