20 porad dla osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają za granicę

Travel Ideas Notatka podróżnika Podróżowanie do innych krajów otwiera możliwości zdobycia nowych doświadczeń. Ale zanim zaczniesz poszerzać swoje horyzonty, ważne jest, aby być świadomym różnic kulturowych między krajami, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza podróż za granicę.

Poniższe 20 porad ułatwi Ci poznawanie nowych kultur i sprawi, że Twoja podróż będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

1. Nie podróżuj bez znajomości przynajmniej kilku słów w języku kraju, który zamierzasz odwiedzićNaucz się przynajmniej mówić "proszę", "dziękuję", "przepraszam" i "przepraszam". Jeśli masz problemy z porozumieniem się z miejscowymi, z pewnością docenią wysiłek, jaki włożyłeś w próbę porozumienia się z nimi w ich własnym języku.

2. Przeczytaj więcej o kulturze i zwyczajach danego kraju

Na pewno powinieneś wiedzieć, czy istnieją jakieś gesty lub wyrażenia, które w danym kraju są uważane za niegrzeczne i unikać ich używania w każdy możliwy sposób.

3. Przeczytaj wskazówki od innych podróżników
Bardzo przydatne jest czytanie o doświadczeniach innych podróżników

.

Może poinformować Cię o rzeczach, których po prostu nie powinieneś robić lub obszarach, których należy unikać, niedrogich hotelach, dobrych restauracjach lub ciekawych miejscach, których nie ma w przewodniku.

4. Nie podnoś głosu

Podróżowanie może być ekscytujące, ale spędzanie czasu w tłumie innych turystów nie jest tym, czego oczekujesz od zagranicznej podróży. Kiedy jesteś w miejscach publicznych, mów jak najciszej i najspokojniej, aby nie wyróżniać się w tłumie jako turysta. To, coraz częściej, przyciąga złodziei i oszustów.

5.W niektórych kulturach

pokazanie

bardzo przyjaznej twarzy sprawia, że miejscowi myślą, że z nimi flirtujesz

.

Może to prowadzić do nieporozumień i innych nieprzyjemnych konsekwencji.

6. Bądź przygotowany na zapłacenie "podatku turystycznego"

Podatek od towarów i usług jest w rzeczywistości dość powszechny za granicą. Jako turysta powinieneś spodziewać się, że zapłacisz więcej niż to, co jest napisane na cenniku. Nie należy jednak płacić zbyt wiele za przedmiot, który ewidentnie nie jest tego wart.

7. Nie oczekuj, że wszystko będzie jak w domuNieporównuj wygodnych wakacji w kraju do wakacji za granicą

.

Przygotuj się na to, że nie będziesz spał do pory obiadowej, jadł do upadłego i spędzał czasu z przyjaciółmi. Będziesz musiał dostosować się do nowego tempa i stylu życia, aby zobaczyć wszystkie zabytki i doświadczyć nowej kultury w szczypcie. Za granicą pojęcia "sklep", "klub" i "restauracja" różnią się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w naszym rodzinnym kraju. Nie łudźcie się więc, że pozostaniecie rozczarowani, tylko bądźcie autentycznie zaskoczeni tym, co was otacza.

8. Nie oceniaj przedwcześnie życia, wartości i tradycji innych narodów

Nawet jeśli ulice jakiegoś miasta są pełne śmieci, a mieszkańcy piją wodę i robią pranie w tej samej rzece, zamiast potępiać wygląd, powiedz: "Czy to nie jest ciekawe? Opowiedz mi więcej o swoim życiu". Szanuj lokalne tradycje, w końcu to nie jest Twój kraj, jesteś tu tylko gościem.

9. Podróżuj w stylu, który odpowiada Twoim wartościom, zainteresowaniom i hobbyIgnorujopinie innych ludzi i nie słuchaj sceptyków

.

Jeśli nie masz pieniędzy na pięciogwiazdkowy hotel i chcesz zatrzymać się w tanim hostelu lub u couchsurferów, odrzuć stereotypy i uprzedzenia innych ludzi. To Twoje święto i to Ty decydujesz, jakie ono będzie.

10. Nie bój się street foodu

Street food cię nie zabije. W Tajlandii na przykład street food jest formą sztuki kulinarnej, która pod wieloma względami przewyższyła nawet najdroższe restauracje. Koniecznie spróbuj też tradycyjnej kuchni kraju, do którego się wybierasz.

11.

Nie bój

się powiedzieć "nie".Jeśli ktoś proponuje Ci piękną, ale zupełnie niepotrzebną pamiątkę lub chce kupić danie, które nie sprawi, że będziesz głodny, nie bój się powiedzieć

"

nie",

tylko zrób to z szacunkiem

.


12. Poznaj mieszkańcówLokaliści

są nie tylko bezpośrednimi użytkownikami innej kultury, ale także nieocenionym źródłem przydatnych informacji. Mogą zaproponować tanie hotele i kawiarnie, ciekawe atrakcje, których nie ma w przewodniku, a nawet zapewnić bezpłatny nocleg. W zamian bądź przyjazny i autentycznie zainteresowany ich życiem.

13. Świętuj lokalne festiwale i święta

w tradycyjny sposób

Nie ma lepszego sposobu na zanurzenie się w nowej kulturze niż tradycyjna lokalna uroczystość, niezależnie od tego, czy jest to indyjskie wesele, festiwal sosu chili, walka pomidorów czy wenecka maskarada

.

W ten sposób w ciągu jednego dnia zdobędziesz więcej doświadczeń niż w ciągu tygodnia zwiedzania.

14. Podróżuj dłużej, ale do mniejszej liczby miejscKażde

pojedyncze miasto lub kraj zasługuje na jak najwięcej uwagi. Nie sposób odwiedzić pięć krajów w ciągu tygodnia i twierdzić, że doskonale poznało się lokalne zwyczaje, kulturę i sposób życia. Odwiedź dwa kraje w ciągu tygodnia, a zapamiętasz mieszkańców, kawiarnie, parki i place na całe życie - a nie widoki za oknem autobusu turystycznego.

15. Nie rób zbyt wielu planów na dzieńSpędzaj dni ciesząc się każdą minutą i nie biegaj galopem przez wszystkie wybitne miejsca

.


16. Strzeż swoich dokumentów

Szczególnie strzeż

swojego

paszportu i nigdy nie oddawaj go do biura imigracyjnego w celu odnowienia wizy, bo jakoś mogą Ci go nie oddać.

17. Kup polisę ubezpieczeniowąUbezpieczenie turystyczne wielu osobom wydaje się niepotrzebną stratą pieniędzy

.

Ale pozwoli Ci zaoszczędzić tysiące dolarów w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach.

18. Nie rozpamiętuj nieprzyjemnych sytuacji

Jeśli zostaniesz napadnięty lub wydarzą się inne złe rzeczy, nie rozpamiętuj tego. Dopóki żyjesz, odpuść sobie wszystkie negatywy i dalej ciesz się wakacjami.

19 Jeśli nie lubisz swoich wakacji, zmień cel podróżyJeśli weźmiesz pod uwagę kraje azjatyckie, możesz łatwo przemieszczać się z jednego kraju do drugiego w poszukiwaniu siebie i nowych doświadczeń

.

Jeśli nie jest to możliwe, zmień miasto. W każdym kraju można znaleźć coś bliskiego swojemu sercu.

20. Przygotuj się na szok kulturowy

Po powrocie do domu, podróż może zmienić twoje ustalone postrzeganie życia. Postaraj się przywieźć dobre doświadczenia bez robienia paraleli z krajem ojczystym. Z czasem szok się zużyje, a pozytywne emocje i wspomnienia będą trwały całe życie.

Powodzenia w podróżach!
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze