20 rzeczy, z których Kijów słynie na całym

świecie Pomysły na podróże Notatka podróżnika: "Jak cię nie kochać, mój Kijowski!". - to słowa znanej piosenki. I jeśli zapytać przeciętnego kijowianina, dlaczego kocha swoje miasto, to odpowiedź będzie zgodna z tym kontekstem. Przecież kochamy Kijów po prostu dlatego, że to nasze rodzinne miasto, nasza Ojczyzna. Tak jak nie da się kochać członków rodziny za coś, tak nie da się kochać rodzinnego miasta. Jednocześnie goście i podróżnicy kochają Kijów nie bez powodu. Co to jest? Na to pytanie można odpowiedzieć, patrząc na 20 najczęstszych powodów, dla których nasza stolica może być popularna wśród turystów. 1 z 20

1. NSC Olympic (Stadion Olimpijski)

Gospodarz finału Euro 2012, w którym Hiszpania obroniła tytuł mistrzowski, wygrywając 4-0 z Włochami, Stadion Olimpijski został zaprojektowany na Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku, a następnie zmodernizowany na Mistrzostwa Europy UEFA w 2012 roku. Choć Ukraina i Polska były współgospodarzami Euro 2012, to właśnie Kijów był gospodarzem meczu finałowego.

2. FC Dynamo

Klub piłkarski z Kijowa, który zdobył 12 mistrzostw kraju i 2 puchary Ligi Mistrzów UEFA. FC Dynamo pokonało FC Barcelonę 4-0 i 3-0. W tym czasie dla klubu grał również Szewczenko.

3. Znani na całym świecie ludzie

Wszyscy ci ludzie pochodzą z Kijowa: Kazimierz Malewicz (napisał Czarny kwadrat), Igor Sikorsky (zaprojektował helikopter), Max Levchin (stworzył międzynarodowy system płatności PayPal), Milla Jovovich (gwiazda filmu Piąty element), Zino Davidoff (marka Davidoff) i wielu innych.

4. Kurczak po kijowsku

Kotlet ten, będący podstawą każdego ukraińskiego menu w okresie powojennym, przyrządza się z piersi kurczaka owiniętej wokół kawałków masła i posypanej bułką tartą. Masło roztapia się podczas smażenia kurczaka, co nadaje potrawie niesamowity smak. Wielu smakoszy zachwyca się smakiem tego kotleta.

5. Słodycze "Wieczór kijowski".

Nie można ich nazwać najlepszymi cukierkami na świecie, bo są przecież czekolady szwajcarskie i belgijskie, ale jednocześnie nasze przysmaki wyprzedzają pod względem jakości i smaku wyroby włoskie i francuskie.

6. Ciasto kijowskie

Od 50 lat uważany jest za najlepszy prezent przywieziony ze stolicy Ukrainy.

7. Andriyivsky Spusk

Najbardziej znane miejsce w Kijowie dla osób szukających pamiątek. Stare budynki, zabytki, muzea, ceglane ścieżki i bajeczne widoki to widoki, które przyciągają mieszkańców i turystów na pieszą wycieczkę. Przewodniki turystyczne często odnoszą się do Andriyivsky Descent ze wzgórzem jako "Kijowski Montmartre".

8. Arsenał Sztuki

Największa (50 000m²) i najbardziej inspirująca wystawa sztuki na Ukrainie, Arsenał Sztuki znajduje się w Starej Twierdzy Peczerskiej. Inne popularne miejsca spotkań miłośników sztuki to Pinchuk Art Centre (wystawa sztuki współczesnej), Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy (wystawa dla klasyków).

9. Dzwonnica Wielkiej Ławry

Jest to największa cerkiew Ławry Kijowsko-Peczerskiej i jeden z najwyższych budynków w Kijowie. Dzwonnica ma 96,5 m wysokości i widać ją z daleka, nawet 25-30 km poza granicami miasta. Nie przegap również okazji do odwiedzenia kościoła św. Andrzeja i klasztoru ze Złotą Kopułą.

10. Kasztany w Kijowie

Legendarne drzewa, które kwitną w połowie maja to najlepszy czas na wizytę w Kijowie.

11. Stacja metra Arsenalna

Jedna z najgłębszych stacji metra na świecie została otwarta w 1960 roku i rozciąga się 105 metrów pod ziemią.

12. krajowe centrum wystawowe

Kijowskie Centrum Wystaw Narodowych to rozległa stalinowska budowla o łącznej powierzchni 290 ha, z czego 50 ha zajmują budynki. Otwarte w drugiej połowie lat 50. jako Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej (VDNG - w ukraińskim skrócie) centrum sprawia wrażenie dość dużego, choć raczej przestarzałego i nienowoczesnego budynku. Bardzo dobre miejsce na spacer.

13. Aleja krajobrazowa

Spokojna alejka z widokiem na puszczę w centrum Kijowa w pobliżu Andriyivsky Prospekt, tworzy ostry kontrast z ruchliwymi ulicami i placami oddalonymi o 50 metrów. Wąwozy, które były zamieszkiwane przez garncarzy już w X wieku p.n.e., a nawet wcześniej, zachowały swoje dziewicze piękno. Urocze miejsce na wędrówki, lekki jogging i po prostu oddychanie świeżym powietrzem.

14. Pirogovo

Jest to skansen, w którym prezentowane jest życie i architektura narodu ukraińskiego. Zawiera zbiór zabytków kultury narodowej ze wszystkich regionów Ukrainy: cerkwie, domy, wiatraki charakterystyczne dla ukraińskich wsi.

15. Rynki rolne

Unikaj centralnych rynków, takich jak Besarabka, który jest drogim rynkiem spożywczym w centrum Kijowa, i rób zakupy na mniejszych rynkach w dzielnicach miasta. Spróbujcie domowych produktów mlecznych (twaróg, ser feta, ryżówka), pikli i grzybów. Na takich targowiskach będziesz miał okazję skosztować (lub przynajmniej powąchać) produkt przed jego zakupem.

16. Restauracje fast food z tradycyjną kuchnią ukraińską

W całym centrum miasta znajdują się restauracje samoobsługowe ("Puzata Chata" itp.), które oferują tradycyjną kuchnię ukraińską w bardzo niskiej cenie dla obcokrajowca.

17. Piekarnia Jarosława

Ta piekarnia znajduje się w pobliżu hotelu Radisson w Kijowie. Miejsce to różni się od innych piekarni w centrum Kijowa tym, że pozostaje wierne swoim tradycjom. Przez lata wciąż można tu kupić te same staroświeckie, ale apetyczne bułeczki, ciastka i paszteciki. Warto spróbować nadzienia cynamonowego, makowego, wiśniowego, twarogowego i innych. Piekarnia jest jednym z niewielu miejsc, które oferuje ryżówkę, mleko i kakao. Koniecznie wpadnijciei spróbujcie!

18. Największe miasto Europy

Uważa się, że w XI wieku Kijów był największym miastem w Europie, większym nawet od Paryża. Stąd rozprzestrzenił się prawosławny odłam chrześcijaństwa (nie z Rosji i Moskwy, która powstała 100 lat później).

19. Balkony w kształcie kropli.

Przez wieki na Ukrainie nie było jednolitych standardów dla elewacji, dlatego balkony jednego i tego samego budynku (wyjątkiem jest większość nowych budynków) różnią się od siebie zasadniczo: kolorem, materiałem, rodzajem przeszkleń. Tworzy to zabawne i naiwne wrażenie - urocze i brzydkie zarazem. Wystarczy podnieść głowę podczas spaceru wśród domów, by przekonać się o tym osobiście!

20. rzeka Dniepr

Jedna z największych rzek Europy dzieli Kijów na dwie części - prawobrzeżną i lewobrzeżną. Dniepr jest jedną z głównych przyczyn korków i zanieczyszczeń, ale nadaje Kijowowi świeży, młody wygląd. Do wielu wysp na środku rzeki można łatwo dotrzeć mostem dla pieszych z Metro Hidropark, a na wyspę Trukhanov można dotrzeć mostem dla pieszych, aby spędzić wakacje na plaży. Wycieczka statkiem z Poshtova Ploshcha, wypożyczenie łodzi czy nawet zwykły widok na piękny Dniepr z metra - to czasy, które zapamiętasz na zawsze!

Kijów to naprawdę piękna europejska stolica, która zasługuje na najwyższe uznanie. Jest takie stare powiedzenie, że osoba, która choć raz odwiedziła Kijów, będzie żyła do 70 roku życia. A więc przyjeżdżaj do Kijowa, ciesz się jego pięknem, bądź zdrowy i żyj długo i szczęśliwie! A jeśli masz szczęście mieszkać w tym pięknym mieście, po prostu kochaj je, bo naprawdę mamy tak wiele powodów do dumy!
Autor: Elena Ischuk Autor: www.discoverukraine.ua Omów artykuł Powiedz znajomym: Zapisz się do magazynu
  • Czytaj także
  • Comments Off on