25 niezbędników na b

iwak Pomysły na podróże /. Traveler's Note W 2009 roku odbył się mój pierwszy poważny b iwak. Byłem młody i głupi. Niestety, nikt nie wytłumaczył mi, co powinnam zabrać ze sobą. W efekcie spakowałam ogromną ilość niepotrzebnych rzeczy, a zapomniałam o tym, co najważniejsze.

Od tego czasu upłynęło sporo wody, mam więcej niż jedną drogę do kredytu i nie popełniam już tych samych błędów. I tak, pakując plecak na kolejną wędrówkę, postanowiłam podzielić się swoim doświadczeniem i skomponować listę kontrolną dla początkujących wędrowców. Jednak nawet doświadczeni podróżnicy mogą wykorzystać go do samodzielnej kontroli, jak wiadomo, w tym przypadku dodatkowa skrupulatność nie boli.

Lista kontrolna dla wędrowca1

.

PlecakPrzede wszystkim zacznijmy

od niezbędnika każdego backpackera. Aby zmieścić wszystkie poniższe rzeczy, potrzebny będzie pojemny plecak. Idealnym rozwiązaniem jest model z usztywnianą rurką ściągającą (oznaczoną dwiema cyframi w nazwie, np. 60+10). Dla dziewczyn polecałbym pojemność 55-65, dla chłopaków co najmniej 75. Wyjątki są możliwe, jeśli ktoś inny będzie nosił część bagażu za Ciebie.

Nigdy nie wypełniaj plecaka ponad jego pojemność. Rzeczy są schludnie przechowywane dopiero w pociągu z domu do miejsca rozpoczęcia podróży. Później mają tendencję do chaotycznego układania się w stosy i zajmują znacznie więcej miejsca.


2. Podkładka i siedziskoMata

(w potocznym rozumieniu mata kempingowa) wykonana z pianki polietylenowej lub octanu etylenu winylu służy do izolacji cieplnej i wodnej. Można go umieścić pod śpiworem na namiocie, aby było przytulniej i zapobiec przeziębieniom. Na półkach można znaleźć produkty o różnej grubości (od 3 do 16 mm). Na letnie biwaki w zupełności wystarczają mi maty turystyczne 7-10 mm. Są też maty dmuchane, ale są zbyt kłopotliwe.

Siedziska to małe kawałki maty maskującej, wyposażone w gumki lub opaski mocujące je w okolicach genitaliów. W kręgach turystycznych często nazywane są "popelinami". Jak sama nazwa wskazuje, służy on do zapobiegania marznięciu pośladków w wyniku długotrwałego siedzenia na zimnym podłożu.


3. ŚpiwórZależnie

od pory dnia, temperatura może skakać jak wściekła kuna. Różnica między termometrem, w dzień i w nocy, może wynosić nawet 10 stopni. Dobry śpiwór pomoże Ci dobrze wypocząć po ciężkiej wyprawie. Produkty różnią się zakresem temperatur. Dla zmarzluchów lepiej wybrać cieplejszy śpiwór.

Jeśli chodzi o design, istnieją trzy rodzaje toreb: koc, kokon i zagłówek. Bardzo żałuję, że kupiłam kokon, bo jest on przeznaczony tylko do użytku indywidualnego. Jeśli wybierasz się na biwak ze swoim chłopakiem, lepiej zaopatrzyć się w dwa śpiwory-koce. Jednym ruchem ręki zamieniają się w podwójne łóżko.


4. NamiotKolejny

niezbędny atrybut kampanii. Dobry namiot jest drogi, więc jeśli nie planujesz zbyt często wychodzić w plener, wynajmij mobilny domek od znajomego lub udaj się do biura podróży, które wypożycza sprzęt. Inną opcją na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupno taniego chińskiego namiotu bez namiotu. Jako wodoodporną osłonę można zastosować folię plastikową.


5. Duże, grube worki na śmieci -

potrzebne są nie tylko do usuwania ludzkich odpadów. Używaj worków na śmieci do wszystkiego, co faktycznie posiadasz. Optymalny schemat wygląda następująco. Wszystkie przedmioty są podzielone na kategorie. W jednym worku zawijamy śpiwór, w drugim - ubrania, w trzecim - środki higieny osobistej i tak dalej. Następnie 120-litrowy worek umieszcza się w plecaku i do niego wkłada się poszczególne worki.

Faktem jest, że nawet najfajniejsze plecaki mają ograniczoną odporność na wilgoć. Po kilku godzinach spędzonych w ulewnym deszczu każda tkanina przemoknie na wylot. Worki na śmieci sprawią, że twój sprzęt będzie suchy, a ty będziesz spał w suchym śpiworze z suchymi i czystymi ubraniami.


6. Mapa papierowaWyzywajcie

mnie od niedorozwiniętych, ale żadne urządzenie GPS nie zbliża się do starej, dobrej mapy papierowej. Niektóre odważne dusze mają odwagę obstawiać w internecie. Śmiem ich rozczarować, zasięg krajowych operatorów ma ogromne dziury. Z dala od cywilizowanego świata dostęp do sieci przypomina hipogryfa - jest tak samo mityczny, rzadki i zakopany.

Nie będę się spierał, jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy ściągnąć specjalne oprogramowanie i topografia będzie dostępna offline. Ale tutaj do głosu dochodzi specyfika stylu życia nawiedzonego turysty. Można na nim nieostrożnie usiąść, można go niechcący upuścić, uderzyć, utopić, zagrzać na śmierć na ognisku. Papierowa mapa, "zalaminowana" zwykłą taśmą klejącą, wytrzyma nawet wybuch jądrowy. Nie zapomnij też o kieszonkowym kompasie.


7. Płaszcz przeciwdeszczowyNa

wędrówce jak ryba, przyda się

parasol

, ale mackintosh będzie naprawdę przydatny. Mam całą szafę takich ubrań. Pierwszy to zwykły celofanowy mackintosh na krótkie spacery po lesie, drugi jest nieco bardziej chunky, a trzeci (tylko opcja luksusowa) to gigantyczny podłogowy mackintosh rowerowy z wodoodpornego materiału Taffeta PU.

Jeśli jesteś filigranową dziewczyną, która waży 36 kg, ale ma 5'5" wzrostu, mackintoshe w rozmiarze L i XL będą odpowiednim wyborem. Można je zawinąć razem z plecakiem i ani jedna strużka wody nie dostanie się na ubranie i strój.


8. Podstawowy zestaw ubrańNa

początku tego artykułu powiedziałem, że podczas mojej pierwszej wędrówki zgarnąłem masę dodatkowych rzeczy. Większość tej kupki była kupą niepotrzebnych i nieodpowiednich rzeczy. Aby więc nie ciągnąć balastu podczas zbiórki sprawdź poniższą listę:

 • Koszulki z rękawami - 4 szt (dwie - odpinane, jedna - na noc i jedna - rezerwowa),
 • spodenki - 2 pary


,

 • ciepła kurtka polarowa
 • -
 • 1 szt
 • .
 • Strój - 1 komplet (sukienka słoneczna lub spódniczka z bluzką do prania lub co kto lubi);
 • bielizna - 4-5 par
 • ; skarpetki - 4-5 par
 • ;
 • biustonosz sportowy bez pianki - 2;
 • biustonosz z kośćmi - 1 sztuka (fajny na wyjście);
 • kostium kąpielowy
- 1 sztuka.
 • Nie bierzcie koszulek i bokserek, one absolutnie nie chronią ramion przed pasami plecaka. Na pierwszym wyjeździe przetarłem sobie ramiona do krwi. Ubrania paradne byłyby mi potrzebne tylko wtedy, gdybym biwakował blisko cywilizacji. Nie wiem gdzie położyć

ręcznik, więc niech będzie na liście ubrań.


Przeczytaj więcej artykułu Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
 • Przeczytaj także
 • komentarze