33 zaskakujące fakty o Hongkongu oczami naszego człowieka

Pomysły na podróże /. Notatka podróżnika Hongkong to cudowne miasto, w którym Wschód i Zachód są ściśle splecione. Tak właśnie było historycznie. I to "braterstwo" znajduje odzwierciedlenie we wszystkim: gospodarce, architekturze, edukacji i kulturze.

W tym mieście wszystko spokojnie współistnieje i rozwija się. Są tu chińskie sklepy i indyjskie układy, nowoczesne zachodnie wypożyczalnie filmów i katolickie kościoły, sieć McDonald's i włoskie pizzerie.

Jest kilka niezwykłych faktów, które żywo opisują Hongkong jako miejsce kontrastów i lotów wyobraźni. Oto 33 z najbardziej godnych uwagi.

1. W Hongkongu nie ma podatku od wartości dodanej (VAT), który jest najbardziej powszechnym podatkiem na świecie. Dlatego towary są tam naprawdę tanie, co przyciąga wielu zakupoholików. Jest to również powód, dla którego napływają tam inwestycje zagraniczne.

2. Główny obszar Hongkongu, prawie 65% to lasy i parki. Pozostałe 25% jest bardzo gęsto zaludnione. Wskaźnik gęstości zaludnienia Hongkongu wynoszący 6 352 osoby na km kw. należy do najwyższych na świecie. - jest jednym z najwyższych na świecie, a gęstość zaludnienia w miastach jest najwyższa.

3 Autobusy wahadłowe przewożą pasażerów przez całą dobę.

4. Prawie wszystkie autobusy są piętrowe i nie dla osób o słabym sercu, siedzących na pierwszym piętrze, jest jazda nimi przez wąskie górskie serpentyny.


5. Na ulicach Hongkongu pomiędzy nowoczesnymi wieżowcami wciąż "kursują" "starożytne" piętrowe tramwaje, tzw. double-decker. To całkiem niezłe widowisko!

6. Metro w Hongkongu jest niemal w pełni wyposażone w wi-fi, a na kilku stacjach można skorzystać z komputerów z darmowym dostępem do internetu.

7. W Hongkongu jest wiele wiaduktów dla pieszych, ale jest jeden bardzo niezwykły. "Mid-Levels" to podwyższone przejście dla pieszych z niesamowitą liczbą schodów, mostów i schodów ruchomych. Jest to również jeden z najdłuższych na świecie.


8. Wielkoskalowy, spektakularny i stały coroczny pokaz laserowy jest swego rodzaju rekordzistą i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.


9. Mieszkańcy Hongkongu są swego rodzaju smakoszami. Przyjeżdżają tu najsłynniejsi szefowie kuchni na świecie. Nie wyjdziesz tu głodny, bo wszelkiego rodzaju kawiarnie, restauracje i inne rodzaje lokali gastronomicznych znajdziesz za rogiem. Kuchnia odzwierciedla geografię świata - chińska z jej owocami morza, europejska z jej różnorodnością, amerykańska i inne. Wykwintne dania też nie są tanie.

10. Główne dania oferowane w restauracjach i kawiarniach Hongkongu są oparte na mięsie, ponieważ rezyduje tu większość Chińczyków - ogromnych miłośników mięsa. Ale bez ryb też nie można się obejść, bo jest tu mnóstwo japońskich restauracji!

11. Miłym bonusem dla gości większości kawiarni i restauracji jest darmowa herbata ziołowa lub zielona z Chin.


12. Hongkong słynie z pysznych wypieków. I jest wszędzie: w metrze i na ulicach, w supermarketach i piekarniach.

13. Sklepy convenience 7 Eleven są otwarte 24/7 dla wielu odwiedzających Hongkong. I jest ich mnóstwo.

14: Chcesz kupić składniki na miksturę z medycyny chińskiej? Proszę bardzo. "Miliony" chińskich sklepów sprzedają wszystko, od suszonych grzybów i wodorostów po orzechy i suszone owoce.


15. Obowiązkowym celem podróży jest Chiński Nowy Rok, obchodzony na początku lutego w Hongkongu! Wszystko jest w tym czasie okazałe: dekoracje uliczne, fajerwerki, masowe festyny i oczywiście wyprzedaże!

16. Zgrabna ciekawostka - bankomaty w Hongkongu wydają gotówkę bez pobierania prowizji.

15. Tradycyjne niedzielne pikniki Filipińczyków mieszkających w Hongkongu na mostach dla pieszych to widok godny podziwu! Ciesząc się relaksem, rozmową i pożeraniem pizzy i ciastek, lokalni Filipińczycy siedzą na kartonowych pudłach.

16. Mieszkańcy Hongkongu są wielkimi fanami życia roślinnego, więc każdy skrawek ziemi wolny od budynków jest porośnięty roślinami. Drzewa i krzewy można zobaczyć na dachach.

17: Nieruchomości w Hongkongu są problematyczne z wygórowanymi cenami! Porównywalne tylko z cenami w Tokio.

18. Na nocleg w hotelu mogą sobie pozwolić tylko dobrze sytuowani. Noc w mniej lub bardziej przyzwoitym pokoju kosztuje 100 i więcej dolarów. A w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych ceny są znacznie wyższe niż w podobnych hotelach europejskich.

19- W półwyspowej części Hongkongu Kowloon można trafić do stylizowanej dzielnicy indyjskiej, bardzo kolorowej i taniej. Tutaj zostaniesz nakarmiony za prawie nic, wymienisz walutę po okazyjnym kursie i zostaniesz sprzedany tanio różnego rodzaju urocze drobiazgi.


20. Miłośnicy hazardu mogą grać w Hongkongu w egzotycznej scenerii pośród wód Morza Południowochińskiego na pływającym kasynie. Z oficjalnie zakazanymi kasynami, statki kasynowe wyruszają z brzegów Hongkongu każdej nocy i dokują poza wodami terytorialnymi kraju.


21. Jedną z lokalnych atrakcji w Hongkongu jest most wiszący łączący wyspę Lantau z lądem. Most ten jest 8. najdłuższym na świecie (1 377 metrów).


22. Bardzo pouczające Muzeum Pieniądza znajduje się na 55 piętrze najwyższego budynku w Hongkongu, 118-piętrowego International Finance Centre (IFC). Wspinaj się na szczyt drugiego najwyższego wieżowca na świecie i pokaż dowód tożsamości, aby wziąć zapierające dech w piersiach panoramy cudownego miasta.

23 Ale jeszcze lepiej, zrób przyjemne wieczorne wejście na Victoria Peak, wznoszące się 428 metrów nad poziomem morza, i gazp w zachwycie na wiele wieżowców w Hongkongu oświetlonych przez czerwone zachodzące słońce.

24. Podążając śladami Hollywood, Hongkong stworzył swój własny Walk of Fame, aby zostawić odciski dłoni ikon filmowych Hongkongu, które wciąż żyją dzisiaj. A ku pamięci tych, którzy odeszli, zainstalowano tablice pamiątkowe.


25. Na tym samym Walk of Stars można też zrobić sobie zdjęcie obok pomnika wielkiego Bruce'a Lee.

26. Hongkong jest fascynującym miejscem do życia, ponieważ jest uważany za jedno z najczystszych miast na świecie po Singapurze.

27. Spośród wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej, Hongkong ma najszybsze połączenie internetowe na świecie.


28. Czy chcesz dotknąć największego na świecie Buddy z brązu? W takim razie udaj się do Hongkongu. To właśnie tam, na jednym ze wzgórz wyspy Lantau, wznosi się majestatyczny posąg tego doskonałego człowieka. Do idola można dotrzeć samochodem lub kolejką linową albo pieszo szlakiem turystycznym.

29: Spektakularny górzysty teren Hongkongu sprawia, że wędrówki licznymi szlakami to czysta przyjemność!

30. Mieszkańcy w ograniczonym stopniu korzystają z prywatnych samochodów w Hongkongu, preferując korzystanie z systemu transportu publicznego, aby poruszać się po mieście. Tak więc pomimo ogromnej populacji (ponad 7 milionów), drogi Hongkongu nigdy nie są znane z korków.

31. Starożytna chińska nauka Feng Shui jest w Hongkongu traktowana ze szczególną czcią. Wszystkie budowy prowadzone są tu zgodnie z zasadami Feng Shui.

32. Mieszkańcy Hongkongu odrzucili pomysł budowania budynków, które mają mniej niż 30 pięter wysokości. Nic więc dziwnego, że Hongkong znajduje się na szczycie listy najbardziej wieżowych miast świata, z łatwością wyprzedzając takie megamiasta jak Dubaj, Nowy Jork, Chicago czy Singapur.

Do tej pory w Hongkongu wzniesiono ponad 100 wieżowców.

W Nowym Jorku są zaledwie 83 wieżowce o wysokości 150 metrów.


33. "Pachnący port" - tak w tłumaczeniu brzmi Hongkong !


Discuss article Tell friends: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także.
  • Comments Off on