4 miasta idealne dla podróżników

Pomysły na podróże / Po powrocie z podróży wszyscy są zainspirowani i zachwyceni miejscami, miastami i krajami, w których byliście. Niewątpliwie każdy z nas ma własne wyobrażenie o tym, co jest piękne. Istnieją jednak statystyki, według których to właśnie te miejsca cieszą się największą popularnością wśród turystów.

1.

Urbino, WłochyTa

historyczna osada jest ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym w regionie Marco. Według dokumentów historycznych, został założony w XV wieku przez księcia Federico da Montefeltro. Budowa została przeprowadzona według planów architektów Luciano Laurano i Francesco di Giorgio Martini. Pałac hrabiego, który stał się jednym z najwspanialszych zabytków Europy, został udekorowany przez cały zespół artystów. To właśnie głowa rodziny Montefeltro zadała sobie wiele trudu, aby zgromadzić najwybitniejsze osobistości kultury i nauki tamtych czasów i uczynić ze swojego pomysłu "think tank" i "historyczne dziedzictwo" renesansu.


2. Chandigarh, IndieChandigarh

jest dziełem architekta Le Corbusiera, nad którym pracował przez 10 lat. W połowie ubiegłego wieku budowa "miasta idealnego" została zakończona. Zgodnie z zamysłem projektanta, w centrum miasta znajduje się Pałac Rządowy i Sąd Najwyższy, wokół których rozmieszczono 47 niezależnych kwartałów. Każdy sektor ma swoją własną infrastrukturę (szkoła, świątynia, obiekty rozrywkowe i handlowe). Wokół miasta znajduje się duży obszar terenów zielonych.


3.

Zamość,

Polska Zamość ma także swoje idealne miasto, zwane Zamościem. Został zbudowany przez doradcę królewskiego Jana Saryusza Zamoyskiego według planów włoskiego architekta Bernanda Morando. Polski arystokrata i polityk wybrał na miejsce budowy niezamieszkane tereny w pobliżu swojej ojczyzny (Skokówki). W tym czasie miasto było bogatym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym i potężną cytadelą, której nie mogli zdobyć ani Kozacy, ani Tatarzy, ani Szwedzi. Obecnie cytadela przyciąga uwagę wielu zagranicznych podróżników, stając się obiektem kulturalnym i rozrywkowym, po utracie funkcji obronnych.


4.

Żółkiew

, UkrainaW

1 589 r. Stanisław Żółkiewski

,

dowódca wojsk kozackich, otrzymał rozkaz zbudowania miasta we wsi Winniki. Przy jego budowie polski hetman wykorzystał doświadczenia zdobyte przy budowie polskiego Zamościa. Po jakimś czasie miasto zostało przekształcone w twierdzę. Obecnie twierdza-miasto pozostała praktycznie niezmieniona i zachowuje status rezerwatu historyczno-architektonicznego, który przyciąga wielu turystów.Czy nadal masz wątpliwości co do istnienia idealnego miasta? W tej sytuacji jest tylko jedno wyjście - sprawdzić samemu. Być może te miejsca nie wydają Ci się aż tak niesamowite, ale ze statystykami nie da się dyskutować.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze