5 miejsc, które mogą wkrótce zniknąć

Pomysły na podróże / Notatka podróżnika Na naszej planecie jest niewiarygodnie wiele pięknych i niezwykłych miejsc, które zachwycają swoją scenerią poszukiwaczy przygód i nowych doświadczeń. Ale eksperci, którzy badają osobliwości zjawisk naturalnych i krajobrazu Ziemi ostrzegają, że w niedalekiej przyszłości mogą one zniknąć z powierzchni Ziemi. Czym są te miejsca?

1.

SeszeleWyspy te

są bardzo popularne dzięki swoim bajecznym krajobrazom, różnorodnej florze i faunie oraz niesamowitej historii sięgającej czasów prehistorycznych, kiedy to kwitły pirackie rozboje, a rolnicy korzystali z niewolniczej pracy. Ale niewielu wie, że to rajskie miejsce może zniknąć w ciągu najbliższych 100 lat, ponieważ linia brzegowa wysp powoli ulega erozji.


2.

Mount Kilimanjaro, TanzaniaTa

góra jest najwyższa w Afryce (osiąga wysokość ok. 5900 m n.p.m.) i jest wulkanem, który był uśpiony przez długi czas. Kilimandżaro jest interesujące, ponieważ będąc bardzo blisko równika, jego szczyt jest pokryty czapą śniegu. Naukowcy twierdzą jednak, że nie potrwa to długo. Tylko w ciągu ostatniego stulecia pokrywa śnieżna skurczyła się o 85%, a proces ten trwa nadal. Dlatego też w niedalekiej przyszłości pasmo górskie przestanie cieszyć odwiedzających swoim blaskiem.


3.

Mirador i Park Narodowy Tikal, GwatemalaTo właśnie

tutaj można podziwiać pozostałości po starożytnej cywilizacji Majów. Ruiny tego starożytnego miasta są trudno dostępne, gdyż znajdują się głęboko w tropikalnej dżungli. Z tego powodu miejsce to nie jest popularnym celem turystycznym. Jednak oprócz archeologów i odkrywców, często w poszukiwaniu skarbów i łatwego zarobku przybywają tu szabrownicy, którzy swoimi wykopaliskami niszczą pozostałą infrastrukturę terenu. Pożary lasów, które są tu częstym zjawiskiem, również przyczyniły się do zniszczenia tego miejsca.


4.

Sundarbans, IndieParcela

ziemi, która została wydzielona w celu ochrony zagrożonych zwierząt i roślin jest parkiem narodowym w Indiach i jest uważana za obszar chroniony. Nie powstrzymało to jednak przedsiębiorczych przedsiębiorców przed wyrębem lasów i pozyskiwaniem naturalnego paliwa, co z kolei przyczyniło się do podniesienia poziomu wód i zniszczenia linii brzegowej.


5.

Lodowce Patagonii, ArgentynaTen

punkt orientacyjny, stworzony przez samą naturę 30.000 lat temu, jest naprawdę wielki i wspaniały. Naukowcy ostrzegają, że obecnie w regionie tym obserwuje się spadek opadów i wzrost temperatury atmosferycznej, a co za tym idzie, lodowiec zmniejsza się i wkrótce może całkowicie zniknąć.To tylko niewielki wycinek niesamowitych miejsc, które już niedługo mogą przestać istnieć. Jeśli się pospieszysz, możesz nie tylko podziwiać piękno tych widoków, ale także zachować rzadkie zdjęcia w swoim archiwum dla potomności.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze