5 ogromnych zabytków świata

Pomysły na podróże / Notatka dla podróżnych Nasz świat jest pełen niesamowitych rzeczy do zobaczenia. Należą do nich również dzieła rzeźbiarzy. W naszym rozumieniu posąg to postać jakiejś postaci (bajkowej lub historycznej) umieszczona na piedestale i wystawiona na widok publiczny. Tak jest. Ale wśród tych postumentów jest kilka szczególnie wyjątkowych. Przedstawiamy przegląd gigantycznych pomników, które znajdują się w różnych częściach świata.

1.

Posągi Buddy z BamiyanW

czasach panowania króla Aśoka dolinę Bamiyan zamieszkiwali mnisi, którzy rozpoczęli budowę tych posągów. Budowa trwała bardzo długo i zakończyła się dopiero dwieście lat później. Jedna sylwetka islamskiego bóstwa sięga 27 metrów, a druga 55 metrów. W 2001 r. talibowie, którzy uważali buddyjskie bóstwo za pogańskiego bożka, zniszczyli wykute w skale giganty. Obecnie pozostałości posągów są starannie konserwowane, a naukowcy pracują nad przywróceniem tych historycznych pomników.


2.

Posąg ChrystusaWysokość pos

ągu wynosi 38 metrów. Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Brazylii. Miejscowa ludność postrzega go jako symbol nie tylko miasta Rio de Janeiro, ale i całego kraju. Uważa się, że Chrystus chroni Brisilię przed niebezpieczeństwami i kłopotami.


3.

Posąg

Maitrei

Trudno uwierzyć, że jest to posąg wykonany przez człowieka. Pomnik osiąga wysokość 71 metrów. Przez długi czas olbrzymia figura bóstwa była ukryta za drewnianą konstrukcją, "Świątynią Dasyange", która została zniszczona w pożarze. Sanktuarium zostało zbudowane przez mnicha Hai Tunga, aby ułagodzić bogów i ochronić mieszkańców wioski przed powodzią.


4.

Pomnik

"Ojczyzna wzywa!"

został wzniesiony po II wojnie światowej w Wołgogradzie. Jego wysokość wynosi 87 metrów. Publiczność ujrzała pomnik w 1967 roku. W tamtym czasie była to najwyższa rzeźba na świecie. Warto zaznaczyć, że pomnik ten jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.


5.

Statua WolnościW

Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej

statua

została umieszczona w zatoce Nowego Jorku, na wyspie noszącej dumną nazwę "Liberty". Kobieta trzyma w lewej ręce tabliczkę, na której wyryta jest data Deklaracji Niepodległości, a w prawej - pochodnię skierowaną ku niebu. Jego wysokość sięga 93 metrów.Wiecie już, że te dzieła sztuki imponują swoją wielkością, potęgą i przepychem. Oglądanie ich na zdjęciach zapiera dech w piersiach. Wyobraź sobie przypływ emocji, który ogarnia Cię na widok tych olbrzymów.
Omów artykuł
  • Wskazówki dla podróżnych
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze