6 najlepszych sposobów na poznanie Sztokholmu z innej perspektywy

Pomysły na podróże /. Od warsztatów rzemieślniczych i średniowiecznej architektury po modne jedzenie i koktajle, wybierz to, co najlepsze w Sztokholmie z tym artykułem.

Poznaj design skandynawskiej stolicyOd

ekskluzywnych sklepów Ostermalm do sklepów z bibelotami przy Aplandsgatan, miasto zachowuje styl, który powstał na przestrzeni wieków.

W Södermalm znajdziesz sklep retro w starej, nieużywanej remizie strażackiej, która jest dosłownie wypełniona od podłogi do sufitu artystycznymi, lekko podniszczonymi lampami, biżuterią, obrazami i toaletkami. Miejsce to nazywa się Brandstationen, czyli "sklep dla dorosłych". Właścicielem sklepu jest Christian Kvalia, który jest również właścicielem wielu sztokholmskich sklepów vintage (Krukmakargatan 22; herrjudit.se).

Niektóre sztokholmskie sklepy mają większą wartość kulturową niż Malmsteen Embankment. Sosnowe podłogi i pobielone ściany bardziej pasują do galerii sztuki niż do sklepu. Niebiesko-szare fotele z szafkami z białego drewna upstrzone są wykwintnym oświetleniem, a każdy przedmiot opatrzony jest tabliczką opisującą jego pochodzenie. Meble Malmsten ucieleśniają podstawowe wartości szwedzkiego wzornictwa: piękno, elegancję, funkcjonalność, a przede wszystkim prostotę (Strandvägen 5b; malmsten.se).Odkryj wspaniałą lokalną tradycjęRozluźniona

rozmowa z mieszkańcem Sztokholmu zapewni filiżankę mocnej kawy i kawałek ciasta. Ten kraj pije więcej kawy na mieszkańca niż jakikolwiek inny (z wyjątkiem Finlandii, bo oni też są wielkimi kawoszami). Skromna przerwa na kawę ma nawet swoją własną nazwę - "fika" - która odnosi się do procesu delektowania się filiżanką kawy i czymś słodkim razem z przyjaciółmi w najbardziej przytulnej atmosferze, jaką można sobie wyobrazić.

Słowo "fika" jest bardzo dobrze rozumiane w kawiarni o nazwie Vetekatten. Kawiarnia została założona w 1928 roku przy Kungsgatan, dawnej sztokholmskiej dzielnicy czerwonych latarni, a obecnie ulicy handlowej. Historyczna kawiarnia od 40 lat jest w rękach tej samej rodziny. Kelnerki w siatkach niosą tace pełne ciastek i filiżanek kawy, a przez szklane ściany oddzielające jadalnię od kuchni widać zręcznych kucharzy dopracowujących kanelbulle i kaffeebrod. Innym miejscem na "fika" jest kawiarnia Sturekatten, położona przy zacienionej Riddargatan. Spiralne schody prowadzą na wyższe piętra kupieckiej rezydencji z początku 1700 roku. Kawiarnia przypomina króliczą jamę i jest urządzona w tradycyjnym stylu, z wytartymi fotelami, wyblakłymi obrazami olejnymi i zabytkowymi lampami.Poznaj przeszłość w miasteczku SkansenWiosenny

poranek na wyspie Djurgården, 20 minut rejsu promem z centrum Sztokholmu, rozpoczyna kolejny dzień z życia stuletniego miasteczka Skansen. Skąpane w ciepłych promieniach słońca ulice miasta są centrum przemysłu. Można tu zobaczyć miejskiego garncarza, tkacza, wytwórcę siodeł dla koni, piekarza i kowala. Wszyscy przygotowują się do rozpoczęcia dnia pracy, dmuchacze szkła grzeją kuchenki, ogrodnicy pielęgnują swoje grządki, a wszędzie słychać stłumiony brzęk żelaza z miejskiej odlewni.

Ten ogromny skansen został zaprojektowany tak, aby odtworzyć atmosferę szwedzkiego prowincjonalnego miasteczka z początku XIX wieku. Kręte uliczki Skansenu wypełnione są różnymi budynkami zebranymi z całej Szwecji: młyny lniane i szewskie, kuźnie i aptekarze, drewniane kościoły i domy kupieckie. Miasto ma nawet swoje północne zoo, a także wiele tawern, w których można napić się domowego piwa z prawdziwych drewnianych dzbanów.Odkryj wszystkie tajemnice Gamla Stan Old TownNocą

zapada Gamla Stan, stara i zakręcona dzielnica Sztokholmu, której dziedzińce i kręte uliczki zapewniają chłód i ciszę. Ale ich cisza to tylko pozory, bo gdzieś w głębi starego miasta na Baggen (Svartmangatan 27; musikvalvet.se) impreza trwa w najlepsze.

Ukryty za niepozornymi drzwiami w maleńkiej uliczce Svartmangatan, ten tajemniczy klub muzyki ludowej jest skarbnicą talentów i wspaniałych melodii. Do wejścia wchodzi się po stromych kamiennych schodach do sklepionej piwnicy. Plotka głosi, że to właśnie tutaj znajduje się sieć podziemnych tuneli Gamla Stan.

Ta część miasta kryje wiele innych tajemnic. Na tętniącym życiem placu Stortorget, otoczonym małymi kafejkami, znajduje się miejsce, w którym kula armatnia uderzyła w mur podczas średniowiecznego oblężenia miasta. Można tu również znaleźć ślady po kulach z jednej z wielu rewolucji, które miały miejsce w Sztokholmie. Do placu przylega ukryty ogród, który niegdyś należał do członków zespołu ABBA, oraz podziemne łaźnie znajdujące się w kamiennych sklepieniach kościelnych piwnic.Stare miasto, nowa kuchniaW

przeciwieństwie do tradycyjnej szwedzkiej kuchni, wyróżniona gwiazdką Michelin restauracja Lux Henrika Norströma uchodzi za lekką i zachowuje czystość smaku. Norström ma bzika na punkcie lokalnych składników; mapa we foyer restauracji zawiera listę dostawców, od rodzinnych gospodarstw owocowych po poławiaczy krabów i homarów (Primusgatan 116; luxstockholm.com).

Aby kupić najświeższe szwedzkie produkty, mieszkańcy Sztokholmu udają się na stary targ Östermalms Saluhall. Ten pokryty żeliwnymi belkami targ z wysokim dachem oferuje całą gamę smakołyków. Znajdziesz tu sery i kiełbasy wszelkiego rodzaju, tace z mrożonym dorszem i śledziem oraz drewniane tace z prawdziwkami i grzybami. Słony, ziemisty zapach pozostanie w pamięci tych, którzy zanurzą się w wodzie (Nybrogatan 31; saluhallen.com).


Ciesz się niesamowitym stylem starego SztokholmuŚcisłe

przepisy licencyjne i mnóstwo podatków od alkoholu sprawiły, że Szwecja jest miejscem, w którym picie jest drogie, więc mieszkańcy Sztokholmu spędzają wakacje w dobrym

stylu

. Le Rouge to jeden z najbardziej luksusowych barów koktajlowych w mieście. Urządzony w stylu paryskiej Belle Epoque, przypomina buduar w domu publicznym. Pokryte aksamitem kabiny rozświetlają brokatowe żyrandole, a barmani żonglują kolorowymi koktajlami przy dźwiękach jazzu i brzęczących kostkach lodu (Brunnsgränd 2-4; lerouge.se).Autor: Olga Sch. Według: lonelyplanet.com Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on