7 najciekawszych opuszczonych zamków, które każdy powinien zobaczyć

Pomysły na podróż / Notatka podróżnika Dla podróżnika średniowieczny zamek to najbardziej romantyczne miejsce, do którego zakochani tęsknią. Ta majestatyczna budowla zawsze wyczarowuje z dzieciństwa wspomnienia o pięknych księżniczkach, ich książętach na białych koniach, złych czarownicach i dzielnych rycerzach ...

W krajach starej Europy organizowane są nawet specjalne wycieczki, których celem jest poznanie średniowiecznych skarbów architektury, zamków i kościołów. Ale wszystkie te ścieżki są już dawno poobijane przez turystów. A może coś nowego?
Nie mniej piękne i urzekające są zamki. Niestety nie stały się już tak popularne i ich upadek jest tuż za rogiem. Ale i tak warto je podziwiać.


1. Zamek Podgorecki, UkrainaJeden z najwspanialszych renesansowych zabytków architektury w Europie z bastionowymi fortyfikacjami. Niegdyś ważne stanowisko obronne i majątek hetmana koronnego Konieczpolskiego, obecnie jest średniowieczną ruiną, która usilnie próbuje się odrodzić.

Upadek zamku rozpoczął się na początku XX wieku wraz z wybuchem I wojny światowej. W tym czasie zamek służył jako schronienie dla wojsk austro-węgierskich. Przez krótki czas w budynku mieściło się muzeum sztuki. Jednak w połowie II wojny światowej zamek został wykorzystany przez Sowietów jako szpital do leczenia chorych na gruźlicę. Potem wybuchł pożar i spłonęły ostatnie resztki dawnej świetności zamku.


Dziś zamek należy do Lwowskiej Galerii Sztuki, która dba o jego
przyszłość. W tej chwili jest zamknięty na czas remontów i prac konserwatorskich. Czy zamek coś ci przypomina? Pewnie, że tak! D'artagnan był tam kręcony.

2. Zamek Miranda, Celle, BelgiaTen dość młody zamek został zbudowany w 1866 roku przez angielskiego architekta dla rodziny szlacheckiej Ledeckerke-Beaufoth. Być może dlatego przypomina wyglądem prywatną szkołę angielską na przedmieściach lub modny junior college.

Do II wojny światowej mieszkało tu pięć pokoleń rodziny właścicieli. Następnie majątek został przejęty przez belgijskie towarzystwo kolejowe. Od 1956 roku mieścił się w nim obóz dziecięcy. W tym czasie zamek nosił nazwę Chateau de Noisy, czyli Zamek Hałasu i Bałaganu. Ale od 1991 roku stoi pusty. Jeden z ostatnich potomków rodziny, już staruszek, mieszka gdzieś we Francji i jest nieugięcie przeciwny sprzedaży majątku. Być może ma rację, ale zamek już się rozpada: stał się przystanią dla bezdomnych i uchodźców.


3) Halkion Hall, Millbrook, NY, USA."Halkion Hall" to przede wszystkim hotel, który został wybudowany w 1890 roku, ale 11 lat później w 1901 roku został zamknięty, gdyż nie przynosił zysków. Sześć lat później Halkion Hall był ponownie otwarty dla gości. May Bennet, założycielka college'u dla dziewcząt, od dawna szukała odpowiedniego miejsca dla swoich uczennic. I wreszcie znalazła to urocze miejsce i zamieszkała tu na długie 70 lat. W 1978 roku kolegium zostało rozwiązane z braku funduszy, a Halkion Hall wydaje się być na zawsze opuszczony...


4

.

Lillesden Mansion, Wielka BrytaniaPrawie taki sam los spotkał zamek Lillesden: on również jest pusty...

Ale najpierw został zbudowany jako rezydencja jednego z bogatych i odnoszących sukcesy bankierów z połowy XIX wieku, Edwarda Lloyda. Pięćdziesiąt lat później stał się budynkiem szkoły publicznej dla dziewcząt, ale i ta po pewnym czasie zbankrutowała. Tak więc od 1999 roku Lillesden zostało opuszczone.


5. Zamek Bannerman, Nowy Jork, USAZ wyglądu tego zamku nigdy nie zgadłbyś, gdzie się znajduje! Wydaje się, że jest to typowa konstrukcja dla starej Anglii, starej Europy. Ale tak nie jest! W rzeczywistości Zamek Bannerman jest położony zaledwie 50 km od Nowego Jorku na małej wyspie.

Na początku XX wieku na te tereny przybył szkocki imigrant o nazwisku Bannerman. Kupił wyspę, zbudował twierdzę, w której ukrył mnóstwo amunicji, która była jego kapitałem w biznesie. Od tego momentu rozpoczęła się burzliwa historia zamku. Faktem jest, że amunicja zaczęła wybuchać wraz ze śmiercią swojego właściciela, niszcząc część zamku. Dziś z budynku pozostała jedynie tylna część.


6. Posiadłość w Muromtsevo, RosjaTa rezydencja jest bardzo rzadkim przykładem stylu francuskiego w Rosji. Niewielu gospodarzy odważyło się na tak odważne odejście od tradycyjnej struktury. Zrobił to pułkownik Chrapowicki. Na ogół mądry i sprytny przywódca szlachty.

Należy odnotować jego spryt: gdy Sowieci doszli do władzy, dobrowolnie przedstawił swój dwór i jego majątek nowej władzy. Zrobił to po to, by jego dziecko mogło uniknąć niszczących skutków nacjonalizacji majątku. W sumie Hrapovitski ocenił prawidłowo, bo zamek nie został okaleczony, opuszczony czy zniszczony i był stale na widoku miejscowych władz.


Dziś aktywiści zapewnili specjalny status dla zamku w Muromtsevo.


7. Pałac księcia Saida-Hasima, Kair, EgiptZupełnie nietypowy styl wykonania dla egipskiej wsi. Spodziewamy się zobaczyć coś na wzór starożytnej piramidy, z oknami, wieżami i posągami. Ale przed nami wygląda jak zwykła pięciopiętrowa "stalinka"!

Kiedyś rodzinna rezydencja, później publiczna szkoła dla chłopców, a teraz także opustoszały stuletni zamek.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Zapisz się do magazynu
  • Czytaj także
  • Comments Off on