7 skarbów dna morskiego

Pomysły na podróże / Notatka podróżnika Podwodny świat jest jak inny wymiar, gdzie życie toczy się swoim własnym torem i według własnych praw. Nurkowie są zafascynowani głębinami morskimi nie bez powodu - kryją one wiele niespodzianek, a czasem nawet szokujących rzeczy. Do tej pory naukowcy nie mogą z całą pewnością stwierdzić, jak wiele tajemnic kryją wody światowych oceanów. Ale niektóre rzeczy naukowcy zdołali już odkryć i upublicznić.

1.

Zaginione

miasta Mity i legendy mówią o licznych miastach starożytnych cywilizacji, które zostały pochłonięte przez ocean. Większość z nich została znaleziona w okolicach Grecji, Japonii i Indii. Znaleziono również zatopioną wyspę Afrodyty oraz ruiny pałacu Kleopatry. Za najbardziej imponujący i nienaruszony czas uważa się miasto starożytnej cywilizacji Shicheng, które znajduje się pod osłoną wód jeziora Qiandao w Chinach.


2.

Cmentarzysko lokomotyw

Jeszcze w połowie XIX wieku nurkowie znaleźli dwa pociągi w pobliżu nadmorskiego miasteczka Long Branch. Historycy gromadzili dokumentację i badali wiele archiwów, ale nie mogli znaleźć informacji o tych lokomotywach. Dlatego oficjalną wersją pojawienia się wagonów na dnie oceanu był niszczycielski sztorm, który zatopił łodzie, na których lokomotywy były przewożone przez Atlantyk.


3.

Flota pancerników Marynarki Wojennej

Każdy zna historię ataku wojsk japońskich na amerykański port Pearl Harbour. W 1941 roku była to amerykańska baza wojskowa. Po poważnym ataku, siły powietrzne USA dokonały w 1944 r. odwetu na Japonii, pozostawiając na dnie morza w pobliżu Wysp Karolińskich dziesiątki pancerników i okrętów podwodnych oraz samolotów. Dziś miejsce to przyciąga wiele ciekawskich oczu jako zabytkowy cmentarz.


4.

UFO

Nie tak dawno temu, bo w 2014 roku, szwedzcy nurkowie odkryli na dnie Bałtyku dysk. Nurkowie byli przekonani, że znaleziony przez nich obiekt jest obcego pochodzenia. Sceptycy rozbijają jednak tę teorię, twierdząc, że dysk jest zwykłą skałą lub co najwyżej meteorem.


5.

2000-letni komputer

Jest dziś niewyobrażalne, że nasi dalecy przodkowie znali takie mechanizmy jak komputery. Jednak znalezisko dokonane w XX wieku na dnie morskim u wybrzeży wyspy Antikythera (Grecja). Stąd nazwa unikalnego urządzenia - mechanizm z Antikythery. Przyjmuje się, że starożytny komputer został stworzony pomiędzy 70 a 200 rokiem p.n.e.! Wersja ta obala całą dotychczasową wiedzę ludzkości na temat naszej historii i rozwoju cywilizacji.


6.

Miliard dolarów

Gdzieś w głębinach morskich u wybrzeży Massachusetts leży wielki skarb - złote monety o szacunkowej wartości 1 miliarda dolarów. Pieniądze zatonęły w wielkim wraku statku, ale nigdy ich nie odnaleziono, mimo daremnych wysiłków natrętnych poszukiwaczy złota.


7.

Gigantyczne Ukrzyżowanie

Jezioro Michigan przyciąga wielu turystów, ponieważ znajduje się tam 548-metrowy posąg Jezusa Chrystusa. Krucyfiks został wykonany w 1956 roku na prośbę zamożnej włoskiej rodziny, która straciła małego syna. Ciężka marmurowa rzeźba przetrwała tylko 6 lat, zanim pękła i została umieszczona w wodzie. Teraz gigantyczny krucyfiks jest symbolicznym pomnikiem dla wszystkich nurków, którzy zginęli pod wodą.To niesamowite, jak wiele innych ciekawych znalezisk dokonali podwodni odkrywcy. Ale to tylko niewielka część tego, co kryją oceany, morza i jeziora. Może to prawda, inny świat, który skrywa przed ludźmi wielkie tajemnice. Dlatego też jest tak atrakcyjna dla wszystkich żądnych przygód i ciekawych świata podróżników, nurków i naukowców.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze