Spędzenie nocy w namiocie zimą to nie lada wyzwanie. Jednak po odpowiednim przygotowaniu może stać się prawdziwą i niezapomnianą przygodą. W co zatem należy się zaopatrzyć?

Zimowe biwakowanie staje się coraz bardziej popularne. Od kilku lat na Turbaczu organizowane są nawet specjalne Obozy Zimowe. Gdy temperatura spada poniżej zera, organizm człowieka narażony jest na gwałtowne wychłodzenie, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego do takich biwaków należy się wcześniej przygotować. Początkujący biwakowicze powinni na swój pierwszy zimowy biwak wybrać się z kimś bardziej doświadczonym. Należy również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Namiot

Jaki namiot najlepiej sprawdzi się zimą - tunelowy, wojskowy czy igloo? Czy powinien mieć stelaż zewnętrzny czy wewnętrzny? Tu zdania są podzielone. Na pewno jednak zimowy namiot biwakowy musi zajmować mało miejsca po złożeniu, być lekki i łatwy w obsłudze, a także odporny na niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze, jeśli jest elastyczny, ale jednocześnie odporny na działanie wiatru. Dodatkowo musi mieć naprawdę dużą pojemność, znacznie większą niż osoby, które będą w nich spać i ich wyposażenie. Co to znaczy? W nocy na ścianach namiotu osadza się para wodna pochodząca z oddychania. Jeśli jest on mały, rano cała wilgoć w postaci szronu spadnie na śpiących w nim ludzi. Zamoczy również sprzęt, buty, ubrania czy śpiwory. Jest to oczywiście niedopuszczalne.

Karimata

ekspedycje górskie w zimie

W polskich górach zimą stosuje się zazwyczaj karimaty dwuwarstwowe o grubości co najmniej 1,5 cm. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się również maty wojskowe. W nocy warto dodatkowo stosować podsypkę NRC, układając ją złotą stroną do ziemi.

Śpiwór

Śpiwór powinien być duży, bo musi się w nim zmieścić dodatkowo delikatna elektronika, baterie, niektóre elementy garderoby itp. Niektórzy używają nawet dwóch śpiworów. Duży, wykonany z materiałów syntetycznych, służy jako warstwa zewnętrzna przy temperaturach do -15 stopni Celsjusza. Jest też magazynem. Drugi to dopasowana puchowa mumia do temperatury -10 stopni Celsjusza. To powinno wystarczyć.

Dodatkowe wyposażenie

Obowiązkowo trzeba mieć ze sobą dodatkowe pręty stelaża, zestaw naprawczy do namiotu czy specjalne wzmocnione szpilki. Warto też zaopatrzyć się w śruby lodowe, jeśli podłoże jest bardzo zmrożone. Nieoceniona okazuje się również łopata do śniegu lub łopata lawinowa, aby móc za jej pomocą odgarniać śnieg. Aby biwakowanie zimą było przyjemne, musimy również zainwestować w kuchenkę gazową oraz źródło światła, np. latarkę - akumulator i czołówkę. Bezcennym gadżetem okazuje się być również ogrzewacz do rąk wielokrotnego użytku, który nie kosztuje zbyt wiele. Przy okazji może służyć do ogrzewania butów.