Couchsurfing: jak nie płacić za nocleg za granicą

Pomysły na podróże /. Traveller's Note Ludzie zadają pytanie "Czym jest couchsurfing?" już od prawie dekady. Ideą couchsurfingu jest skorzystanie z gościnności przyjaznych ludzi na całym świecie, którzy otworzyli swoje domy dla podróżników.

Couchsurfing to świetny sposób na tanie podróżowanie, z którego mogą korzystać podróżnicy o każdym budżecie bez wyjątku. Couchsurfing.com, serwis społecznościowy ułatwiający łączenie podróżników, ma obecnie ponad trzy miliony aktywnych użytkowników w 246 krajach!

Dowiedzmy się więcej o wszystkich zaletach tak popularnego dziś couchsurfingu.

Czym jest couchsurfingTermin "couchsurfing" (w dosłownym tłumaczeniu "kanapa") trudno określić po prostu jako pobyt u gospodarzy podczas podróży. Większość ludzi kojarzy tę koncepcję z couchsurfing.com, stroną społecznościową dla podróżników o ograniczonym budżecie, która pomaga znaleźć rodziny goszczące w różnych krajach.

Właściciele, którzy często są byłymi turystami, chcą poznać i nawiązać kontakty towarzyskie z podróżnikami. Robią to rejestrując się na stronie couchsurfing.com i udostępniając swoje domy. Można znaleźć wolne miejsca noclegowe od prostych tapczanów po pojedyncze sypialnie lub domki gościnne. Nie dość, że Twoje miejsce do spania będzie wolne, to jeszcze możesz zaprzyjaźnić się z miejscowymi, którzy dobrze znają miasto i chętnie oprowadzą Cię po nie tylko znanych miejscach, ale i najbardziej kolorowych zabytkach.

Couchsurfing może znacznie zmniejszyć Twoje wydatki, gdy podróżujesz do drogich miast, takich jak Hongkong, Korea Południowa i Singapur (a w zasadzie każde inne miasto na świecie). Gospodarze są zazwyczaj zainteresowani poznaniem Twojej kultury, ćwiczeniem swojego angielskiego lub po prostu cieszeniem się Twoim towarzystwem podczas przerwy od swojej rutyny.


www.couchsurfing.comCouchsurfing.com po raz pierwszy stał się stroną publiczną w 2004 roku jako sposób na poznanie przez podróżników właścicieli wolnych mieszkań lub domów.
Strona działa na zasadzie sieci społecznościowych takich jak Facebook; ludzie dodają znajomych, uzupełniają swój profil i mogą wysyłać wiadomości.
Założenie konta na couchsurfing.com jest darmowe, ale użytkownicy mogą zdecydować się na uiszczenie niewielkiej opłaty, aby uzyskać dodatkowe funkcje.

Couchsurfing.com oferuje coś więcej niż tylko miejsce do spędzania czasu. Ludzie często poznają nowych przyjaciół z prawdziwego zdarzenia, znajdują towarzyszy podróży i zbierają informacje o planowanym miejscu wypoczynku. Na forum strony można zadawać pytania dotyczące wszystkiego, od znalezienia zabytków, przez kupno roweru, po przygotowanie miejsca na noc. Grupy na couchsurfing.com są prowadzone przez miejscowych wolontariuszy zwanych "ambasadorami". Lokalne grupy często organizują nieformalne spotkania, zbierają się na imprezy i wycieczki. Nawet gdy nie podróżujesz, możesz skorzystać z takich grup i ambasadorów, aby znaleźć współtowarzyszy podróży lub ciekawych ludzi w swoim mieście.


Korzyści z couchsurfinguPoza

oczywistymi korzyściami, takimi jak znalezienie wolnego i darmowego miejsca na pobyt, couchsurfing może rozszerzyć twoją podróż daleko poza zapewnienie zakwaterowania. Dobry gospodarz pokaże Ci zabytki, doradzi gdzie iść i zapewni Ci głębsze zrozumienie miasta niż to, co dają Ci przewodniki. Abyś nie był turystą w tłumie innych turystów, twój lokalny przyjaciel może zasugerować ci "gorące punkty" miasta i dać ci wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie spędzić dobre wakacje.Znajomi, których poznasz dzięki couchsurfingowi, często stają się przyjaciółmi na całe życie.
Kolejną, często pomijaną, zaletą couchsurfingu jest swobodny dostęp do kuchni. Artykuły spożywcze i gotowanie jest o wiele tańsze i zdrowsze niż codzienny posiłek w fast foodach, które wykupują wszyscy turyści podczas swoich podróży.


Czy Couchsurfing jest bezpieczny

Chociaż ciągłe bombardowanie złymi wiadomościami przez media sprawia, że przebywanie u zupełnie obcych ludzi jest niebezpieczne, system "som'senious" w couchsurfingu sprawia, że źli gospodarze są odsiani.

Po pierwsze, możesz wybrać rodzaj gospodarzy, których chcesz (np. mężczyźni, kobiety, pary itp.) i możesz być pewien ich tożsamości na podstawie publicznych profili. Możesz spojrzeć na recenzje pozostawione przez innych podróżnych, których gościli, a nawet możesz skontaktować się z tymi podróżnymi, aby uzyskać ich wrażenia na temat danego gospodarza i ich pobytu w ich domu. Gospodarze wiedzą, że złe traktowanie gości przełoży się na negatywne oceny i recenzje oraz wyeliminuje ich szanse na goszczenie w przyszłości.

Podsumowując, gdyby couchsurfing nie był bezpiecznym sposobem podróżowania, nie miałby ponad trzech milionów członków na całym świecie!


Jak być dobrym couchsurferemChociaż couchsurfing jest całkowicie darmowy, pamiętaj, że Twoi gospodarze nie muszą oferować swoich domów i czasu

- robią to, aby poznać ludzi i zawrzeć nowe przyjaźnie.

Aby być dobrym couchsurferem, trzeba lepiej poznać swoich landlordów/homeownerów, zaplanować spędzenie z nimi trochę czasu, a nie tylko wrócić do domu, gdy nadejdzie pora pójścia spać. Daj swoim gospodarzom drobne upominki i zostaw miłe recenzje na ich stronach couchsurfing.com, jeśli Twoje doświadczenie było pozytywne.

P.S.

Warto zaznaczyć, że couchsurfing to nie hotel czy hostel, a znalezienie gospodarza wcale nie jest takie proste. To nie tylko wysłanie szablonowej wiadomości w 5 minut do 100 osób w mieście X. Aby znaleźć darmowy nocleg, trzeba się napracować!

Jeśli nie możesz zaoferować swojego domu innym podróżnikom, możesz po prostu zmienić status swojego profilu na "kawa lub napój". Oznacza to, że dana osoba nie jest w stanie ugościć teraz couchsurfera, ale bardzo chciałaby poznać nowych ludzi. Nic nie szkodzi, w ten sposób można nawiązać znajomości nawet w rodzinnym mieście lub po prostu zostać przewodnikiem dla zagranicznych podróżników i dobrze się z nimi bawić.

Miłego i niedrogiego podróżowania życzę wszystkim!
Omówienie artykułu
  • Porady dla podróżującychOszczędzaniePowiedz
znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze