Czy

w sklepach wolnocłowych rzeczywiście wszystko jest tańsze, czyli 10 zasad okazyjnych zakupów

Pomysły na podróże /. Wskazówka dla podróżnych

Nawyk pozostaje nawykiem: tak naprawdę nie potrzebujesz, ale jak wchodzisz to coś kupujesz. Później, gdy siedzisz w samolocie i rozmyślasz nad chmurami w swojej głowie: po co Ci czwarty tusz do rzęs w super cenie? O... Ale nalewka dopiero się przydaje, gdy zaczynamy porównywać ceny, które często są droższe. Tak też zrobiliśmy - najpierw zrobiliśmy zakupy, a potem zaczęliśmy rozumieć, na czym polega sekret sklepów bezcłowych i jak prawidłowo tam kupować, żeby nie puścić pieniędzy za darmo.

Sklepy wolnocłowe zostały wymyślone właśnie w tym celu. W 1947 roku pracownicy irlandzkiego lotniska mieli dość patrzenia na marniejących pasażerów. I uznali, że chętnie wydadzą pieniądze na ładne drobiazgi dla zabicia czasu. Ponieważ teren lotnisk uznano za neutralny, ceny w sklepach nie byłyby opodatkowane. Prawda, nie przez wszystkich. Udało się to bardzo dobrze. A teraz wszyscy tłoczymy się już nie walcząc o miejsce przy bramce samolotu, ale o naszą zniżkową butelkę Van Gogha( mamy na myśli wódkę, jeśli musicie wiedzieć) .

Jeśli więc chcesz dokonać naprawdę przydatnych zakupów i zaoszczędzić pieniądze w sklepach wolnocłowych, musisz przestrzegać kilku prostych zasad.

Zasady efektywnego dokonywania zakupów bezcłowych1

. Podstawową zasadą zakupów jest decyzja, co jest nam potrzebne i w jakim celu. Jeśli to pamiątki, które nagle zapomnieliście kupić zawczasu w tanich sklepach w mieście, to oczywiście ceny na lotnisku będą znacznie wyższe, ale nie ma sensu się nad tym pastwić. A ceny alkoholu i perfum trzeba porównać z cenami w domu - u nas często są niższe. Jedyne, czym możesz się uspokoić, to fakt, że ryzyko zakupu podróbki jest zredukowane niemal do zera. (2) Papierosy to już inna historia. W większości krajów są one niebotycznie drogie, więc jeśli jesteś nałogowym palaczem, zaopatrz się w paczkę w swojej ojczyźnie.

3. Jeśli szukasz czegoś w szczególności, sprawdź wcześniej asortyment na stronach internetowych sklepów, to zabezpieczy Twój portfel przed marnowaniem pieniędzy.

4. Ceny w sklepach wolnocłowych zależą od dwóch czynników: kursów walut i geografii. Na przykład, jeśli kupisz butelkę coli za dwa dolary przeliczone na lokalną walutę, otrzymasz dziesięć podobnych butelek. Tutaj sprawa jest prosta: jeśli sam kraj jest bardzo drogi, to marża w sklepach wolnocłowych będzie znacznie wyższa.

5. Często całą różnicę w podatkach, od których wolne są sklepy wolnocłowe, pochłania nieracjonalnie drogi wynajem lokali handlowych na lotniskach. Albo sprzedawca chce osiągnąć jak największy zysk. Na przykład sam Dubai Duty Free przynosi około dwóch miliardów (2 000 000 000!) dolarów rocznie.

6. Dziś w pierwszej piątce najtańszych pobytów służbowych prowadzą Niemcy: na liście są lotniska w Dusseldorfie, Frankfurcie i Monachium. Dołączyły do nich Rzym i Londyn.

7. Ale podróżując po Europie nie należy zapominać: lecąc z Francji do Włoch i z Belgii do Niemiec, znajdujemy się na terytorium objętym jednolitym prawem, więc musimy płacić wszystkie podatki.

8. Można i należy kupować tylko te towary, które są na sprzedaż w sklepach wolnocłowych. Zazwyczaj są to opakowania cieni do powiek, perfumy, ekskluzywne alkohole, wszelkiego rodzaju zestawy czekolad, przekąsek i słodyczy. Przy okazji producenci kosmetyków i perfum nie ukrywają, że ogromny procent sprzedaży przypada właśnie na Duty Free, dlatego często nowe zapachy czy kolekcje najpierw zaczynają być sprzedawane właśnie tam, a potem pojawiają się w gablotach zwykłych centrów handlowych.

9. Doświadczeni podróżnicy mówią, że alkohol najlepiej kupić w szwedzkim Duty Free, okulary, paski i torebki - we włoskim, tusz do rzęs, cienie do powiek i inne kobiece przyjemności - w paryskim. Tradycyjnie uważa się, że najlepsze sklepy wolnocłowe znajdują się w Azji i na Wschodzie. W Chinach można na przykład kupić kopię iPhone'a za 150 dolarów. Pytanie tylko, czy potrzebujesz kopii.

10. I jeszcze jedna ważna zasada: kiedy masz zamiar kupić coś niepotrzebnego (lub niezbędnego, jak Ci się wydaje), staraj się myśleć racjonalnie. Robiąc zakupy w oczekiwaniu na lot, często jesteśmy w dobrym nastroju i odbieramy każdą informację bardziej emocjonalnie, dlatego czasem tak trudno odejść od stojaka z zegarkami i pierścionkami, a tak kusi zestaw w atrakcyjnej cenie 29,90. Albo 39,90. No cóż, rozumiecie pomysł.

Życzymy więcej wrażeń z podróży i przyjemnych zakupów!
Autor: Julia Dubczak Omów artykuł
  • Porady dla podróżnikówPowiedz
znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze