Historycznie Dolina Pięciu Stawów i Dolina Roztoki stanowiły jedną całość, a oddzielała je jedynie ściana z wodospadem Siklawa. Obecnie Doliną Pięciu Stawów określa się obszar o długości 4 km i powierzchni około 6,5 km2.

Dolina leży na wysokości od 1625 do nawet 1900 m n.p.m. i otoczona jest niezwykle malowniczymi skalnymi szczytami. Od północy jest to Świnica, Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i Kozi Wierch, a od zachodu Gładki Wierch i Walentkowy Wierch. Od południa można podziwiać Obniżenie Liptowskie i Wyżnie Liptowskie, a od zachodu masyw Miedzianego i Opalonego Wierchu. W jego górnej części uwagę turystów przyciągają dwie niewielkie doliny, będące cyrkami polodowcowymi. Jest to Dolinka Pusta i Dolinka pod Kołem. Co ciekawe, dolina ta nie zawsze znajdowała się w tym miejscu. Jest ona pochodzenia lodowcowego, a więc tam, gdzie teraz jest dno, kiedyś był lodowiec.

Sama nazwa doliny nie jest przypadkowa i pochodzi od bliskości pięciu jezior, które ją tworzą. Są to Przedni Staw, Mały Staw, Duży Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Co ciekawe, w dolinie znajduje się również Wole Oko, ale jezioro jest niewielkie i raz na jakiś czas wysycha, przez co nie jest brane pod uwagę w obliczeniach. Dolina Pięciu Stawów jest bardzo popularna, ale nie powinno to nikogo dziwić. Powszechnie mówi się, że jest ona najpiękniejsza w całych Tatrach. To nie tylko malownicze jeziora i strzeliste szczyty widoczne w oddali. Na uwagę zasługują również liczne głazy i skałki, choć nie należy zapominać również o zielonych terenach kosodrzewiny.

Dolina 5 stawów

Dolina ma charakter wysokogórski, dlatego odwiedzając ją należy liczyć się z tym, że zazwyczaj panuje tu chłodna i wietrzna pogoda. Szczególnie wiosenni turyści mogą być nieźle zaskoczeni. Nie każdy jest przecież przygotowany na to, że w rejonie doliny oczy od bardzo dawna cieszą się śniegiem. Takie niezwykłe warunki klimatyczne sprawiły, że Dolina Pięciu Stawów stała się popularnym celem turystycznym już na początku XIX wieku.

Już pod koniec tego stulecia pojawiły się pierwsze szlaki turystyczne, zarówno w kierunku doliny, jak i w jej obrębie. Warto tu przyjechać również dlatego, że możemy przyjrzeć się gatunkom roślin, które na innych terenach są dość rzadkie. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest tojad kosmaty, choć nie można zapomnieć również o tatrzańskiej warsie i karpackim monastyrze. Choć obszar zajmowany przez dolinę nie jest duży, to często można tu spotkać ciekawe zwierzęta. Spotkanie z niedźwiedziem na pewno nie będzie należało do tych, które każdy chciałby przeżyć, ale można liczyć na kozę, jelenia, świstaka, a nawet rysia. W przeszłości w Dolinie Pięciu Stawów prowadzono wypas, ale od 1968 roku obowiązuje całkowity zakaz wypasu na tym terenie.

Najbliżej wschodniego krańca doliny znajduje się Przedni Staw Polski o powierzchni 7,7 ha i głębokości dochodzącej do 34 metrów. Już sama tafla jeziora może robić wrażenie, gdyż znajduje się ono na wysokości 1668 m n.p.m. Jezioro zasilane jest głównie przez strumienie, które płyną z pobliskich Miedzian, a jednocześnie wypływają z niego również wody potokowe. Na północnym brzegu jeziora znajduje się natomiast jedna z jego większych atrakcji - najwyżej położone schronisko w Polsce. Przedni Staw Polski jest pochodzenia polodowcowego, a jego brzegi częściowo porośnięte są kosodrzewiną.

Staw górski

Mały Staw Polski znajduje się pomiędzy Stawem Przednim a Wielkim Stawem Polskim i ma powierzchnię zaledwie 0,18 ha. Nie jest też zbyt głęboki, nawet w najgłębszych miejscach ma nie więcej niż 2 metry. Płytka głębokość ma pewne konsekwencje, ponieważ w miesiącach zimowych jezioro zamarza do samego dna. Pod koniec XIX wieku na jego brzegu stanęło pierwsze schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.

Z czasem zmieniono jego wygląd, ale nie dotrwał do naszych czasów po pożarze, który strawił go w 1945 roku. Wielki Staw Polski przyciąga uwagę turystów już choćby dlatego, że z powierzchnią ponad 34 hektarów jest drugim co do wielkości jeziorem znajdującym się w polskiej części Tatr. Co ciekawe, nie brakuje źródeł mówiących o tym, że jest to jezioro większe nawet od Morskiego Oka, które mieści w sobie palmę pierwszeństwa. Jedno jest pewne - Wielki Staw Polski jest od niego dłuższy i głębszy. Jest też najbardziej pojemnym jeziorem, jakie możemy znaleźć w polskich Tatrach.