Gesty, których nie powinieneś pokazywać w innych częściach świata

Pomysły na podróże /. Jeśli jesteś podróżnikiem,
90 % twojego ogólnego wrażenia na temat danej osoby powstaje w ciągu pierwszych 90 sekund. I ważniejsze jest to, jak dana osoba mówi, niż to, co mówi. Dziś porozmawiamy o gestach. Musisz się zgodzić, że kiedy rozmawiamy z jakąś osobą, zawsze zwracamy uwagę na jej zachowanie, na jej różne ruchy. W głowie mamy myśl: "Jeśli mój partner odwraca wzrok i drapie się po nosie, to zdradza", albo "krzyżuje ręce na piersi, to nie jest zainteresowany rozmową".

Mowa ciała jest bardzo ważna w codziennym życiu i musimy być bardzo ostrożni, gdy jej używamy, zwłaszcza za granicą. Wszyscy przecież wiemy, że ze względu na różnice narodowe i kulturowe ryzykujemy, że nie tylko zostaniemy źle zrozumiani, ale także zostaniemy ukarani za przewinienie. Czy chcesz tego uniknąć? Następnie wyruszmy w podróż dookoła świata, aby poznać język ciała innych ludzi.


1.

Jeśli


jesteś gościem i ktoś cię obsługuje, nalewając sałatkę na twój talerz, możesz podnieść rękę i wskazać ją w kierunku tej osoby, aby powiedzieć "Dziękuję, wystarczy"
.
Jeśli jednak jesteś w Grecji, zapomnij o tym geście, bo możesz narazić się na spore kłopoty. Znaczenie tego gestu sięga czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, kiedy to więźniowie byli prowadzeni po placu, a mieszczanie rozsmarowywali im błoto na twarzach. We współczesnej Grecji ruch ten oznacza: "Chętnie nasmaruję cię kawałkiem psiego gówna".

2. Zwycięzca czy gej?


Często na naszych stadionach można zobaczyć kibiców trzymających palec wskazujący i środkowy do przodu, tworząc łacińską literę "V". W naszym kraju pomyślą "wygrana", ale w Ameryce Łacińskiej obrażą się, jeśli pomyślą, że oskarżamy ich o homoseksualizm. Uważaj: Latynosi są bardzo temperamentni.


3. "Stał żołnierz, stała armata. Padł żołnierz, padła armata!".Wszyscy pamiętamy ten przedszkolny wierszyk, który kiedyś kończył się słowami "Nie dam nic". Ale nie rób tego na ulicach Japonii czy Tajlandii, gdzie gest ten ma odwrotne znaczenie i mówi "świadczę usługi seksualne za pieniądze".

4. Czy to naprawdę jest w porządku?


Ludzie w naszym kraju potrafią wyrazić swoją aprobatę bez słów, po prostu zaciskając pięść i podnosząc kciuk do góry. Większość krajów zachowuje to samo znaczenie, ale nie w Ameryce Południowej, Afryce Zachodniej czy na Bliskim Wschodzie. Dosłowne tłumaczenie tego gestu to "usiądź na nim!". - to po prostu niedopuszczalne upokorzenie osoby. W niektórych krajach europejskich interpretacja tego gestu jest nieco łagodniejsza - "zamknij gębę". Na pewno nie jest to tak chamskie jak w Ameryce Południowej, ale też nie do przyjęcia.

5. Wszystko jest fajne, albo idź do diabła!"Jak się masz?", wita cię z powitalnym uśmiechem kolega z biura. Bez słowa tworzysz pierścień z kciuka i środkowego palca, dając im w ten sposób do zrozumienia: "Wszystko jest super!". Jeśli twój kolega jest Brazylijczykiem, możesz go odesłać podobnym gestem. Następnym razem nie będzie się tak spieszył z powitaniem.

Bądź świadomy zwyczajów i kultury innych narodów lub ryzykujesz, że wpadniesz w kłopoty, jak Richard Nixon, jeden z prezydentów USA, który podczas oficjalnej wizyty jednym ruchem odesłał cały kraj. Podczas podróży do jakiegokolwiek kraju, upewnij się, że masz wszystko zaplanowane, abyś mógł cieszyć się wakacjami i nie musiał chować się w swoim pokoju przed wściekłymi miejscowymi.


Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze