Niemcy są jednym z największych krajów w Europie. Zajmują pod tym względem siódme miejsce. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany, a jego najciekawsze punkty są od siebie niekiedy znacznie oddalone. Dlatego też w tym przypadku bardzo potrzebna jest nam dobra organizacja i przede wszystkim odpowiedni transport. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi miastami jest naprawdę bardzo dobra. Czasami jednak musimy mieć głowę na karku, aby poświęcić mało czasu na podróż i nie zrujnować swojego portfela.

Transport kolejowy - pociągi w Niemczech

Nie ulega wątpliwości, że pociągiem jesteśmy w stanie dostać się do Niemiec najszybciej jak to możliwe. Ma to jednak jeden minus, gdyż pociągi są tam bardzo drogie. Jednak ich podróż jest komfortowa, nie mają dużych opóźnień i wiele bezpośrednich połączeń. Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech mamy różne podziały na pociągi. Jedne jeżdżą na dłuższych dystansach, inne na krótszych.

Najdroższe i najbardziej luksusowe są pociągi InterCityExpress. Jeżdżą one na bardzo długich trasach, są wygodne i przede wszystkim bardzo komfortowe. Jeśli interesuje nas krótszy dystans, warto wybrać się pociągiem regionalnym. Są one zazwyczaj o połowę tańsze. Zdarza się, że zakupione na nie bilety uprawniają również do korzystania z komunikacji miejskiej i umożliwiają dojazd do dworca.

Jeśli chodzi o zakup biletu na pociąg, to mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać ze specjalnych automatów, które znajdują się na dworcach. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, to najlepszą opcją jest kupno biletu przez stronę internetową. Wtedy otrzymujemy go na maila i zazwyczaj mamy w kieszeni kilka euro więcej. Jeśli planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem, możemy czasem natknąć się na Sparpreis. Są to specjalne okazje cenowe, dzięki którym możemy kupić bilety znacznie taniej.

pociągi w Niemczech

Czy da się zaplanować tańszą podróż pociągiem?

Jak w przypadku każdego innego środka transportu, pociągiem w Niemczech można podróżować znacznie taniej. Jest kilka opcji, które nam to umożliwiają. Pierwszą opcją jest zakup karty BahnCard. Uprawnia nas ona do zniżek w wysokości 25%, 50% lub 100%. Za kartę musimy zapłacić kolejno 62, 255 i 4090 euro. Karta przychodzi do nas do domu, ale możemy ją również pobrać i od razu wydrukować, aby móc z niej korzystać.

BahnCard Flex jest kartą abonamentową. Ma miesięczny okres wypowiedzenia, ale musimy ją mieć co najmniej 3 miesiące. Koszt to tylko 6,50 euro dla osoby dorosłej.

German Rail Pass to kolejna karta, która oferuje nam tańsze podróże. Możemy z niej korzystać przez kilka określonych dni w miesiącu (minimum 3 maksimum 10), lub maksymalnie przez 15 dni codziennie. Karta ta jest tańsza dla osób poniżej 26 roku życia. Również zakup dwóch biletów na raz jest dla nas bardziej opłacalny. Nie jest to jednak karta tania. Tak naprawdę im więcej dni wykupimy, tym bardziej opłaca nam się w nią faktycznie zainwestować.

Mamy również możliwość zakupu biletu weekendowego, który znany jest pod nazwą Schönes-Wochenende-Ticket. Jego ważność rozpoczyna się o północy w piątek, a kończy o 3 nad ranem w poniedziałek. Za odpowiednią dopłatą mogą z niego korzystać maksymalnie 4 osoby. Nie obowiązuje on jedynie dla dzieci poniżej 15 roku życia.

Quer-durchs-Land-Ticket pozwala nam na podróżowanie po całych Niemczech. Również do tej opcji mogą dołączyć 4 osoby za odpowiednią dopłatą, a dzieci do 15 roku życia za darmo. Z tej opcji można korzystać od poniedziałku do piątku.

Prywatne linie kolejowe

Oprócz Deutsche Bahn, czyli państwowych linii lotniczych, w Niemczech istnieją również prywatne. Są one znacznie tańsze i czasami można trafić na świetne okazje cenowe.

Tani transport autobusowy

Zdecydowanie najtańsze są jednak busy w Niemczech. Czasami warto skorzystać z tej opcji, nawet jeśli zrobimy sobie trochę objazdówki. Dzięki temu jesteśmy bowiem w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy. W Niemczech funkcjonują linie Eurolines oraz FlixBus.