Najpopularniejszym rodzajem trekkingu jest trekking górski. Takie wyprawy nie tylko wzmacniają mięśnie czy poprawiają kondycję, ale także pozytywnie wpływają na psychikę. Góry pomagają się zrelaksować, wyciszyć, odpocząć. Jednak mogą być również niebezpieczne. Dlatego warto wybrać się większą grupą i poinformować bliskich, gdzie warto się udać. Bardzo ważne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do warunków. Śpiwór, namiot i plecak turystyczny to podstawowe wyposażenie każdego wspinacza. Dodatkowo, nie należy wędrować bez apteczki pierwszej pomocy. Co warto wiedzieć o tych produktach?

Górskie wędrówki stają się coraz bardziej popularne, ale duża grupa osób niestety wybiera się w góry bez odpowiedniego przygotowania. Opracowanie planu wędrówki, analiza warunków pogodowych i dobór odzieży to tylko niektóre z czynności tak ważnych podczas pobytu w górach. Nietrudno tam o wypadek, zwłaszcza zimą. Jeśli jednak podejdziesz do wędrówki z rozsądkiem i wyposażysz się w odpowiedni sprzęt i akcesoria, to zdobywanie górskich szczytów będzie prawdziwą przyjemnością i wspaniałą przygodą. Co trzeba zabrać ze sobą w góry?

Wyprawa w góry - niezbędny ekwipunek

Miłośnicy górskich wędrówek wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo. Źle dobrany sprzęt może przyczynić się do wielu problemów, np. niemożności przygotowania noclegu, zniszczenia jedzenia czy opatrzenia ran. Dlatego nigdy nie należy wychodzić w góry bez odpowiedniego sprzętu, który nie tylko ułatwi wędrówkę, ale może również uratować życie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych, kilkudniowych wycieczek. Jakie produkty bez wątpienia powinieneś zabrać ze sobą w góry?

  1. Śpiwór - w trekkingach górskich często śpi się w namiocie. Dlatego dobry śpiwór jest niezbędnym wyposażeniem każdego wędrowca. Najlepsze śpiwory dla trekkingowców to modele typu "mumia", które oferują niewiele miejsca, ale są wygodne w noszeniu i bardzo ciepłe. Śpiwór może mieć naturalną izolację (dobrze się kompresuje, jest lekki) lub syntetyczną (lepiej chroni przed wilgocią, łatwo schnie).
  2. Namiot - W przypadku pieszych wędrówek najlepiej sprawdzają się trekkingowe namioty sferyczne. Nie są one tak przestronne jak namioty turystyczne, ale są lekkie i łatwe do przenoszenia. Powinny mieć aluminiowy stelaż. W przypadku trekkingu wysokogórskiego przydadzą się namioty ekspedycyjne, odporne na ekstremalne warunki pogodowe.
  3. Plecak turystyczny - W przypadku trekkingu dużym problemem jest transport bagażu, zwłaszcza podczas wielodniowych wycieczek. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w plecak turystyczny. Powinien być pojemny (około 50 litrów lub więcej), mieć ruchomy system nośny, wygodne, miękkie szelki, stelaż, pas biodrowy i piersiowy oraz wbudowany bukłak na wodę.
  4. Apteczka pierwszej pomocy - to bardzo ważny element wyposażenia. Będzie niezbędna w sytuacji kryzysowej, np. w razie poślizgnięcia się i upadku. W apteczce powinny znaleźć się takie produkty jak: środki opatrunkowe (plastry, bandaże, środki dezynfekujące) oraz leki (na przeziębienia, bóle, dolegliwości żołądkowe, oparzenia). Dobrze, jeśli w aptekach są nożyczki, pęseta czy rękawiczki.

Co jeszcze warto zabrać w góry?

W górach przydadzą się także inne, bardzo praktyczne akcesoria. Dobrym pomysłem jest zakup kijków trekkingowych, na których można się wesprzeć podczas wspinaczki. Warto zabrać ze sobą również pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, jeśli nie jest nieprzemakalny, termos lub kubek termiczny, naczynia, kompas, latarkę i zapasowe baterie, gwizdek, mapę, taśmę do łatania dziur lub mocowania, a także linkę pomocniczą (rephemer).

Góry są niewątpliwie piękne, co przyciąga co roku wielu turystów. Należy jednak zawsze pamiętać, że trekking górski wymaga przygotowania. Każdy turysta powinien posiadać odpowiedni sprzęt. Śpiwór, namiot, plecak turystyczny i apteczka pierwszej pomocy to podstawowe wyposażenie wszystkich miłośników chodzenia po górach.