Jak się wyspać w podróży i poradzić sobie z jetlagiem?

Pomysły na podróże / Notatka podróżnika

Jeśli po locie nadal odczuwasz bóle głowy, zmęczenie, trudności z zasypianiem i brak apetytu, możesz cierpieć na syndrom znany jako jetlag. Występuje w odpowiedzi na jet lag, a dostosowanie się do niego trwa średnio 24 godziny na strefę czasową. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby nie tracić czasu i zdrowia na ten syndrom.

Wybierz swój bilet

Lekarze Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej doradzają sportowcom:

- Jeśli lecisz na zachód, warto wybrać lot, który odlatuje rano lub po południu, a przylatuje wieczorem.

- W przypadku podróży na wschód, rada jest odwrotna: wyjechać wieczorem, aby dotrzeć na miejsce rano.

Weź bilety powrotne tak, abyś miał co najmniej dzień na regenerację sił przed pracą: niezależnie od tego, jak lekki i krótki jest lot, wahania ciśnienia mają wpływ na Twoje zdrowie.

Przygotowanie w

domu Najłatwiej jest zacząć zmieniać swój harmonogram snu w domu. Ale przeznacz sobie więcej czasu, ponieważ dostosowanie 1-godzinnej zmiany w ciągu jednego dnia to szansa dla ciała, a nie wygoda. Lepiej jest przesunąć harmonogram o 1 godzinę co 2-3 dni. Ponownie zależy to od kierunku lotu: należy wstawać i kłaść się spać wcześniej przed podróżą na zachód, a później na wschód.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z takim harmonogramem, możesz to zrobić w następujący sposób: wstań wcześnie, uprawiaj jakiś sport lub inną aktywność i połóż się do łóżka na drzemkę. Alternatywnie, możesz spać po pracy i wykonać kilka zadań w środku nocy. Na przykład, zbieranie walizek. Przy okazji, możesz dać nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne ćwiczenie (obejrzyj komedię, na przykład).

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo pomocne w zmianie rytmu. Jeśli musisz iść spać później, niech jasne światło pozostanie włączone aż do pory snu. A żeby wstać wcześniej, zostaw zasłony otwarte latem - niech obudzi Cię światło słoneczne.

W dniu podróży ciemne okulary pomogą dostosować reżim świetlny do potrzeb umysłu.

Komfortowy lot

Już sama droga jest dużym stresem, nawet dla doświadczonych podróżników. A jeśli nie zrobisz tego sam, wszystkie twoje wcześniejsze wysiłki mogą zakończyć się niepowodzeniem.

Ważne:

- Kieruj się na zachód - nie wolno spać w samolocie

.- Jeśli lecisz na wschód, zawsze powinieneś spać podczas lotu.

Jeśli masz długą przerwę w podróży, nie staraj się spędzić czasu oczekiwania na lotnisku na czuwaniu, przeplataj go krótką drzemką, tak abyś do ostatniego lotu był gotowy do pracy w odpowiednim trybie. I nawet jeśli wydaje Ci się, że możesz zasnąć wszędzie, lepiej skorzystać z urządzeń, które sprawią, że odpoczynek będzie bardziej komfortowy. Dobrym pomysłem może być standardowa poduszka podróżna w kształcie podkowy. Upewnij się, że masz budzik, aby nie zasnąć podczas lotu!

Stewardesa Brittney Wilson zaleca zabranie maski do spania, zwłaszcza jeśli lot jest długi. Z jej doświadczeń wynika, że na długich trasach lotniczych bez maski często trudno jest się zrelaksować i zasnąć.

Powinieneś pić dużo wody i jeść lekkostrawne posiłki, jak twierdzi Stephen Landells, specjalista ds. bezpieczeństwa lotów w Stowarzyszeniu Pilotów British Airways i pilot międzykontynentalny.

Po wylądowaniu, jeśli

spałeś w niewygodnej pozycji, masz sztywny kark lub bóle pleców, pomóż swojemu ciału się zregenerować. Neck Massager 2 i podobna poduszka masująca mogą się przydać. Posiada 4 rolki, które masują strefę kołnierza i szyi, podczas gdy system ogrzewania na podczerwień działa na mięśnie ciepłem, poprawiając krążenie krwi. Możesz skorzystać z kojącego masażu przez 15 minut przed snem lub z masażu pobudzającego, jeśli przyjedziesz rano lub po południu. Poduszka jest zasilana z sieci elektrycznej oraz z gniazda zapalniczki samochodowej.

Zaleca się zabieranie tej poduszki ze sobą w długie podróże służbowe.

Istnieją bardziej kompaktowe opcje, takie jak Twist od Ormatek (jest to dobry masażer nie tylko dla szyi, ale także dla pleców, ramion i nóg).


1. Rano

Jeśli przyjeżdżasz rano, postaraj się nie kłaść od razu do łóżka. Prysznic pomoże ci się rozweselić. Basen jest świetną opcją. Ale możesz po prostu zrobić energiczny trening przy rytmicznej muzyce.Według Betty Teskey, stewardessy i autorki książki "Betty in the Sky with a Suitcase", nawet proste przysiady, pompki i podskoki mogą dać ci mnóstwo energii. Jej doświadczeniu można zaufać - co najmniej raz w tygodniu lata z USA do Europy i z powrotem.

Mark Vanhoonacker, pilot British Airways, również sięga po ćwiczenia, aby dodać sobie energii. Kolejna rada od niego: nie korzystaj z ruchomych chodników na lotnisku, chodzenie poprawi Ci humor.

Stewardesa Camille John radzi ograniczyć kawę i inne napoje energetyczne podczas okresu adaptacyjnego. Dają ci zastrzyk energii, ale potem następuje naturalny spadek i efekt jest odwrotny. Lepiej jest zjeść jabłko lub inny owoc - pokarm bogaty w węglowodany nie sprzyja zasypianiu.

2. Dzień

Mark Vanhoeker, na przykład, stara się nie kłaść spać aż do wieczora, jeśli przyjeżdża na miejsce po 10:30. Jeśli jednak czujesz się zmęczony, lepiej jest uciąć sobie 20-40 minutową drzemkę. Britney Wilson również się z nim zgadza. Najważniejsze to ustawić budzik tak, aby nie zaspać do wieczora.

3. Wieczór

Odwrotna sytuacja dla tych, którzy przyjechali wieczorem. Musisz się wyspać (dlatego lepiej odmówić sobie snu w samolocie). Dobrym pomysłem jest wprowadzenie w domu rytuałów uspokajających przed nocnym odpoczynkiem - ciepły prysznic lub kąpiel, czytanie książki.

Posiłek białkowy może załatwić sprawę. Pilotka British Airways Helen McNamara sugeruje orzechy brazylijskie. Są wysokokaloryczne (682 kcal/100g), pełne selenu (chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które powstają, gdy jesteśmy zestresowani lub przepracowani), magnezu (uspokaja) i tiaminy (przyspiesza metabolizm).

Dobrze jest wypić lekkiego drinka, ale pamiętaj, aby wybierać znane napoje: później poeksperymentuj z lokalnymi koktajlami. Nieznanych tabletek nasennych nie bierzemy, jako opcję można wziąć tabletkę melatoniny - to lek z "hormonem snu", ale należy uważnie przeczytać ulotkę.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj również
  • Komentarze