Pomysły na podróże / Notatka podróżnika Wiosna nadeszła. Zarówno według kalendarza, jak i, w większości regionów, według pogody. "Zima nie oszalała na darmo" - będą jeszcze zwroty w kierunku zimy, nagłe ochłodzenia, może jakiś śnieg w maju. Ale my wszyscy już tam jesteśmy - w letnie dni, marząc o wakacjach. Pracujący i ci, którzy zajmują się dziećmi w domu; żonaci i niezależni; starsi i młodsi; miłośnicy sportów ekstremalnych i wypoczynku na plaży; poważne, odpowiedzialne panie i młode matki.

Młoda mama może być mamą w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy urodziłaś dziecko w wieku dwudziestu dwóch czy trzydziestu ośmiu lat, gratulacje, jesteś młodą matką przez następne dwa lata. Wtedy z jakiegoś powodu jesteś po prostu mamą, mamusią, a w niektórych przypadkach nawet wielką i straszną "mamą-mamusią".

Najtrudniejszy przypadek to młoda matka, która jednocześnie jest po prostu mamą. Dwójka lub więcej dzieci od zera wzwyż jest wspaniała i bardzo, bardzo trudna.

I nawet najbardziej kochająca matka, najbardziej troskliwa, domowa, zaawansowana, doświadczona, znająca się na rzeczy i tak dalej, nawet taka matka, której wizerunek przypomina pomnik "Ojczyzny" przy jednoczesnym pomniku "Robotnicy i dziewczęta PGR-u", nawet taka matka powinna i chce choć raz na jakiś czas stać się kobietą. Przynajmniej przez jakiś czas - bezdzietna, całkowicie samotna kobieta. Jakkolwiek to brzmi, tak.

Podróżowanie z dzieckiem: rzeczywistość kontra stereotypy

A teraz wyobraźcie sobie, jak chęć powrotu na chwilę do okresu beztroski i nieodpowiedzialności (tak, tak to wygląda z dzisiejszego życia) odbija się na organizacji letnich wakacji. Mówiąc wprost, nie odbija się to dobrze. Nie, są oczywiście wyjątki. Ale średnio rzecz biorąc, zdecydowana większość młodych matek powtarza ten sam błąd.

Błędem jest to, że mamy z niemowlętami wierzą w piękne zdjęcia, na których rodzina z okologoletom dzieckiem cieszy się wakacjami na plaży lub szturmuje szlak turystyczny, pakując małego kampera w plecak/chustę. Patrzeć jak rozpalony słońcem maluch podjada owoce lub jogurt w krzesełku obok swoich rodziców przy stoliku w kawiarni. Jak młodzi rodzice przechadzają się wieczorem po promenadzie z wózkiem, w którym jest szczęśliwe dziecko uśmiechające się do morza.

I tak chcą wierzyć, że życie się nie zmieniło, że wszystko jest możliwe i nie jest trudne, że wakacje będą dokładnie takie same jak kilka lat temu, tylko trzeba wziąć trochę więcej rzeczy ... Nie wierz w to. To nie jest tak.

Jeśli potrzebujesz więcej niż dwie godziny snu na dobę. Jeśli nie jesteś przygotowany na karmienie małego dziecka w punkcie gastronomicznym. Jeśli nie chcesz nosić wózka i ogromnej torby z rzeczami dla dziecka lub biegać w poszukiwaniu pieluszek w sklepie, w którym spędzasz wakacje. Jeśli nie jesteś przygotowany do pływania w morzu na zmianę. Jeśli nie masz opiekunki do dziecka (a najlepiej dwóch), którą zabierzesz ze sobą, odpuść sobie wycieczkę. Przynajmniej przez pierwsze cztery lata. Nie mniej, szczerze mówiąc.

Wiem, o czym mówię. Obserwuję wczasowiczów od dziesięciu lat, pracując w jednym z sanatoriów w dużym mieście Soczi. I zauważyłem pewien trend. Rodziny z maluchami w wieku poniżej dwóch lat są około trzy do czterech razy częstsze niż rodziny z maluchami w wieku od dwóch do czterech lat. W sanatorium. Z pełnym wyżywieniem, w dobrze wyposażonych pokojach z klimatyzacją i rzut kamieniem od plaży. Czy domyślasz się, co to oznacza?

Pozwólcie, że wyjaśnię to tym, którzy nie chcą zgadywać. Znamienne, że jedna taka wyprawa z maluchem ustawia scenę na kolejne lata. Nikt nie chce powtarzać eksperymentu opartego na ulotkach reklamowych i opowieściach celebrytów. Z rzadkimi wyjątkami. Reszta mam i tatusiów po raz pierwszy wyjechała na wakacje z czterolatkiem. I słusznie. Nie wiadomo jeszcze, jakie wakacje wybrać dla młodej rodziny z małym dzieckiem.

Zmiana scenerii - najlepsze wakacjeIstnieje

kilka opcji na różne kieszenie i różne zainteresowania. Najłatwiejszy i najbardziej dostępny: dom na wsi. Jeśli mieszkasz w dużym mieście i potrzebujesz świeżego powietrza i produktów wysokiej jakości, dacha jest opcją. Jak znaleźć, wybrać, na co zwrócić uwagę - na pewno omówimy szczegółowo w osobnym artykule.

Jeśli jesteś mieszkańcem małego miasta, wsi i potrzebujesz jasnych wrażeń, hałaśliwej rozrywki, możesz ją znaleźć znacznie bliżej swojego domu niż kilka godzin samolotem lub jeden dzień pociągiem. Możesz być zaskoczony. Z pewnością będziemy pisać o miastach i miasteczkach, które mogą zaskoczyć i zachwycić turystów o różnorodnych zainteresowaniach. Wiele ciekawych miast dla turystów znajdziesz w naszym artykule o niezwykłych wakacjach w Rosji.

Dla aktywnych i miłośników podróży, blogerów, wiodących magazynów tekstowych czy kanałów wideo, również znajdą się oszczędne, ale nie mniej pożądane tematy i destynacje. Potraktuj wymuszone ograniczenia jako okazję do poszerzenia grona odbiorców. Tylko nie przesadzaj: gdybyś prowadził kanał o turystyce ekstremalnej, nie powinieneś przerzucać się na przepisy na zrobienie pierwszego posiłku. Rozejrzyj się, skorzystaj z Internetu, dowiedz się o istniejących lub planowanych miejscach turystycznych w Twoim regionie. W czasie pandemii, turystyka krajowa jest bardziej pożądana niż kiedykolwiek.

Poszukaj informacji na temat historii regionu. Istnieje wiele możliwości zapewnienia bezpieczeństwa w nowoczesnej turystyce. Temat jest obszerny i zasługuje na osobny artykuł. Każde miasto ma wspaniałe miejsca na małe wycieczki z dzieckiem. Moskwiczanie powinni więc odwiedzić z dziećmi najbardziej bajkowe zakątki Moskwy, a mieszkańcy Północnej Palmiry mogą cieszyć się pięknem magicznego Petersburga. A nawet małe miasteczka mają swoje nieodkryte dotąd atrakcje.

Dla tych, którzy z zasady uznają tylko wypoczynek na plaży, uważając leniwe lenistwo pod gorącym słońcem za idealną opcję na regenerację sił, gorące dni można znaleźć w każdym regionie. Nawet mieszkańcy Petersburga, którzy zwykle narzekają na deszcze i wilgoć, przynajmniej przez dwa lub trzy tygodnie tęsknią za upalnym latem. Wszędzie znajdziesz miejsce do opalania, a pieniądze zaoszczędzone na biletach pozwolą Ci wybrać, czy będzie to wyposażona plaża przy lokalnym spa, czy solarium, czy po prostu opłacisz usługi opiekunki w czasie, gdy Ty będziesz wypoczywać na słońcu.

Skoro mowa o nianiach. To niełatwe pytanie i prawie zawsze jest to loteria. Tylko w przeciwieństwie do loterii, wygrana zależy bardziej od Ciebie niż od przypadku. W tym przypadku przygotowaliśmy artykuł dla rodziców z poradami na temat wyboru niani.

Wiele osób woli podróżować własnym samochodem: są plusy i minusy tego wyboru. Z jednej strony zdenerwowani sąsiedzi transportowi nie zjedzą Cię za płaczące dziecko. Z drugiej strony, nawet we własnym samochodzie nie będzie łatwo utrzymać dziecko zajęte podczas podróży. W tym przypadku przygotowaliśmy dla Państwa przegląd wszystkiego, co należy zabrać w podróż samochodem z dziećmi.

Kończąc rozmowę na temat podróżowania z małym dzieckiem na wakacjach, chcę powiedzieć: Najważniejsze, aby pamiętać, że niektóre ograniczenia - po pierwsze, nie na zawsze, a po drugie, będą one zapisać Państwu i Państwa dzieci siły i zdrowia psychicznego. Przez najbliższe lata.

Tak, wiem, że przełamuję wieloletnią tendencję do wmawiania młodym rodzicom, że mogą, a nawet powinni prowadzić taki sam tryb życia po urodzeniu dziecka; że dziecko nie jest przeszkodą, że długi lot z dzieckiem i każda różnica czasu to "nic wielkiego", a dziecko "nawet nie zauważy", "łatwo się przystosuje".

Wiem, że zaburzam cały ten radosny obraz historiami znanych kobiet wychodzących prosto z oddziału poporodowego do pracy.

Wiem, że wiara w pozytywne przykłady i krzykliwe zdjęcia reklamowe jest o wiele bardziej satysfakcjonująca niż świadomość, że przez co najmniej dwa lata twoja wolność będzie ograniczona do granic macierzyństwa. Wiara w ogóle jest przyjemniejsza niż wiedza. Ale wiedza jest bezpieczniejsza. Na dłuższą metę bardziej opłacalne.

Podejmujmy decyzje w oparciu o wiedzę, a nie wiarę. To właśnie nad tym pracujemy.