W jaki sposób wybrać hotel?

Pomysły na podróże /. Notatka dla podróżnych

Planując podróże, zawsze stajemy przed palącym pytaniem - jak wybrać hotel, hotel czy hostel? Od miejsca zamieszkania zależy przecież wiele czynników: komfort, spokój o bezpieczeństwo rzeczy w pomieszczeniu, a także oszczędność kosztów.


Doświadczeni podróżnicy z pewnością powiedzą ci, że nie każdy lot (zwłaszcza jeśli chodzi o loty krajowe lub tanie linie lotnicze) można śledzić w zasobach internetowych, takich jak Travelocity lub Expedia. Na szczęście zawsze możesz polegać na miejscowych, którzy korzystają z tych firm, aby poprowadzić Cię do pobliskiego lotniska lub miejsc docelowych, które mają do zaoferowania.O ile jednak brak informacji o tanich przewoźnikach i lokalnych liniach lotniczych na tych stronach jest wyjątkiem od reguły, to w przypadku hoteli niestety powoli staje się to regułą. Niezależnie od przyczyny - koszty wynajmu lub użytkowania, zaplecze techniczne, wysokie koszty zasobów - która decyduje o tym, czy miejsca te znajdą się w bazie danych serwisów rezerwacyjnych, faktem jest, że tysiące hoteli pozostają poza zasięgiem turystów, bo nikt o nich po prostu nie wie.

Do tej kategorii najczęściej zaliczają się bed-and-breakfasty, małe prywatne hotele, przysiółki wypoczynkowe, a nawet hostele. Stanowią one duży procent dzisiejszego rynku.Podróżni, którzy decydują się na gotowe wycieczki, mają pod tym względem trochę więcej szczęścia: hotel rezerwuje operator, który może dobrze znać takie "ukryte" miejsca. Co jednak, jeśli nie chcesz korzystać z usług touroperatora i wolisz samodzielnie zaplanować swój wyjazd? W takim przypadku po prostu nie jesteś w stanie wybrać taniego lokalnego hotelu z dobrą obsługą, bo nie ma alternatywy.

Po co się męczyć, można zapytać? Dlaczego nie pójść "utartą ścieżką" i wybrać z tego, co oferuje strona? Nasza odpowiedź jest prosta: wybór miejsca noclegowego daje więcej możliwości zaspokojenia indywidualnych potrzeb; innymi słowy, otrzymujesz jedną z najcenniejszych rzeczy w życiu: wybór. Kiedy kupujesz bilet i wsiadasz do samolotu, wiesz dokładnie dokąd zmierzasz (wszystkie oczekiwania to "dostać się z punktu A do punktu B szybko") i nie oczekujesz niczego specjalnego od swojego środka transportu (wszystkie wybory to "chcę miejsce przy oknie - chcę ryż na obiad").

Wybór hotelu to już inna sprawa. Tutaj masz okazję wziąć pod uwagę dziesiątki czynników wpływających na Twój wybór w rezultacie: lokalizacja, kuchnia, rok otwarcia, porady znajomych i tak dalej. Niektórzy zamieniliby ogromne łóżko na ładny widok z okna, inni bardzo potrzebowaliby siłowni lub spa, jeszcze inni woleliby obfite śniadanie, które pozwoliłoby im docenić przysmaki lokalnej kuchni, a miłośników antyków zainteresowałby wiktoriański żyrandol lub miedziany kran, by wymienić tylko kilka.To wszystko znajdziesz w każdym z oferowanych hoteli, ale jak szeroki jest Twój wybór? Potrzebujesz zwierzaka, którego możesz zabrać ze sobą, a może chciałbyś spać w ciszy i spokoju z dala od zatłoczonych ulic? Może lubisz rzeczy trochę niestandardowe i szukasz dziwacznego pokoju hotelowego. Możesz chcieć sprawdzić niektóre z mniej popularnych opcji.

Wyobraź sobie kogoś, kto co roku o tej samej porze leci do Bostonu na wydarzenie sportowe. Rezerwuje pokój w tym samym małym hotelu w pobliżu imprezy. W pewnym momencie zarząd zmienia politykę cenową, podnosząc cenę kilkakrotnie (głównym argumentem jest sezonowy wzrost popytu spowodowany konkurencją). W takim przypadku oczywiście przeszukasz Internet i wszystkie znane strony rezerwacyjne, ale pobliskie hotele będą całkowicie pełne, a cudownie znalezione wolne pokoje sprawią, że zapłaczesz, gdy zobaczysz ich koszt. Ale idź nieco dalej i "zastaw się" na lokalnej stronie internetowej - lub skorzystaj z książki telefonicznej, a powinieneś bez problemu trafić na przyzwoite miejsce za rozsądną cenę!Od czego zacząć? Jeśli chodzi o internet, pierwszą rzeczą, którą robisz, jest chwycenie za myszkę i aktywne przeszukiwanie mnóstwa komercyjnych stron internetowych, biur podróży i lokalnej prasy. Jeśli jednak nie masz czasu i ochoty na przeszukiwanie ogromnych stosów informacji, które musisz samodzielnie przefiltrować, spróbuj mniej lub bardziej jasno sformułować swoje zapytanie i wrzucić je... do dowolnej wyszukiwarki internetowej! Uwierz mi, wyniki mogą Cię zaskoczyć - losowe wyszukiwanie może dać bardzo ciekawe opcje. Równie skuteczne będą czaty w różnych krajach i miastach. Nie wszyscy chcą rozmawiać z turystami, ale znajdziesz wielu przyjaznych ludzi chętnych do udzielenia ci rady. Miejscowi doskonale znają małe, ale przyjazne hotele i mogą bezpłatnie pomóc w zakwaterowaniu, a w razie potrzeby także w zwiedzaniu z przewodnikiem.

Mapy onlineDo tego celu najlepszym narzędziem jest darmowy program do przeglądania trójwymiarowych map Google Earth. Musisz go pobrać na swój komputer - ale jeśli z jakiegoś powodu nie możesz, możesz skorzystać z wersji online. Wystarczy, że wybierzesz filtr "hotele", a on pokaże Ci hotele w okolicy, którą chcesz obejrzeć.

Yahoo! Maps jest równie dobre - przynajmniej jego baza danych z możliwością wyszukiwania jest znacznie bardziej rozbudowana niż w przypadku większości serwisów rezerwacyjnych.

Strony z recenzjami dla podróżników

Wybierz dowolny hotel na Yahoo! Maps lub Google Maps i kliknij na niego na liście, aby uzyskać pełne informacje, w tym wskazówki dojazdu, opinie gości, zdjęcia i link do strony internetowej, aby dokonać rezerwacji. Jeśli chcesz skupić się na recenzjach hoteli, w których przebywałeś, sprawdź TripAdvisor, jest to "repozytorium" opinii, recenzji i tak dalej, aby zapewnić Ci informacje, których potrzebujesz, aby nawigować do najlepszego hotelu dla Ciebie. Ale uwaga: nie wszystkie recenzje mogą być obiektywne - odsiej niepotrzebne i skup się na konkretnych aspektach.

Nawet jeśli jesteś ryzykantem i nigdy nie przemyślisz swoich podróży do ostatniego szczegółu, radzimy Ci wybrać hotel nieco staranniej niż garderobę czy towarzyszy. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze sprawdzenie błędy przy zameldowaniu i wymeldowaniużeby ich nie powtarzać i nie psuć sobie wakacji. Życzymy miłej i pouczającej podróży!
Artykuł dyskusyjny
  • Wskazówki dotyczące podróży
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj ten magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarz