Wędrówki po górach, lasach i innych terenach to wspaniała forma aktywności na świeżym powietrzu. Nie tylko pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu czy podziwianie krajobrazów, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie. Wędrówki wzmacniają mięśnie, zwiększają wydolność organizmu, kształtują sylwetkę, a nawet mogą być lekarstwem na depresję. Zestresowani mogą też znaleźć spokój na łonie natury, dlatego trekking jest tak polecany przez wszystkich miłośników zdrowego stylu życia. Jednak wędrówka, zwłaszcza kilkudniowa, wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą niezbędnych rzeczy. W ich przechowywaniu pomoże Ci dobry plecak turystyczny.

Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę w góry lub do lasu, koniecznie zabierz ze sobą plecak. To najlepsze rozwiązanie, aby skutecznie spakować swoje rzeczy. Trudno wyobrazić sobie podróż przez dowolny teren np. ze zwykłą torbą z materiału. Trzymanie tak dużego ciężaru w ręku przez dłuższy czas byłoby nie tylko niewygodne, ale i niemożliwe. Aby ułatwić sobie poruszanie się po płaskim lub jakimkolwiek innym terenie, warto zaopatrzyć się w dobry plecak. Pozwoli on pomieścić ubrania, buty, jedzenie, dokumenty, apteczkę, ręcznik i wszystkie inne niezbędne rzeczy. Nie każdy jednak wie, jak powinien wyglądać taki plecak na wypady poza miasto. Warto zapoznać się z wyposażeniem plecaków turystycznych, aby kupić odpowiedni model.

Jaki powinien być plecak turystyczny?

Plecak nie może stać się nieprzyjemnym balastem podczas wędrówki. Źle dobrany będzie tylko spowalniał wyprawę, dlatego tak ważny jest zakup dobrego sprzętu. Plecaki turystyczne to dość specyficzne produkty, które znacznie różnią się od zwykłych plecaków miejskich używanych na co dzień czy plecaków sportowych. Jakie cechy posiada plecak turystyczny, które pozwolą na komfortowe poruszanie się w górach i innych terenach?

1. Plecak turystyczny powinien być lekki sam w sobie, aby nie dodawać sobie kilogramów. W końcu same spakowane rzeczy będą ważyć całkiem sporo.

2) Podstawą dużych plecaków turystycznych jest stelaż. Zbudowany z włókna węglowego lub aluminium, taki plecak jest łatwy do przenoszenia i dobrze dopasowuje się do ciała.

3. Plecak turystyczny musi mieć regulowany system nośny. Pozwala on na precyzyjne dopasowanie plecaka do ciała użytkownika.

4) Plecak na piesze wędrówki powinien być pojemny. Na kilkudniowe wypady najlepiej kupować modele powyżej 50 litrów.

5) Szelki biodrowy i piersiowy są niezbędnymi elementami największych plecaków. Przenoszą one ciężar bagażu z ramion na inne części ciała.

6) System nawadniający, czyli specjalna butelka na wodę w plecaku, może wydawać się zbędnym dodatkiem, ale jest niezwykle praktyczny.

7) Ważnym elementem plecaka są również paski na ramiona, ponieważ ich miękkość znacząco wpływa na komfort wędrówki czy wspinaczki.

Najlepszy plecak dla turysty

Wiele osób nie do końca wie, jaki plecak wybrać. Nic dziwnego, ponieważ producenci oferują bardzo wiele różnorodnych modeli. Najlepszy plecak dla wędrowców to plecak dostosowany do aktywności użytkownika - na długie wycieczki polecany jest plecak 50-litrowy lub większy. Na jednodniowe wycieczki wystarczy prosty, usztywniany plecak o pojemności 30 litrów. Dodatkowymi atutami plecaka turystycznego mogą być: odpinany komin, dodatkowe mocowania (np. na kije trekkingowe), system wentylacyjny czy nieprzemakalne pokrowce.