Wiele osób powstrzymuje się od biwakowania zimą ze względu na panujące temperatury. Być może w przeszłości było to dość nieprzyjemne, ale w tym czasie dostępnych jest wiele udogodnień, które sprawią, że niskie temperatury nie będą już takie straszne. Oprócz ciepłych ubrań ważny jest śpiwór. Dzisiaj nie trzeba nosić bardzo ciężkiego zrolowanego becika lub bardzo malutkiego śpiwora, w którym będzie nam zimno.

Rodzaje śpiworów

Śpiwory dedykowane do naprawdę ekstremalnych temperatur są wykonane ze specjalnych materiałów. Wpływa to również na wagę, a tym samym na cenę śpiwora. Warto pamiętać, że śpiwór nie ma za zadanie grzać, ale izolować od warunków panujących na zewnątrz. Jego działanie można porównać do działania zimowej kołdry. Gdy podczas snu temperatura ludzkiego ciała nieco się obniża, kołdra utrzymuje ciepło, które wytworzyła i nadal jest przyjemnie ciepła. Podobnie działają śpiwory, te najlepiej izolujące sprawdzą się nawet przy temperaturach sięgających -40 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom, powietrze jest dobrym izolatorem. Związane jest to ze śpiworami puchowymi, które pomiędzy puchem mają dużo powietrza, które wraz z puchem wpływa na szybkość nagrzewania się wewnątrz śpiwora.

Na co zwrócić uwagę?

Należy wziąć pod uwagę budżet, jakim się dysponuje. Śpiwory puchowe, ze względu na to, że są wykonane z naturalnego materiału, są droższe od syntetycznych. Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania i konserwacji śpiwora. Śpiwór puchowy jest lepszym izolatorem, ale trudniej utrzymać go w czystości, pranie może zepsuć parametry izolacyjne. śpiwór na wyprawy górskieNa śpiwór puchowy trzeba też przeznaczyć więcej miejsca, gdyż zaleca się przechowywanie go w stanie rozłożonym. Syntetyki natomiast można przechowywać zwinięte. Waga i rozmiar to kolejne ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę. Śpiwór puchowy wymaga więcej miejsca, ale jest lekki. Syntetyk z kolei zajmuje mniej miejsca, ale jest cięższy od naturalnego. Parametry te powinny być dobierane w zależności od rodzaju wyprawy. Ci, którzy wjeżdżają na kemping sami, nie muszą martwić się o wagę śpiwora, ale ci, którzy wybierają się na wędrówkę, raczej zwrócą uwagę na to, by śpiwór był jak najlżejszy. Warto zaznaczyć, że niestety alergicy są niejako zmuszeni do zakupu śpiwora syntetycznego, ponieważ osoby uczulone na puch mogą tylko cierpieć.

Krój śpiwora

Mało kto by przypuszczał, ale krój śpiwora ma znaczenie, jeśli chodzi o właściwości izolacyjne. Typ mumia najlepiej sprawdza się w chłodne noce, jest węższy przy nogach, co może niektórych denerwować ze względu na zbyt małą ilość miejsca, ale powoduje znacznie mniejszą utratę ciepła. Bardzo rzadko zdarzają się jednak modele, które można połączyć w jeden duży śpiwór tak, aby w środku mogły spać dwie osoby. Śpiwory mogą posiadać wyściółkę przypominającą poduszkę. Wszystkie te cechy posiadają śpiwory duńskiej marki Outwell. Ich produkty wytrzymują temperatury od +23 stopni do -18 stopni, z optymalną oscylacją na poziomie +3 stopni. Jednak marka posiada również śpiwory przygotowane na znacznie niższe temperatury.