Po sposobie zachowania człowieka można wywnioskować, z jakiego kraju pochodzi. Czy wiedziałeś o tym? Każdy kraj ma swoje własne zwyczaje i żyje na swój sposób. Wiele zachowań ludzi z różnych krajów znamy już np. z podróży po świecie, w których byliśmy, lub ze znanych stereotypów.

Częstym stereotypem jest to, że Anglicy piją herbatę cały czas, szczególnie o 17:00, o Niemcach zawsze słyszymy, że biorą nadgodziny w pracy i nie lubią wydawać pieniędzy, są skąpi. Innym stereotypem jest to, że Włosi są bardzo głośni, często krzyczą podczas rozmów, nie utrzymują porządku, zawsze trzymają się swojej matki i trudno im się usamodzielnić, nawet jeśli mają ponad czterdzieści lat.

Niektóre zachowania ludzi z innych krajów mogą nas zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Zanim jednak wybierzemy się na zagraniczne wakacje, warto zapoznać się ze zwyczajami panującymi w kraju, do którego się wybieramy. Z pewnością większość z nas jest też ciekawa, co obcokrajowcy sądzą o zachowaniu i zwyczajach Polaków? Czy mają dobre zdanie o Polsce? Co ich szokuje?

W Niemczech nie warto rezygnować z mandatu

Obecnie wiele osób mówi o rezygnacji z miejsc siedzących w autobusach. Czy powinniśmy to robić, skoro tak jak wszyscy płacimy za możliwość korzystania z komunikacji? Kto tak naprawdę musi siedzieć w autobusie. Czy my, zmęczeni po pracy, mamy obowiązek ustępować miejsca? Wiele osób dyskutuje na ten temat, wielu Polaków, zwłaszcza młodych, ustępuje miejsca osobom starszym. Takie zachowanie jest pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, ale czy tak będzie wszędzie? Nie wszędzie starsi ludzie ucieszą się z wolnego miejsca. W Niemczech ludzie nie są uczeni takiego zachowania, ale w Polsce jest to przejaw kultury ludzkiej.

W Ameryce spóźnianie się jest uważane za coś złego.

Każdego z nas zapewne denerwuje nie punktualność. Jeśli kiedykolwiek zaprosimy gości z Ameryki, nie liczmy na punktualność, na pewno nie będzie punktu o wyznaczonej godzinie i będziemy musieli czekać.Według nich będzie to najbardziej kulturalne zachowanie, a przybycie na czas nie jest grzeczne i nie na miejscu. Większość z nas w Polsce nie lubi się spóźniać. Jeśli mamy ważne spotkanie, często z obawy przed spóźnieniem, przychodzimy dużo wcześniej. Niepunktualność oznacza dla nas brak szacunku. Niektórym z nas nie raz udało się przejąć ten zwyczaj od Amerykanów. Ludzie z Ameryki nie ukrywają swoich emocji, lubią się głośno śmiać. Starszym osobom w Polsce może to przeszkadzać, dlatego lepiej nie zachowywać się w ten sposób, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Zwyczaje w Japonii

W Japonii normalne jest siorbanie i dawanie napiwków...

Gdy chcesz wyjechać do Japonii, poczytaj więcej o tamtejszych zwyczajach i zachowaniach. Możesz być zaskoczony tym, jak bardzo Japonia różni się od krajów europejskich pod względem kulturowym, więc powinieneś je lepiej poznać zawczasu, aby uniknąć błędów. Nie czuj się skrępowany przy stole, możesz siorbać powoli, bo to właśnie sprawia, że jesteś zadowolony z posiłku. W ten sposób pokażesz gospodarzom, że posiłek bardzo Ci smakował. Podczas wizyty w restauracji nie należy dawać napiwków. Kelner w Japonii nie zrozumie, że chcesz go tylko nagrodzić i podziękować za jego usługi, nie spodoba mu się takie zachowanie. W Japonii możemy spotkać się z bardzo dziwnym zawodem tak zwanego "pushera". Jego celem jest pomoc ludziom w wejściu do metra, a raczej zmuszanie ich do tego, co może być dla nas szokiem.

W Chinach bardzo dużo się pluje.

Większość z nas nie lubi widoku plującego człowieka. Chińczykom to w ogóle nie przeszkadza i plują praktycznie wszędzie gdzie się znajdą. W Chinach spotkamy też wielu palaczy, którzy praktykują swój nałóg w miejscach publicznych.

We Francji pije się kawę nałogowo

We Francji ludzie uwielbiają delektować się kawą i kochają swoje słynne kawiarnie espresso, które są znane na całym świecie.

W Brazylii ludzie uwielbiają brać prysznic.

W tym kraju ludzie często biorą prysznic, oczywiście ze względu na gorący klimat. Chcą, aby ich goście regularnie korzystali z prysznica.