Jeśli marzysz o zwiedzaniu Azji, a boisz się wyruszyć w długą podróż z plecakiem, Sri Lanka jest dobrym pomysłem na początek. Pogoda w tym małym wyspiarskim kraju sprzyja wypoczynkowi i podróżom, a kraj jest bezpieczny i niedrogi. Czego chcieć więcej? Zwłaszcza, że miejsce to jest niezwykle urokliwe. Niezwykle bujna egzotyczna przyroda, możliwość obserwowania słoni żyjących na wolności, piękny ocean z wymarzonymi warunkami do pływania i uprawiania sportów wodnych - to wszystko oferuje turystom Sri Lanka. Wycieczka do tego kraju to także okazja do zobaczenia wielu atrakcji. Co warto zwiedzić będąc na Sri Lance?

Kraj ten obfituje we wspaniałe ślady starożytnej kultury. Niezwykle cennymi zabytkami są ruiny starożytnych budowli sakralnych. Jednym z najcenniejszych jest z pewnością miasto Anuradhapura, na którego zwiedzanie warto zarezerwować sobie nawet cały dzień.

Jedną z największych atrakcji Sri Lanki jest Pinnawala Elephant Orphanage. Jest to nic innego jak schronisko dla... słoni. Jak twierdzi właściciel tego miejsca, wiele zwierząt jest tam dobrze traktowanych i ma najlepsze możliwe warunki do życia. Niestety, zdarzają się też doniesienia o nieprawidłowościach w tego typu ośrodkach. Jest to jednak z pewnością najlepsza okazja, aby przyjrzeć się z bliska tym majestatycznym zwierzętom. Na Sri Lance również występują one w naturalnych warunkach, ale szansa na spotkanie słonia podczas spaceru przez dżunglę jest niewielka. Co oczywiście nie oznacza, że taka wycieczka sama w sobie nie jest ogromną atrakcją. Egzotyczna dzika przyroda Sri Lanki jest naprawdę blisko, a trekking po dżungli to jeden z najlepszych sposobów na jej poznanie. Tym bardziej, że oprócz słoni i lampartów, które raczej chowają się przed naszym wzrokiem, zobaczymy inne egzotyczne zwierzęta, a zwłaszcza bajecznie kolorowe ptaki.

Jeśli ktoś marzy o zobaczeniu dzikich zwierząt z bliska, może wybrać się na Safari w Parku Narodowym Yala. Samochód wyjeżdża bladym świtem, bo o tej porze mamy największą szansę na spotkanie pięknych słoni czy lampartów - prawdziwy rarytas, bo dzikie koty nie zawsze chcą się pokazywać. Atrakcją safari są też znakomici przewodnicy, którzy snują barwne opowieści o przyrodzie.

Ogromną atrakcją są też plantacje herbaty. Na Sri Lance liście nadal zbierane są ręcznie, tak jak tradycyjnie. Nie bez powodu herbata z tego kraju uważana jest za jedną z najlepszych na świecie i jest ważnym towarem eksportowym Sri Lanki. Na wielu plantacjach organizowane są wycieczki, dzięki czemu można wejść i zobaczyć z bliska, jak wygląda praca. Warto zaznaczyć, że niektóre plantacje są pięknie położone i wspinaczka na nie wynagradzana jest zapierającymi dech w piersiach widokami.

Będąc na Sri Lance warto również skorzystać z okazji i odwiedzić kopalnię szafirów - to właśnie te kamienie są tu bardzo popularne. Kopalnia szafirów w Ratnapur pozwala zobaczyć, jak wygląda trudna i niebezpieczna praca górników, którzy ręcznie wydobywają piękne kamienie. Warto pamiętać, że zwiedzamy miejsce rzeczywistej pracy, a nie atrapę przygotowaną dla turystów, więc nie jest to bezpieczny spacer i należy zachowywać się ostrożnie, uważnie słuchając poleceń przewodnika. Ale na pewno wrażenia są warte wysiłku i może to być jedno z najciekawszych wspomnień z pobytu na Sri Lance.