Niesamowite cuda pod ziemią

Pomysły na podróże / Widzimy reklamy, czytamy artykuły i oglądamy programy telewizyjne o fascynujących miejscach w naszym świecie. Lasy, pola, morze, góry zapierają dech w piersiach wielu podróżnikom i miłośnikom przyrody. W ostatnich latach jednak turyści coraz częściej interesują się niezwykłymi miejscami podziemi, które są ukryte przed ludzkim wzrokiem. Są bardziej tajemnicze i enigmatyczne.

1.

Chiny, Lunyu GrottoesChiny

od dawna znane są na całym świecie z wielkiego dziedzictwa kulturowego niezliczonych legend i mitów. Groty Lunyu, odkryte na początku ostatnich dziesięcioleci XX wieku, są dość tajemnicze i fascynujące. Wielkie umysły nauki, inżynierii i archeologii wciąż nie są w stanie rozwikłać tajemnicy ich pochodzenia. Nie odnaleziono również świadectw historycznych (rysunków, zapisków, danych o budowniczych), ale istnieje przypuszczenie, że jaskinie miały służyć jako grobowce, choć jest to tylko teoria. Ich prawdziwe przeznaczenie do dziś pozostaje tajemnicą.


2.

Rdzenni mieszkańcy

Wietnamu, a dokładniej ci mieszkający w okolicach Da Nang, od dawna wiedzieli o istnieniu tych jaskiń, ale bali się do nich zbliżać ze względu na przerażające gwizdy, które odbijały się w nich echem. Sprawcą była podwodna rzeka szumiąca w głębi jaskini. Jaskinia stała się dostępna dla turystów w 2009 roku, po tym jak została zbadana przez brytyjskich naukowców. Ci, którzy się tam zapuszczali, twierdzą, że grota jest prawdziwym podziemnym światem z własną florą i fauną oraz specyficznym mikroklimatem.


3.

Filipiny, Puerto PrincesaNa Filipinach

, na wyspie Palawan znajduje się duża jaskinia z podziemną rzeką, która nosi słynną nazwę Puerto Princesa. Grota zachwyca swoją wielkością i dziwacznymi figurami, które stworzyła sama natura ze skał. Tutejsze szlaki turystyczne są jednak raczej krótkie (tylko 1,5 km), ponieważ przejście korytarzami po obu stronach potoku jest dość trudne, a im dalej w głąb jaskini, tym mocniej odczuwa się brak tlenu.


4.

USA, Fresno Podziemne OgrodyOpisuje

się, że grota została stworzona przez człowieka. Baldasaro Forestiere przeprowadził się kiedyś z Włoch do USA i długo pracował, oszczędzając wszystkie pieniądze, aby zrealizować swoje marzenie o własnym ogrodzie. Jednak pośrednik okazał się oszustem i sprzedał Włochom jałową ziemię. Kiedy mężczyzna zdał sobie z tego sprawę, był bardzo zniechęcony i postanowił ukryć się przed wszystkimi pod ziemią. Aby nie zwariować zaczął kopać tunele i sadzić różne rośliny, a jego eksperymenty zakończyły się sporym sukcesem. Podziemne ogrody w Fresno, w Kalifornii, od tego czasu rozwinęły się i dziś zachwycają zwiedzających."Turystyka speleologiczna to nowy trend, ale bardzo ciekawy. Czy chcesz poczuć się jak bohaterowie filmu "Podróż do wnętrza Ziemi"? W takim razie nie zapomnij zbadać wnętrzności naszej planety. To zupełnie nowy poziom emocji i przygody.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze