Jeśli przygotowujesz się do podróży samolotem, z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę kilka zaleceń. Nie ma znaczenia czy mówimy o ich pierwszej czy kolejnej podróży, ponieważ pewne zasady są uniwersalne. Pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć, jest ta dotycząca wyboru odpowiedniego ubrania.

Lepiej unikać szpilek i zabudowanych butów, nawet jeśli wyglądają świetnie, dobrze jest też zrezygnować ze sznurowanych sandałów i balerin. Przed wejściem do samolotu możemy zostać poproszeni o ich zdjęcie, a problemy ze sznurówkami potrafią wprowadzić niepotrzebne napięcie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem podczas lotu wydają się być wygodne mokasyny, choć przydadzą się także slip on boots, czyli buty, które w razie potrzeby można szybko zdjąć. Nie należy przesadzać z ilością biżuterii. Już metalowe bransoletki mogą być problemem, bo trzeba liczyć się z tym, że dadzą o sobie znać na bramce. Usunięcie kilkunastu elementów kreacji z pewnością zajmie sporo czasu i nie musi być przyjęte ze zrozumieniem ani przez obsługę lotniska, ani przez towarzyszy podróży.

Akcesoria do włosów również mogą być ryzykowne, mimo że zazwyczaj nie rzucają się w oczy. Jeśli nie chcemy z nich całkowicie zrezygnować, unikajmy przynajmniej wsuwek i spinek wykonanych z metalu. Zamiast tego najlepiej związać włosy gumką lub opaską, która utrzyma je na swoim miejscu. Kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniej torebki, bo okazuje się, że i ten element garderoby może być problematyczny. Najlepiej, aby torebka była wyposażona w przegródki i zamykana na zamek błyskawiczny. Jeśli musimy przedstawić jej zawartość do kontroli, nie ryzykujemy, że się rozsypie. W razie potrzeby możemy też szybko wyjąć z torby to, co jest nam potrzebne. Kiedy już wybierzemy odpowiednie akcesoria, możemy zastanowić się, jaki strój założyć na podróż.

Dobrze sprawdzą się tutaj luźne spodnie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić je wygodną sukienką. Należy unikać obcisłych jeansów, zwłaszcza jeśli czekający nas lot nie jest krótki, a kłopotliwy może okazać się pasek z metalową klamrą, która również nie jest lubiana przez bramki. Spodnie powinny być wykonane z miękkiego materiału. Dobrze jest też, jeśli bluzka będzie miała długie rękawy, mimo że lot zaplanowany jest na lato. W samolocie zazwyczaj działa klimatyzacja, więc można zabrać ze sobą nawet szalik, który uchroni nas przed skutkami zmian temperatury.

Problematyczne może być również pakowanie kosmetyków na wakacje. Tym razem naprawdę kłopotliwe mogą być przede wszystkim ograniczenia ilościowe. Bagaż podręczny nie może być przeznaczony do przewozu płynów o objętości większej niż 100 mililitrów. Co więcej, muszą być one umieszczone w jednej torbie - przezroczystej i szczelnie zamkniętej, tak aby kontrola lotniskowa nie miała problemu z odpowiedzią na pytanie o to, co znajduje się w środku. Czasem może się też okazać, że same linie lotnicze nakładają pewne ograniczenia.

Zakładają one na przykład, że maksymalna pojemność wszystkich płynów nie będzie większa niż litr. Warto w tym miejscu podkreślić, że sama definicja płynu również może być zaskakująca, gdyż często w tym kontekście wymienia się balsamy, tusze, dezodoranty, a nawet pastę do zębów. Oczywiście wymogi te nie dotyczą kosmetyków, które kupiliśmy w strefie wolnocłowej, jeśli są one zapakowane w specjalny sposób, można je wnieść na pokład samolotu bez względu na objętość.