Forewarned is forearmed: 10 typowych oszustw w podróży

Pomysły na podróże /. Podróżnicy często czują się bezpieczniej za granicą niż w swoim rodzinnym mieście, gdzie chcą nas oszukać na każdym kroku. Istnieje jednak kilka "międzynarodowych" oszustw. Powtarzaj to sobie: jeśli wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie jest.

1

.

Fałszywi policjanciCzasami

także ci prawdziwi. Poproszą o obejrzenie paszportu, nagabną cię o wizę, a następnie doradzą ci zapłacenie grzywny jako pokojowego rozwiązania. Dla nich. W gotówce. Od razu na miejscu. Stań na swoim miejscu i zaoferuj, że będziesz im towarzyszył na posterunku policji. O "wykroczeniu" natychmiast zapomną.2.

Specjalne oferty na biżuterię i dywanyPrzy

wejściu do sklepu - o czym poinformował cię gadatliwy taksówkarz - dowiesz się o okazji tak wielkiej, że odmowa wyda ci się karygodna. Cóż, zastanów się dobrze - biżuteria może okazać się tanią biżuterią, a dywan może nie uczynić twojego domu bardziej przytulnym.3. Taksówki lotniskowe Kierowcy

mogą wyciągnąć każdą sztuczkę, aby zmusić cię do zapłacenia więcej, na przykład celowo pobierając opłaty na ulicy. Na przykład, będą jeździć w kółko. Korzystaj tylko z licencjonowanych taksówek. Negocjuj cenę przed wejściem do samochodu i zapłać po dotarciu na miejsce.


4.

TimesharesMiły

młody człowiek podchodzi do Ciebie i oferuje Ci los na loterię. Nie ma żadnych zobowiązań. Bierzesz kartę i, lo and behold, wygrałeś. Może to być cokolwiek, od koszulki i pieniędzy po wycieczkę. Jaki jest haczyk? Mężczyzna nalega, abyś poszedł z nim do hotelu (który jest oddalony o godzinę drogi), aby odebrać nagrodę. Jeśli jeszcze nie wyczułeś, że coś jest nie tak, twoja intuicja najwyraźniej nie działa.

W końcu zaczynasz to rozumieć... Wpatrujesz się w podłogę, przesuwając się niewygodnie z nogi na nogę, gdy podstępny rezydent mówi ci, że jeśli nie pójdziesz z nim, nie dostanie zapłaty za swoją pracę. Jeśli się zgodzisz, to skończy się na tym, że zostaniesz poproszony do pokoju z grupą innych turystów i zmuszony do obejrzenia godzinnej prezentacji na temat zakupu mieszkania w systemie timeshare. I tylko ty dostaniesz dużą zniżkę. W najlepszym wypadku stracisz pół dnia, które mógłbyś spędzić na plaży. W najgorszym - będziesz musiał rozstać się z zawartością portfela.

5.

"W niektórych krajach natkniesz się na ludzi - sprzedawców lub taksówkarzy - którzy będą próbowali przekonać cię, że wybrany przez ciebie hotel, restauracja lub sklep są

zamknięte

. Jest jednak inny, jeszcze lepszy. To właśnie tam zostaniesz dodatkowo obciążony kosztami. Tego typu porady są bardziej irytujące niż szkodliwe, ale lepiej osobiście zweryfikować prawdziwość informacji.6.Oszustwo motocyklowe: Sytuacja #1Twoje

marzenie o jeździe skuterem po mieście szybko zamieni się w koszmar, jeśli Twój motor się zepsuje lub ulegniesz wypadkowi. Właściciel pojazdu natychmiast odprowadzi Ciebie i uszkodzony motorower (który nie jest w tak strasznym stanie) do warsztatu, gdzie mechanik oszacuje koszt uszkodzeń na schludną sumę. Właściciel motocykla nalega, abyś zapłacił za szkody, bo inaczej nikt inny nie będzie chciał go wypożyczyć. Wykupujesz setki dolarów za szkody, które rzekomo spowodowałeś i za kosmetyczne naprawy motocykla, którego teraz używasz.

Istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie napełniłeś ich kieszenie kwotą większą niż ich miesięczna pensja. Zrób zdjęcie motocykla zanim na niego wsiądziesz, najlepiej w obecności wynajmującego, abyś nie został później oskarżony o wyimaginowane awarie. Nigdy nie wypożyczaj pojazdu z hotelu lub firmy noclegowej.7. Oszustwo motocyklowe: sytuacja #2Wypożyczony

przez Ciebie

motocykl

jest wyposażony w jeden zamek i dwa klucze: jeden zostaje u Ciebie, a drugi u właściciela. Po zaparkowaniu skutera i udaniu się na przejażdżkę, ryzykujesz, że zostaniesz bez niego. Przedsiębiorczy właściciel może "ukraść" Twój motocykl, aby później zażądać od Ciebie odszkodowania. Jeśli dałeś mu swój paszport i podpisałeś umowę, musisz zapłacić. Aby uniknąć kłopotów, noś przy sobie własny klucz z zamkiem, a także stary paszport.

8.

Nieznajoma

pomocZnikąd

pojawia się nieznajomy i oferuje Ci pomoc. W zgiełku nie tylko uzyskasz pomoc, ale i zostaniesz zrugany. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy przypadkowo rozleje się na Ciebie musztarda lub inny sos.

9. Miejscowe

młode dziewczyny podchodzą do turysty płci męskiej i próbują namówić go na pójście do kawiarni. Zaintrygowany możliwością obcowania z lokalnymi pięknościami, proponujesz im drinka. Zanim przyniosą Ci rachunek, dziewczyny już Cię opuściły, pozostawiając Cię ze zdumieniem wpatrującego się w sumę kilkuset dolarów.10. Oszustwa hoteloweJak

tylko wysiądziesz z pociągu lub autobusu, przesiadając się do taksówki, która już na ciebie czeka, prosisz o podwiezienie do konkretnego hotelu. Zostajesz zawieziony we wskazane miejsce, płacisz za nocleg, zapisujesz się na kilka wycieczek, a następnie jesteś odprowadzany do pokoju. Hotel jest niezwykle cichy i w ogóle nie przypomina tego, który został Ci opisany. Słyszysz dzwonek alarmowy: zostałeś oszukany przez przyjaznego miejscowego, z którym rozmawiałeś w autobusie, a następnie przez taksówkarza, który został wezwany przez miejscowego, aby zabrać Cię do wybranego przez nich hotelu.

Podążali oni za dobrze ustalonym schematem i okradli cię z każdego grosza. Wiele hoteli spekuluje na nazwę znanych hoteli, ale rzadko mogą im dorównać pod względem komfortu. Pamiętaj więc, aby sprawdzić nazwę i adres miejsca, zanim oddasz swoje życie w niepowołane ręce.


Powodzenia w podróży i nie daj się nabrać na te sztuczki!
Contributed by: www.lonelyplanet.com Discuss article Tell friends: Subscribe to the magazine
  • Czytaj także
  • Comments Off on