Podróżuj ekonomicznie, czyli jak zobaczyć świat za 100 dolarów

Pomysły na podróże Notatka podróżna

Aby spędzić wakacje za granicą, nie trzeba mieć tysięcy dolarów na koncie bankowym ani firm turystycznych. Możesz zobaczyć zabytki, poznać nowych ludzi i doświadczyć duszy kraju mając w kieszeni zaledwie 100$/euro.

Aby to zrobić, po pierwsze, powinieneś koniecznie przeczytać nasz artykuł "Jak podróżować po świecie prawie za darmo: 13 sposobów". Dla tych, którzy wolą spędzać wakacje w pięciogwiazdkowych hotelach z all inclusive, ten artykuł nie będzie przydatny. Cóż, desperaci i żądni przygód podróżnicy, którzy marzą o zobaczeniu świata, ale niestety zarabiają mało, znajdą tu coś przydatnego.

Więc podróżujmy razem...



1. WizaPierwszą

przeszkodą w odbyciu najlepszych wakacji w życiu jest wiza. Uzyskanie wizy jest nie tylko czasochłonne i trudne, ale także dość kosztowne (minimum 35 euro). Aby obejść tę przeszkodę, można wybrać kraj, w którym obowiązuje ruch bezwizowy lub uproszczony system przekraczania granic.



Kraje, które są bezwizowe dla Ukraińców to Czarnogóra, Albania, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Andora, Rosja, Białoruś, Armenia, Bangladesz, Hongkong, Gruzja, Jordania, Chiny, Malezja, Malediwy, Mongolia, Tajlandia, Turcja, Sri Lanka, Argentyna, Barbados, Brazylia, Kuba, Meksyk, Egipt, Fidżi i wiele innych.

Nie cieszcie się jednak przedwcześnie, gdyż bezpośrednio na lotnisku w danym kraju może być wymagana opłata za wizę. Warto też mieć na uwadze ograniczone linie pobytu w kraju na zasadach bezwizowych, a także koszty podróży. Tak więc najlepszą opcją dla turysty ekonomicznego jest Europa i Bliski Wschód.



2. The RoadThere

comes the most expensive part of travelling - the road. Samolot jest szybki, ale szalenie drogi, więc ekonomiczni turyści lepiej skorzystają z autobusu lub, jeśli lecą, z tanich linii lotniczych (które są ułamkiem kosztów regularnych linii lotniczych). Nie musisz kupować biletu od razu - warto poszukać różnych stron z rabatami i low-costami, które oferują znacznie niższe ceny niż biura podróży (ryanair.com, wizzair.com i easyjet.com, carpooling.co.uk czy blablacar.com).



Nie należy też zapominać o pociągach i autostopowiczach, te ostatnie mogą być nawet darmowe.


Ile mamy pieniędzy






Idealnie jest mieć złotą kartę kredytową. Ale po powrocie do domu trzeba ją uzupełnić z własnych pieniędzy, więc nie jest to nasza opcja. Lepiej wziąć pieniądze, które można łatwo wydać na wycieczkę bez głodzenia rodziny. Ale można też dobrze podróżować mając sto euro.



Warto też wcześniej sprawdzić kurs walut w kraju, który planujemy odwiedzić. W niektórych krajach Twoje 100 euro może być fortuną, a w innych - np. w Dubaju - zwykłymi groszami.

Zanim przerazimy się cenami hoteli i restauracji za granicą, warto zastanowić się: co jest nam potrzebne do przeżycia w obcym kraju? Lista jest tak naprawdę bardzo krótka.
-
powietrze;
- wodę

; -


jedzenie


; -



sen



; -




bezpieczeństwo




; -





pamiątki i





drobiazgi, niezbyt ważne, ale dla turystów chyba potrzebne.



Powietrze
, póki co, jest darmowe we wszystkich krajach, więc zachęcamy do korzystania z niego. Idąc dalej w dół listy...


Jedzenie



Idealnie jest zaopatrzyć się w herbatniki i ser po powrocie do domu

.

Wwożenie małych ilości żywności do obcych krajów nie jest nielegalne. Jest taniej, bo jedzenie stanowi większość wydatków podczas wyjazdu, pamiętajmy np. o wyjazdach nad morze. Poza tym, lepiej gotować dla siebie. Kupienie paczki płatków owsianych i makaronu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu na gotowanie.

Jeśli chcesz poznać osobliwości narodowej kuchni, lepiej wybrać małe lokale nie w centrum miasta. Na przykład we Włoszech pizza i szklanka piwa w centrum Rzymu będzie kosztować co najmniej 35 euro, a to samo menu w kawiarni na obrzeżach - maksymalnie 20 euro. Porcje w Europie są dość duże, więc obfity obiad dostarczy Ci kalorii potrzebnych do następnego dnia, a wieczorem możesz zjeść własne ciastka.

Woda



Świeża i czysta woda jest zawsze dostępna w cywilizowanych krajach

.

Z różnych fontann i burek na placach można się całkiem nieźle napić i do woli butelkować. Aby uchronić się przed zarazkami można zagotować wodę lub użyć chemicznych tabletek oczyszczających. Wspominam o tym, ponieważ woda w większości krajów jest bardzo droga, przede wszystkim z powodu plastikowych i szklanych pojemników. Ale podróżując po krajach trzeciego świata, lepiej wydać dodatkowe pieniądze i kupić wodę w sklepie. Dzięki temu w przyszłości zaoszczędzisz sporo pieniędzy na lekach.


Sen




Wybierając się za granicę, spędzasz w hotelu tylko rzadkie kilka godzin, aby


się wyspać.


Nie musisz w tym celu wydawać pieniędzy na drogie hotele. Są tu tanie hostele, dwugwiazdkowe hotele i motele.

Jest jeszcze couchsurfing, czyli przyjazny zagraniczny gospodarz, który przenocuje cię za darmo i da ci coś do jedzenia, a wszystko to w celu nawiązania nowych znajomości. Można skorzystać ze strony www.couchsurfing.org i wcześniej zorganizować sobie nocleg. Często mogą nawet spotkać się z Tobą na stacji i oprowadzić Cię po mieście.




Następnie są pola namiotowe. Można tu rozłożyć namiot lub zrobić sobie śpiwór. Ale jest to uważane za dobry sposób tylko wtedy, gdy podróżuje się w towarzystwie i w ciepłej porze roku. To sposób na śpiewanie przy ognisku i wesołe rozmowy, a nie bycie samemu w nocy z włamywaczami i maniakami.


Bezpieczeństwo



Nikt

nie

wyjeżdża za granicę na wakacje chory, ale nie ma gwarancji, że na drodze coś Ci

się nie stanie.

Po to są ubezpieczenia. W naszym kraju jest to około stu hrywien, w zależności od długości pobytu w innym kraju. Ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w przypadku zatrucia pokarmowego lub złamania palca. Warto wspomnieć, że opieka medyczna za granicą jest szalenie droga, a w ten sposób zaoszczędzisz tysiące dolarów.


Pamiątki i drobiazgi



Z każdego kraju zawsze miło jest zabrać coś na pamiątkę, oprócz zdjęć

.

Magnesy, figurki, koszulki, biżuteria, pocztówki... Pamiętaj, że to wszystko jest wyprodukowane w Chinach, nawet jeśli kupisz to w pobliżu wieży Eiffla, i kosztuje obłędnie dużo. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz i zawsze się targuj. W niektórych krajach turyści, którzy się nie targują, są lekceważeni przez miejscowych i po prostu wyśmiewani.


Wycieczki



Jeśli podróżujesz po Europie, pamiętaj, że opłata za wstęp do wszystkich muzeów, zamków, galerii kosztuje od 15 euro wzwyż

.

W innych miejscach na świecie stawki za wszystkie znane atrakcje są często dość wysokie. Jeśli jesteś zapalonym turystą, jeszcze przed dotarciem na miejsce powinieneś zdecydować, na którą z wielu wycieczek jesteś gotów wydać pieniądze.

Podczas podróży można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić całkowicie za darmo. A rozmawiając z mieszkańcami można dowiedzieć się o takich niezwykłych miejscach, których przeciętny turysta nie znajdzie w przewodniku.



Przede wszystkim wyjazd za granicę to poznanie lokalnego kolorytu i tradycji danego kraju. Można to zrobić uczestnicząc w darmowych festiwalach, jarmarkach, koncertach na placach i po prostu obserwując ludzi. Wiele krajów oferuje weekendowe pokazy zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, czy to śpiewających fontann, muzyków czy tańców ludowych.



W ten sposób można ciekawie i nietypowo spędzić czas i zaoszczędzić średnio 200 euro na płatnych wycieczkach.


Komunikacja



Dzwonienie z zagranicy, o ile nie masz dobrej usługi roamingowej, to luksus, na który nie możesz sobie pozwolić w świecie łączności internetowej

.

Ale darmowe wi-fi jest dostępne we wszystkich krajach. Najlepiej więc utrzymywać kontakt ze znajomymi i rodziną przez internet. Dzięki temu można zaoszczędzić kilka euro.

Dolna granica to

Dużo pieniędzy wydajesz na podróże, noclegi, jedzenie, wycieczki. Musisz znaleźć sposoby na obniżenie kosztów w każdej możliwej kategorii.



Najmniejsze szanse na oszczędności ma transport. Znajdź więc kraj, w którym transport jest tani, albo zaoszczędź na lot na Kubę czy Bali i zamieszkaj tam za 100 dolarów miesięcznie. I to wcale nie jest przesada! Na tych wyspach wszystko jest naprawdę bardzo tanie i spokojnie można tam spędzić cały miesiąc za jedną jego pensję.

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy bez rezygnacji z wakacji. Wymyśl własną i z rozmachem podróżuj po świecie!



Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze