Specyfika zachowania w różnych krajach: zasady grzecznościowe dla podróżnych

Pomysły na podróże / Uwaga podróżnika Wszyscy wiemy, że do cudzego klasztoru nie idzie się z własną kartą. Dotyczy to również podróżowania po świecie, gdzie turyści są witani jak goście. Zasada dobrego wychowania nakazuje nam szanować lokalne tradycje i zwyczaje, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się dziwne i niezrozumiałe. Wybierając się do danego kraju należy dołożyć starań, aby poznać mentalność jego mieszkańców i stosować się do norm zachowania i komunikacji przyjętych na danym terenie. Dziś przyjrzymy się kilku podstawowym zasadom etykiety w krajach, z których najwięcej się podróżuje.

Irlandia

Jeśli odwiedzasz pub w tym kraju, powinieneś dać kelnerom hojny napiwek. Nie zostawiaj dodatkowych pieniędzy dla barmanów, ponieważ za swoją pracę otrzymują sowite wynagrodzenie i Twój gest może zostać źle zrozumiany.

Warto również pamiętać, że postawienie im drinka jest uważane za gest sympatii i życzliwości. Ale też nie należy takich gestów traktować bezinteresownie. Jeśli ktoś proponuje ci drinka, zrób to samo w zamian, nawet jeśli jesteś kobietą. Płeć nie ma w tym przypadku znaczenia. Potraktuj to jako rodzaj symbolicznego uścisku dłoni.


Szkocja

Bądź świadomy, że miejscowi nie tolerują, gdy ktoś nazywa ich Anglikami. Unikaj tego typu wpadek, gdy masz do czynienia ze Szkotami. Siła męska w Szkocji jest bezpośrednio związana z ilością alkoholu, jaką może wypić przedstawiciel płci przeciwnej. Mają tendencję do obfitego picia, a powstrzymywanie się od alkoholu uważają za zły nawyk.


Brytyjczycy

są zaciekle skrupulatni i uporządkowani. W domu ludzie często próbują ominąć kolejkę, ale jest to niedopuszczalne. Jeśli próbujesz oszukiwać i omijać kolejkę przygotuj się na dużą dezaprobatę i oburzenie.


Szwecja

nie jest krajem, w którym zwyczajowo mówi się ludziom złe rzeczy, które myślą o tobie prosto w twarz. Jest mało prawdopodobne, że spotkasz się z osądzającym spojrzeniem. Za plecami możesz być jednak atakowany publicznie, na przykład na portalach społecznościowych lub poprzez anonimowe wpisy.

Nie ma tu zwyczaju rozpoczynania rozmowy z nieznajomym bez powodu. Tylko w ostateczności, jeśli pilnie potrzebujesz pomocy.

Zachowaj dystans do innych pasażerów w środkach transportu publicznego. W Szwecji nie ma zwyczaju siadania blisko siebie. Pomiędzy Tobą a innym pasażerem w kabinie musi być zawsze wystarczająco dużo miejsca. Jeśli jest miejsce obok kogoś innego, lepiej go nie zajmować i poczekać, aż znajdzie się miejsce dalej.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że miejscowa ludność jest wrogo nastawiona, ale tak nie jest. Podobnie Szwedzi szanują prywatność drugiej osoby i nie naruszają swojej strefy komfortu (trzy metry).


Holandia

Ten kraj honoruje dyscyplinę i uregulowane zachowanie, także na drogach. Nawet jeśli jesteś niegroźnym pieszym, poruszaj się tylko po wyznaczonych dla Ciebie pasach. Broń Boże nie wkraczaj na odcinek drogi przeznaczony dla rowerzystów! Jeśli to zrobisz, zostaniesz poddany cenzurze i ukarany grzywną.


BelgiaLudzie

w Belgii są strasznie nieśmiali. Aby nie wprawiać ich w zakłopotanie, nie praw im komplementów. Belgowie nie umieją przyjmować pochwał i podziwu. Spędzą dużo czasu próbując udowodnić, że się mylisz, a jest jeszcze wiele do zobaczenia i zrobienia.


Polska

Przepisy w tym kraju surowo zabraniają palenia na ulicy oraz spożywania napojów alkoholowych (nawet niskoprocentowych). Co więcej, nie wolno ich nawet przewozić bez nieprzezroczystego opakowania - grozi za to grzywna.

Nie ma zwyczaju jedzenia barszczu i talerzy w miejscowych knajpach. Przygotuj się, że pierwsze danie będzie podane w szklance i bez łyżki - wypij je na zdrowie! Oprócz mocnego aromatycznego napoju można też kupić szklankę czerwonego barszczu w ekspresach do kawy - to całkiem normalne dla Polaków.


Francja

Przed podróżą do Francji należy nauczyć się kilku podstawowych zwrotów i form grzecznościowych w języku francuskim. Tylko takie adresy są tutaj akceptowane. Nie bądź skąpy w uprzejmościach, "dziękuję", "proszę" i "jeśli byłbyś tak miły" są nieodzowne.

W restauracjach również obowiązują pewne lokalne konwenanse gastronomiczne: nie dolewaj wody do wina i nie dodawaj sosu do potraw z sera. Jedynym wyjątkiem są lody, gdzie wszystkie rodzaje dodatków, nawet alkohol, są mile widziane.


Grecja

Uważaj na gestykulację w Grecji. Nigdy nie pozwól, aby otwarta ręka była skierowana w stronę osoby. Taki gest może być uznany za zniewagę. To tak, jakby powiedzieć do nieznajomego: "Jesteś dupkiem." Dlatego konsekwencje mogą być bardzo nieprzewidywalne.


Iran

Kraj ten słynie z surowych obyczajów, dlatego turyści powinni zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Iranie nie należy otwarcie wypowiadać się na temat lokalnego rządu, a mężczyznom nie wolno nosić szortów w miejscach publicznych. Doświadczonym podróżnikom zaleca się również założenie fałszywego konta w mediach społecznościowych przed podróżą, ponieważ przy wjeździe do kraju możesz zostać poproszony o podanie danych osobowych użytkownika - taki jest standard bezpieczeństwa w tym kraju.


Turcja

Po pierwsze, będziesz potrzebował podstawowej wiedzy na temat historii kraju i mentalności jego mieszkańców. Pamiętaj, że Turcy nie wchodzą do domów w butach, kobietom nie wolno podawać ręki przy poznawaniu się (aby nie zinterpretowały tego sygnału jako chęci zbliżenia się do mężczyzny), odmawianie herbaty jest niegrzeczne. Jeśli zdarzy Ci się nawiązać bliski kontakt z mieszkańcami, unikaj tematu Cypru, Konstantynopola i Kurdów. Należy również pamiętać, że stolicą Turcji jest Ankara, a nie Istambuł.


Japonia

W tym kraju dawanie napiwków jest uważane za obrazę. Twoje najlepsze intencje będą postrzegane jako łapówka za nieprofesjonalizm obsługi, która potrzebuje pieniędzy, aby zdobyć wyższe wykształcenie.

W Japonii panuje również silny szacunek dla spokoju i ciszy, a wszelkie rozmowy przez telefon komórkowy w miejscach publicznych będą postrzegane z pogardą i zdziwieniem. To nie jest tu zwyczajowe. Japończycy częściej komunikują się za pomocą wiadomości tekstowych.


Indie

Nieumiejętność lub niechęć do targowania się na rynkach i straganach jest uważana za najwyższy stopień nieprzyzwoitości i zniewagi. Targując się, oddajesz honor sprzedawcy i zyskujesz szacunek dla siebie. Dlatego jedyną zasadą dla turystów w Indiach jest targowanie się wszędzie, nawet jeśli nie ma specjalnej potrzeby.Oczywiście, jest to krótka lista dobrych manier, która pokazuje jak różne są maniery i kultury w różnych krajach. Wyrób sobie nawyk uczenia się kilku zwrotów w języku obcym i tradycji danego narodu za każdym razem, gdy wybierasz się na wycieczkę zagraniczną. Będzie to uprzejme i uchroni Cię przed zakłopotaniem z powodu niewiedzy.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze