Podróżnicza rewolucja, czyli nowe pomysły

na podróże Pomysły na podróże Wskazówka dla podróżnych

Nie dziwią już informacje o wakacjach w Turcji, Bułgarii czy Egipcie - to już przeszłość. Jeśli jesteś w poszukiwaniu nowych, jasnych i niezwykłych doświadczeń, i nie kusi cię już myśl o morzu, plaży i piasku, ten artykuł pomoże ci zdecydować się na niestandardowe wakacje.


Turystyka JailooTurystyka Jailoo stała się popularna w latach 2000. Słowo jailoo, nawiasem mówiąc, oznacza "pastwisko". Ten rodzaj turystyki pozwoli Ci cofnąć się w czasie i ożywić pamięć genetyczną przodków. Jeśli znajdziesz się wśród afrykańskich plemion lub gdzieś na indyjskiej wsi, doświadczysz uroków prymitywnego życia. Na przykład, będziesz miał wspaniałą okazję nauczyć się sztuki prześladowania i polowania na zwierzęta, być świadkiem ciekawych rytuałów szamańskich. Lokalna kuchnia postawi Twój żołądek na nogi potrawą z parującego mleka zmieszanego z krwią bawoła. Ta fascynująca wycieczka będzie kosztowała Cię od 300 do 1000 euro za osobę.

Turystyka asymilacyjnaW dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy pędzą za czymś, potrzebujesz i chcesz spokoju. Istnieje za to niekonwencjonalny rodzaj turystyki - turystyka asymilacyjna. Jeśli chcesz wyobrazić sobie, jak może wyglądać Twoje życie na przykład za lat kilkanaście, masz szansę udać się w każde spokojne i piękne miejsce, gdzie możesz wynająć przytulny dom. Filozofią tego typu turystyki jest wyjście ze swojej strefy komfortu. Nie tylko będziesz miał szansę poznać nowych ludzi o innym stylu życia niż Twój, ale także będziesz miał szansę oddać się życiu w zapomnieniu. Dzięki gościnnym sąsiadom niemal natychmiast poczujesz się "jak w domu".

EkoturystykaKolejny rodzaj turystyki może zainteresować ekologów i przyrodników, działaczy Greenpeace i mieszkańców Miczurina oraz po prostu miłośników przyrody. Ekoturystyka jest stosunkowo niedroga, a Ty nie będziesz się martwić o dodatkowe koszty, bo nakarmi Cię sama Matka Natura. Główna zasada ekoturystyki zakłada harmonijny związek ze środowiskiem naturalnym. Znajdziecie się wśród niewinnej i dzikiej przyrody, gdzie stopa człowieka stąpała tylko kilka razy. Warunki mieszkaniowe mogą jedynie zawstydzać swoją skromnością, ale są całkiem do przyjęcia. Jedyną rozrywką, na jaką możesz liczyć, jest dziki zachwyt natury, najczystsza woda z lokalnego źródła i powietrze, którego nie będziesz mógł się nasycić.

AgroturystykaWszystkich nas można uznać za "asfaltowców". Mało kto pamięta, kiedy ostatni raz biegał boso po rosie. Agroturystyka może pomóc w przypomnieniu sobie dzieciństwa i letnich wakacji u babci na wsi. Wiejskie życie, w którym się znajdziesz, nauczy Cię nie tylko jak robić domowy ser i wino, ale da Ci prawdziwy posmak tego, czym jest prawdziwa ciężka praca i bezczynność życiowa. Negocjowanie z lokalnymi rolnikami o zakwaterowanie i wyżywienie dla chłopskiej siły roboczej, którą zapewniasz jako zapłatę za usługi, pozwoli ci zaoszczędzić przyzwoitą sumę pieniędzy. Czekają na nas spokojne spacery po sadzie jabłoniowym, z dużą ilością czasu na obcowanie z naturą, a także degustacje lokalnych produktów ekologicznych i lokalnie produkowanego miodu pitnego. Jednym słowem: romans!

Turystyka festiwalowaStań się częścią żywego organizmu i zanurz się w atmosferze beztroskiego życia, które możesz wspomóc turystyką festiwalową. Nie będziecie się tam nudzić. Wskazane jest poświęcenie całego lata na taki wypoczynek. Głęboko mylne jest przekonanie, że festiwale - to zgromadzenie pijanych ludzi. Na przykład, wśród młodych ludzi jest bardzo popularny festiwal "Dookoła Świata", który da Ci możliwość zapoznania się z całymi krajami, kulturami etnicznymi i różnorodnością lokalnych potraw. Wspaniałe doświadczenie gwarantowane! Godne polecenia są również koncerty na dużą skalę, które odbywają się w plenerze, gdzie można tańczyć do upadłego przy muzyce ulubionych zespołów. Minusy tego typu wakacji to pogoda, całkowity lub częściowy brak sanitariatów oraz dużo, dużo piwa i jego następstw.

Turystyka Nowej EryTurystyka New Age może być polecana osobom, które chcą znaleźć drogę do samopoznania. Na przykład idziesz do klasztoru buddyjskiego lub hinduistycznego, albo masz szansę wycofać się do pustelni i oddać się technikom oświecenia i stanu nirwany. Stawanie się silnym w umyśle i ciele wspomaga lokalny guru, a wegetariańska kuchnia i asceza to praktyki, które pomogą Ci otworzyć Twoje "trzecie oko". Jeśli znudziło ci się komunikowanie ze swoim wyższym ja, praktyki taoistyczne, które polegają na połączeniu nie tylko tego, co duchowe, ale i tego, co fizyczne, mogą pomóc ci urozmaicić twoje doświadczenia.

Turystyka przemysłowaKażdy z nas mimowolnie uprawia turystykę przemysłową, o której będzie mowa, bo mało kto z nas nie jest dzieckiem nie wspinał się na dachy, piwnice i płoty. Mając tak małe doświadczenie w tego typu rekreacji, trzeba być przygotowanym fizycznie, bo "urban exploration" to już nie tylko spacer po mieście, ale ekstremalna wyprawa. Dla miejskich odkrywców będzie do wyboru wiele alternatywnych aktywności, takich jak stalking, digging czy rufing. Czeka nas zwiedzanie m.in. opuszczonych budynków i fabryk, podziemnych budowli i bunkrów, podziwianie spektakularnych widoków na panoramę miasta z dachów wieżowców. Dla najbardziej odważnych i nieustraszonych mogę polecić zwiedzanie Prypeci - najbardziej znanego "miasta duchów". Otrzymasz przewodnika z dozymetrem, który zabierze Cię na wycieczkę po martwym mieście. I pamiętaj, że Twój mundur powinien być obcisły i zakrywać maksymalnie część ciała. Twoje zdrowie jest na pierwszym miejscu!

Turystyka filmowaPrzejdź na drugą stronę ekranu i zobacz na własne oczy miejsca kręcenia swoich ulubionych filmów. To bardzo popularne wakacje, a touroperatorzy i agencje zauważyli je po wydaniu filmu The Da Vinci Code w 2006 roku. Oszałamiające 8,5 mln turystów odwiedziło Luwr po obejrzeniu filmu. Można wybrać dowolny przygodowy film drogi i podążać tą samą trasą co bohaterowie filmu, wczuć się w postać i nakręcić własną adaptację danego odcinka. Polecam zrobić trasę Thelma and Louise lub Vanishing Point. Ten rodzaj turystyki dotyczy również książek. Moim zdaniem, po przeczytaniu książki i wyobrażeniu sobie miejsc, które chce się zobaczyć, jest to bardzo ekscytujące!

Turystyka backpackerskaNie każdy pozwoli sobie na poświęcenie każdego roku - turystyce backpackerskiej. Ogólnie przyjmuje się, że najbardziej odpowiednim i udanym czasem na te wakacje jest okres po ukończeniu studiów i rozpoczęciu kariery zawodowej. "Plecak na ramiona i w drogę" to hasło backpackerów. Nawet mając tylko jeden żeton w kieszeni można ruszyć w drogę. Przygotuj się więc na całkowity dyskomfort - może się nawet okazać, że będziesz spał na ławce lub na przystanku autobusowym. Najlepsze w tych wakacjach jest to, że nawet nie wyobrażasz sobie, gdzie trafisz jutro. Czy będzie to miasto czy pustynia, kto wie?

Turystyka samobójcza


A

na koniec opowiem Wam o takim rodzaju wakacji, gdzie nie trzeba kupować biletu powrotnego. To jest turystyka samobójcza. Że teraz po prostu nie pojawiają się, ale naprawdę można je uznać za niezwykłe. Będziesz musiał odpocząć w Szwajcarii, ponieważ jest to jedyny kraj na świecie, w którym eutanazja jest oficjalnie dozwolona dla gości! Szwajcarzy uważani są za naród bardzo powściągliwy i nikt nie odwiedzie Cię od kroku dobrowolnego opuszczenia tego świata, bo ta wycieczka będzie Cię kosztować 4000 euro. "Dignitas jest organizacją non-profit, która jest życzliwie przygotowana do zaoferowania swoich usług dla tego typu turystyki w zaświaty. Prawda, nikt nie zabije cię brutalnie, ale samobójstwo będzie wspomagane przez najlepszych lekarzy tej organizacji przy pomocy środków nasennych. Jeszcze raz, jeszcze raz i jeszcze raz pomyśl, zanim kupisz bilet do Zurychu.

Omów artykuł Powiedz swoim znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on