Wakacje wolne od koronawirusów: 10 krajów otwartych dla Rosjan tej zimy

Pomysły na podróże / Notatka podróżnika Niedawno magazyn TIME nazwał odchodzący rok 2020 najgorszym rokiem w historii. Niestety, trudno się z tym nie zgodzić. Wszyscy cieszymy się na jak najszybsze pożegnanie nieprzewidywalnego "szczura" i powitanie silnego "byka" z nadzieją, że przyniesie on zdrowie, stabilność i niespotykaną siłę.

Zima to czas pachnącego grzańca, świątecznych biesiad w rodzinnym gronie, świątecznego stosu prezentów... i szalonych podróży w Sylwestra! Pandemia zakłóciła nasz zwykły rytm życia na cały rok, ale kraje powoli łagodzą restrykcje związane z kwarantanną i otwierają granice dla turystów, co oznacza, że można bezpiecznie zaplanować zagraniczną podróż, aby spędzić ten ciężki rok 2020 w dobrym stylu.

Wybraliśmy 10 wspaniałych krajów, które pozwolą Ci odpocząć na wysokim poziomie i zapewnić sobie całą masę niezapomnianych wspomnień. Granice z tymi krajami są już otwarte, a wiele z nich ma nawet bezpośrednie połączenia lotnicze. Więc nie trać czasu, wakacje są tuż za rogiem!

Liczba zachorowań na koronawirusy na świecie stale rośnie, w związku z czym informacje o otwartych granicach, lotach i zasadach pobytu w różnych krajach mogą w każdej chwili ulec znacznej zmianie. Planując wakacje za granicą, należy stale monitorować sytuację na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.mid.ru).

1. TurcjaZimowa wycieczka do południowo-wschodniej perły Europy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią tłumów turystów ani zawyżonych cen towarów i usług. Jeśli lubisz nie spieszyć się i cieszyć się pięknem dookoła, to zima jest idealnym czasem na wizytę w Turcji. Wspaniałe naturalne krajobrazy, ledwo pokryte śniegiem, majestatyczne kościoły i meczety, niesamowite zabytki i pomniki, wyrafinowane piękno starożytnych miast (Stambuł, Bodrum, Ankara) - wszystko to lepiej zwiedzać w sezonie zimowym, kiedy nie szuka się odpowiedniego miejsca na pamiątkowe zdjęcie, które nie pojawi się na bylejakości, a wrażenia z pięknej wycieczki nie są zmącone długim oczekiwaniem w niekończących się kolejkach.

Visa

Wiza nie jest wymagana przy wyjazdach do 60 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Noszenie maski w miejscach publicznych i na zewnątrz jest obowiązkowe;
 • Restauracje i kawiarnie czynne są do godziny 20:00;
 • turyści muszą posiadać ubezpieczenie obejmujące opiekę medyczną w przypadku zakażenia wirusem COVID-19;
 • Pasażerowie wypełniają w samolocie kwestionariusz zawierający ich dane osobowe oraz informacje o stanie zdrowia, w tym o braku objawów koronawirusa;
 • Po przyjeździe do Turcji wszystkim obcokrajowcom mierzy się na lotnisku temperaturę;
 • Osoby z temperaturą powyżej 38°C są poddawane szybkiemu testowi na obecność kowida, a jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, trafiają do ośrodka obserwacyjnego.
Numer telefonu ambasady:

+90-312-439-21-83 (Ambasada Rosji w Turcji)

2. EgiptEgipt jest bardzo ciepłym krajem i nawet zimą, kiedy upał letnich dni już dawno minął, temperatura jest tu jak najbardziej komfortowa: około +20°C w ciągu dnia i spadająca do +10°C lub niżej w nocy. Kair jest często punktem wyjścia do podróży po kraju, który jest ojczyzną jednej z najstarszych cywilizacji świata. Jako centrum przemysłowe i biznesowe Egiptu, życie toczy się tam zawsze wartko. Muzea, instytucje kultury i sztuki, restauracje z pysznym jedzeniem, piramidy w Gizie i posąg Sfinksa - dotknij wielowiekowej historii i spędź wspaniały czas w Egipcie nawet w sezonie zimowym! Od 9 września Aerofłot wznowił bezpośrednie loty do Kairu, a do pozostałych miast można dostać się dzięki połączeniom lub za pośrednictwem krajowych linii lotniczych i transportu naziemnego.

Wiza:

Po przyjeździe do kraju Rosjanie muszą uzyskać wizę, której koszt wynosi 25 USD.

Środki przeciwepidemiczne:

Podczas odprawy celnej wszyscy odwiedzający zobowiązani są do przedstawienia:
 • paszport;
 • negatywny wynik testu PCR na obecność COVID-19, wykonany co najmniej 72 godziny przed przybyciem;
 • specjalny formularz do wypełnienia w kabinie, wskazujący na kontakt lub brak kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem;
 • karta migracyjna;
 • polisa ubezpieczeniowa pokrywająca koszty opieki w przypadku zakażenia koronawirusem.
Numer telefonu ambasady:

Można się z nami skontaktować pod numerami +2-023-748-93-53, +2-023-748-93-54, +2-023-748-93-55, +2-023-748-93-56 (Ambasada Rosji w Egipcie).

3) MalediwyKażdy zapalony podróżnik wie, że okres od listopada do kwietnia to najkorzystniejszy sezon na Malediwach. Dzięki niewielkim opadom i ciepłym temperaturom, zimą pogoda jest prawie idealna. Życie morskie w tym tropikalnym kraju jest znane ze swojej różnorodności, więc nurkowanie pod słupem wody, aby obserwować ekstatyczne życie kolorowych ryb i piękno rafy koralowej, podczas gdy zimny, puszysty śnieg otula Moskwę, jest rozkoszą i wspaniałym urlopem. A nocą, gdy gwiazdy rozświetlają prawie bezchmurne niebo, kolacja przy świecach na miejscowej plaży jest niezapomnianym i romantycznym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. Od 3 września loty na Malediwy dostępne są w systemie bezpośrednim lub z przesiadkami.

Wiza:

Bezwizowy wjazd na wycieczki do 30 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Co najmniej 24 godziny przed przyjazdem do Male należy wypełnić formularz oświadczenia o stanie zdrowia na stronie internetowej Urzędu Migracyjnego Malediwów. Po wypełnieniu formularza otrzymasz kod QR, który należy okazać podczas kontroli paszportowej na lotnisku;
 • musisz mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa co najmniej 96 godzin przed wjazdem do kraju;
 • upewnij się, że masz ubezpieczenie, które pokrywa leczenie COVID-19;
 • Zainstaluj aplikację śledzącą TraceEkee na swoim telefonie;
 • na lotnisku wszystkim turystom mierzy się temperaturę; w przypadku podejrzanych objawów trzeba będzie zapłacić za test covid (ok. 100 USD);
 • podczas lotu i w pomieszczeniach zamkniętych należy zawsze nosić maseczkę, używać środków odkażających do rąk i zachować odległość społeczną 1,5 metra.
Numer telefonu ambasady:

8-10-9411257-35-55, 8-10-9411 257-49-59 (najbliższa ambasada Rosji znajduje się na Sri Lance; na Malediwach nie ma placówek rosyjskiego MSZ)

4. KubaWibrująca, imponująca i autentyczna Kuba to kraj o charakterystycznej kulturze, niezapomnianym kolorze i buntowniczym temperamencie. Życie toczy się tu powoli i uczysz się, że szczęście jest w małych rzeczach: w powietrzu wypełnionym wolnością, w ciepłym słońcu, które ogrzewa cię w upalny dzień, w uśmiechach ludzi wokół ciebie. Od 1 listopada wznowiono loty na Kubę. Na razie możliwe są jedynie loty do Cayo-Coco i Santa Clara, a od 15 listopada ponownie otwarte jest lotnisko w Hawanie, stolicy i największym mieście Wyspy Wolności. Kuba jest wspaniałym miejscem na wakacje o każdej porze roku. Jest tu mnóstwo atrakcji, pięknych zabytków, piaszczystych plaż i zapierających dech w piersiach widoków na bezkresne morze.

Wiza:

Wiza nie jest wymagana w przypadku podróży do 90 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Nie musisz poddawać się badaniu na koronawirusy, jest ono bezpłatne po przylocie na lotnisko na Kubie;
 • Ubezpieczenie medyczne COVID-19 jest obowiązkowe (można je wykupić na miejscu za 30 USD);
 • Po przyjeździe do kraju będziesz musiał wypełnić kwestionariusz medyczny dotyczący Twojego stanu zdrowia oraz kontaktów z osobami, na które zachorowałeś;
 • Będziesz musiał nosić maskę w samolocie, na lotnisku i w miejscach publicznych, ale w hotelu tylko personel jest zobowiązany do noszenia maski.
Numer telefonu ambasady:

Patrz +537 204-10-74 (Konsulat Generalny Rosji)

5. ZEAZjednoczone Emiraty Arabskie to wyjątkowe państwo, z przyjaznym nastawieniem do gości z innych krajów. Nowoczesne miasta z zaawansowaną infrastrukturą i najwyższymi drapaczami chmur, super wygodne hotele, złoty piasek i dziewicze plaże, to wszystko przyciąga turystów z całego świata. Zima na Bliskim Wschodzie to lato dla Rosjan. Średnia temperatura w grudniu wynosi +20°C, w styczniu i lutym nieznacznie spada do +18-19°C. Morze jest jeszcze ciepłe i łagodne, a temperatura wody wynosi około +23 °C. Ku uciesze wielu podróżnych Rosja wznowiła połączenia lotnicze ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, ale na razie można latać tylko do Dubaju i Abu Dhabi.

Wiza:

Wiza nie jest wymagana przy wyjazdach do 90 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Przed przylotem do Dubaju należy zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Covid-19 DXB, która pozwoli śledzić nasze ruchy i kontaktować się z turystą w razie nagłych wypadków;
 • Po przyjeździe należy wykonać bezpłatny test PCR na koronawirusy i do czasu otrzymania wyników przeprowadzić autoizolację;
 • Ubezpieczenie medyczne obejmujące leczenie w przypadku COVID-19 jest obowiązkowe;
 • należy wypełnić kwestionariusz zdrowotny na stronie internetowej Immigration, uzyskać kod QR i okazać go na lotnisku;
 • obowiązkowe jest noszenie maski ochronnej podczas lotu i w miejscach publicznych w wybranym mieście.
Numer telefonu ambasady:

Wybrzeże Morza Kaspijskiego to najłatwiejsze miejsce, aby dostać się do Czarnogóry.

6. MontenegroKto rozkoszuje się spokojnym urlopem bez kłopotów i kolejek, lubi zjeżdżać na nartach po ośnieżonych stokach, szanuje tradycje i historię oraz uwielbia dzikie imprezy - ten mały kraj w Europie Południowo-Wschodniej po prostu musi odwiedzić. Czarnogóra jest dla wielu turystów jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków na naszej planecie. Pokryty śniegiem Kolasin, przytulne miasteczko na północy kraju, jest magnesem dla miłośników górskich stoków i ekstremalnych sportów zimowych. Od grudnia do marca z cichego, zielonego zakątka lasu zmienia się w tętniący życiem ośrodek narciarski. Obywatele Rosji mogą łatwo spędzić niezapomniane wakacje w Czarnogórze, ale należy wziąć pod uwagę, że nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego między tymi krajami.

Wiza:

Wizy nie są wymagane w przypadku podróży do 30 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe;
 • Negatywny wynik testu na koronawirusy należy przedstawić przy odprawie paszportowej co najmniej 72 godziny przed wjazdem do kraju;
 • W miejscach publicznych należy nosić maskę i zachowywać dystans społeczny;
 • Miejsca rozrywki i kultury w kraju działają jak zwykle bez żadnych ograniczeń.
Numer telefonu ambasady:

+382 (20) 27-24-60 (Ambasada Rosji w Podgoricy)

7. ChorwacjaOd znanego na całym świecie jarmarku bożonarodzeniowego w Zagrzebiu po ośrodki narciarskie w Gorskim Kotarze i spokojne plaże ze wspaniałymi widokami na zachwycający zachód słońca, Chorwacja ma wiele do zobaczenia zimą. Jeśli chcesz uciec od zimna, które obejmuje większość Europy od grudnia do marca, Chorwacja jest idealnym miejscem. Morze Adriatyckie cieszy się typowo śródziemnomorskim klimatem z gorącym latem i stosunkowo łagodną zimą. W najzimniejszym miesiącu roku (styczniu) temperatury rzadko spadają poniżej 5 °C. Chorwacja otworzyła swoje granice dla Rosjan, więc można zaplanować niezapomnianą wycieczkę. Między tymi krajami nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, więc do miejsca docelowego będziesz musiał dojechać z przesiadką.

Wiza:

Aby wyjechać do Chorwacji należy uzyskać narodową wizę chorwacką lub wizę Schengen oraz bułgarską wizę typu C.

Środki przeciwepidemiczne:
 • podobnie jak we wszystkich innych krajach, obowiązkowe jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia koronawirusów;
 • Przy kontroli paszportowej i celnej należy przedstawić negatywny wynik testu kovid nie później niż dwa dni przed przyjazdem;
 • w miejscach publicznych i hotelach, nosić maskę i zachowywać dystans społeczny;
 • codziennie sprawdzać swoją temperaturę, a w przypadku wystąpienia gorączki lub objawów choroby wirusowej zwrócić się o pomoc do obsługi hotelu i wezwać lekarza.
Numer telefonu ambasady:

(8-10-385-1) 375-50-38, 375-50-39 (Ambasada Federacji Rosyjskiej w Republice Chorwacji)

8. MeksykTemperatury w grudniu i styczniu wynoszą około +23 °C i prawie nie ma opadów w Meksyku. Pogoda jest ciepła i sucha przez cały sezon, co oznacza, że ci, którzy nie zdążyli nacieszyć się letnim urlopem, mają wielką szansę przedłużyć go na jakiś czas. Wyobraź sobie: podczas gdy twoi rosyjscy znajomi będą skrobać zamarznięty śnieg z przedniej szyby swojego samochodu w mroźny styczniowy poranek, ty będziesz wygrzewać się w słońcu, popijając margaritę na skąpej meksykańskiej plaży. Meksykanie uwielbiają imprezy i świętowanie, więc okres między Nowym Rokiem a Bożym Narodzeniem to kolorowa fiesta ze śpiewem, karnawałem, tańcem i tradycyjnym, niezwykłym jedzeniem. Granice powietrzne Meksyku są otwarte dla wielu krajów, w tym dla Rosji. Możliwe są loty z przesiadką, np. w Istambule.

Wiza:

Proszę skorzystać z oficjalnej strony Ambasady Meksyku, aby złożyć wniosek o elektroniczne pozwolenie na wjazd. Maksymalny okres pobytu wynosi 180 dni.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe;
 • Nie musisz wykonywać testu na obecność Covid;
 • Wszystkie osoby przybywające do kraju są zobowiązane do wypełnienia formularza online zawierającego dane kontaktowe i informacje o stanie zdrowia; formularz będzie musiał zostać wydrukowany i przedstawiony na lotnisku.
Numer telefonu ambasady:

(8-10-52-55) 5516-08-70, 5273-13-05 (Ambasada Rosji w Meksyku)

9. TanzaniaIstnieje wiele sposobów na spędzenie wakacji w egzotycznej Tanzanii. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą na przykład wybrać się na wędrówkę po Parku Narodowym Kilimandżaro (a przy okazji zdobyć górę o tej samej nazwie - najwyższy szczyt górski w Afryce). W zimie powietrze jest czystsze, pogoda chłodniejsza i (co ważne) wolna od turystów. W południowej części parku można wziąć przewodnika z samochodem terenowym i przez lornetkę obserwować dzikie zwierzęta podczas ekscytującego safari. Po przygodzie możesz cieszyć się relaksującym odpoczynkiem na dziewiczych plażach Archipelagu Zanzibar. Od 27 listopada linia lotnicza "Utair" otworzyła bezpośrednie loty z Moskwy do Zanzibaru, możliwe są również loty czarterowe z linią lotniczą "Azur Air".

Visa

Aby odwiedzić ten kraj należy ubiegać się o wizę poprzez tanzański portal imigracyjny lub kupić ją po przylocie na lotnisku (koszt 50 USD).

Środki przeciwepidemiczne:
 • ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe;
 • test na kowida nie jest konieczny, a 14-dniowa kwarantanna została zniesiona;
 • na lotnisku każdy pasażer będzie miał mierzoną temperaturę ciała;
 • wymagany jest kwestionariusz zdrowotny, w którym należy wypełnić dane dotyczące samopoczucia i kontaktów z osobami, które zachorowały;
 • W miejscach publicznych maski i dystans społeczny są obowiązkowe.
Numer telefonu ambasady:

Kontakt: +255 22 266-60-06, +255 22 266-60-05 (Ambasada Rosji w Tanzanii)

10. Zjednoczone KrólestwoKiedy przychodzi do planowania zimowego urlopu, Wielka Brytania nie od razu przychodzi na myśl. I nie bez powodu. Mimo kapryśnej pogody, wizyta w tym wspaniałym kraju w sezonie zimowym ma wiele zalet: mniejsza liczba turystów (co oznacza krótsze kolejki do popularnych atrakcji, więcej miejsca na ulicach i w sklepach); niższe ceny noclegów; tańsze bilety na wycieczki, wystawy i teatry. Ponadto, dzięki niesamowitym jarmarkom bożonarodzeniowym, klimatycznym krajobrazom miejskim, mnóstwu zimowych zabaw i przytulnym pubom, są to wakacje, które nie mają sobie równych w leżeniu na plaży. Wielka Brytania otworzyła swoje granice z Rosją, dostępne są również bezpośrednie loty.

Wiza:

Odwiedzenie kraju jest możliwe po uzyskaniu wizy lub pozwolenia na pobyt.

Środki przeciwepidemiczne:
 • Po przyjeździe Rosjanie będą poddawani dwutygodniowej kwarantannie (po 15 grudnia rząd zamierza skrócić ten okres do 5 dni);
 • Na 48 godzin przed wyjazdem należy wypełnić specjalny formularz, w którym należy podać dane kontaktowe, szczegóły podróży oraz adres na czas samodzielnej izolacji;
 • ubezpieczenie medyczne jest obowiązkowe.
Numer telefonu ambasady:

+44 (0) 20 72431410, +44 (0) 20 72214482 (Ambasada Rosyjska w Londynie).

Nie zapomnij, że po powrocie z wycieczki zagranicznej do Rosji (z dowolnego kraju), musisz samodzielnie wykonać test PCR na koronawirusy, dokonać autoizolacji i do czasu otrzymania wyników ograniczyć do minimum kontakty z osobami z Twojego otoczenia. Dokładniejsze informacje o tym, jak postępować w takiej sytuacji, zostaną podane w ulotce, którą każdy podróżny otrzyma na lotnisku.

Zachowaj czujność i przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dbajcie o siebie, a Wasze wakacje będą pełne wyłącznie miłych wrażeń i niezapomnianych, radosnych wspomnień!
Autor: Irina Garmash Omów artykuł
 • Porady dla podróżnych
 • Wiadomości
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
 • Czytaj także
 • Uwagi