Zasady bezpieczeństwa dla kierowców w czasie upałów

Pomysły na podróże / Uwaga podróżnika Miesiące letnie są najgorętsze. O tej porze roku wiele osób czuje się niekomfortowo i źle. Przyczyną są wysokie temperatury. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Fala upałów wywołana gorącym słońcem i brakiem świeżego powietrza może spowodować wypadek na drodze. Jeśli wcześniej podejmie się odpowiednie środki ostrożności, ryzyko obrażeń u siebie i innych osób jest znacznie mniejsze. Należy przestrzegać następujących zasad.

Jeśli

Twój samochód jest wyposażony w klimatyzację, z jej pomocą możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pojazdu. Pamiętaj jednak, aby nie uruchamiać układu chłodzenia na maksymalnych obrotach, ponieważ możesz się przeziębić. Jeśli nie masz klimatyzacji, przed jazdą opuść szyby. Podczas jazdy należy trzymać uchylone okna, aby w samochodzie nie było przeciągu.


Jeśli

źle się czujesz podczas jazdy samochodem (ból głowy, bóle ciała, senność lub nadmierne pobudzenie), możesz być narażony na udar cieplny lub słoneczny. Kontynuowanie jazdy w takim stanie jest niebezpieczne. Poszukaj miejsca do zaparkowania i udziel sobie pierwszej pomocy. Poszukaj zacienionego miejsca, gdzie możesz się rozebrać, odpocząć i orzeźwić się chłodną wodą (ale na pewno nie lemoniadą czy piwem). Palenie jest również surowo zabronione w tym czasie. Zamiast tego należy zmoczyć wodą czystą szmatkę lub chusteczkę i przykryć nią głowę lub zawiązać wokół szyi.


Zasada 3. Odpowiednie jedzenie i picie

Zaopatrz się w napoje (słodka woda, herbata z cytryną, woda mineralna, kęsy) i spożywaj je jak najczęściej w trakcie podróży. Napoje alkoholowe i słabo alkoholowe są przeciwwskazane w wysokich temperaturach atmosferycznych. Nie odmawiaj sobie przekąsek (głównie lekkich posiłków, warzyw, owoców, ryb), aby nie być wyczerpanym podczas podróży. Z drugiej strony, należy unikać tłustych, pikantnych i słonych potraw. Podczas długiego postoju samochodu należy chronić przedział pasażerski za pomocą zasłon bezpieczeństwa, można je zastąpić kawałkiem białej tkaniny lub kartonu.


Zasada 4.

Pilnuj

silnikaKażdy

samochód może się przegrzać i zagotować. Jeśli zauważysz oznaki przegrzania, zatrzymaj się natychmiast, ale nie otwieraj od razu maski silnika. Poczekaj, aż samochód ostygnie (co najmniej 30 minut). Po maksymalnym obniżeniu temperatury w zbiorniku płynu chłodzącego należy bardzo ostrożnie odkręcić korek i uzupełnić wodą lub płynem niezamarzającym. Aby uniknąć ponownego zagotowania się, warto po wszystkim udać się do warsztatu.



Pamiętaj, że ciepło działa na Twój organizm agresywnie i destrukcyjnie i może zniszczyć każdy sprzęt. Aby tego uniknąć, zadbaj o siebie i swój pojazd. Upewnij się, że nie lekceważysz zasad zachowania podczas upałów i zachowaj ostrożność.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze