Pływanie to sport dla każdego, odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i osób starszych, a także osób mających problemy ze stawami. Przebywanie w wodzie odpręża, ale także pozwala nabrać siły i masy mięśniowej. Wybierając się na basen warto zabrać ze sobą wygodny strój kąpielowy, klapki i czepek. Przydadzą się również okulary pływackie i płetwy, a dla początkujących - deska.

Strój na basen.

Na basen koniecznie trzeba zabrać ze sobą strój kąpielowy. Powinien on przylegać do ciała i nie krępować ruchów. W przypadku kobiet najlepiej sprawdzi się kostium jednoczęściowy. Dla mężczyzn najbardziej polecanym strojem kąpielowym są klasyczne majtki kąpielowe, przypominające bokserki. Ważne jest, aby strój kąpielowy był wykonany z rozciągliwego, odpornego na działanie chloru materiału. Warto wydać kilka złotych więcej, aby strój nadawał się do użytku po kilku wizytach na basenie. Bardzo ważny jest ręcznik plażowy. Pozwala na szybkie wysuszenie ciała po wyjściu z wody. Najlepiej jest kupić ręcznik z mikrofibry. Zajmuje on mało miejsca i szybko schnie. Kolejną rzeczą niezbędną na basenie jest czepek. Czepki silikonowe dobrze dopasowują się do głowy i są nieprzepuszczalne dla wody. Lateks chroni włosy przed chlorem zawartym w wodzie i jest bardzo trwały. Lycra natomiast pozwala na łatwe zakładanie i zdejmowanie czepka. Niestety, przepuszcza wodę przez czepek. Dostępne są czepki z gęstymi i długimi włosami, o różnej wielkości obwodu głowy.

Okulary pływackie

szkła basenowe

Kolejną przydatną rzeczą na basenie są okulary pływackie. Dobrze dobrane pozwolą na swobodne nurkowanie i ochronią oczy przed działaniem chloru. Wybierając się na basen, warto pamiętać również o zabraniu ze sobą klapek. Zapewnią one bezpieczne chodzenie po mokrych i śliskich płytkach oraz ochronią przed ewentualnymi infekcjami grzybiczymi.

Co może przydać się na basenie?

Pływanie można urozmaicić, ubierając płetwy. Dzięki nim można pływać szybciej i lepiej wzmacniać mięśnie. Dla początkujących odpowiednia będzie deska do pływania - pomaga ona utrzymać się na powierzchni wody. Początkujący powinni sięgać po większe deski dla większej stabilności i wyporności. Jeśli masz już doświadczenie w pływaniu i chcesz poprawić swoją technikę z wykorzystaniem deski, możesz wybrać mniejszą.

Rodzice wybierający się na basen z niemowlakiem powinni wypróbować koło do pływania.
Dzięki niemu dziecko może bezpiecznie unosić się na wodzie. Wyposażone są w majtki, które sprawiają, że nogi dziecka są zanurzone pod wodą, a tułów i głowa - nad nią. Wybierając się z dzieckiem na basen, należy zabrać ze sobą również pieluszki do pływania, ubranka na zmianę, zabawki do kąpieli oraz balsam lub oliwkę do ciała.