Dieta wegetariańska to dieta, w której eliminujemy z naszego jadłospisu wszelkie produkty mięsne, ryby, owoce morza, a także produkty wytwarzane z surowców zwierzęcych, takie jak żelatyna i wszelkiego rodzaju tłuszcze zwierzęce. Skrajne wersje diety wegetariańskiej postulują wyeliminowanie wszystkich produktów odzwierzęcych, czyli przede wszystkim nabiału i jaj. Jest to z pewnością kontrowersyjne podejście do żywienia, jednak praktyka pokazuje, że może mieć ono również swoje zalety. Jednocześnie podnosi się również argument, że taka dieta wegetariańska może nie być odpowiednia dla sportowców, ponieważ nie dostarczy odpowiedniej ilości składników odżywczych osobom żyjącym intensywnie.
Zdolność do stosowania diety wegetariańskiej
Sprawa wciąż nie jest ostatecznie zamknięta, ale wydaje się, że udało się skutecznie udowodnić, że produkty pochodzenia zwierzęcego nie są niezbędnym elementem diety sportowca. Wielu sportowców już dawno zdecydowało się na stosowanie diety wegetariańskiej i nie doświadczyło żadnych problemów w zakresie siły fizycznej czy prawidłowej wydolności organizmu, także podczas uprawiania sportu. Należy jednak zaznaczyć, że w grupie badanych sportowców charakteryzujących się różnym czasem stosowania diety wegetariańskiej, nie zaobserwowano szczególnych strat czy ciężko uchwytnych korzyści ze zmiany diety. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać składniki diety, zbilansować ją i urozmaicić odpowiednio dobranymi zdrowymi produktami. Dieta wegetariańska, jeśli zostanie odpowiednio dobrana, będzie czynnikiem neutralnym dla sportowca.
Białko
Najważniejszą kwestią dla sportowca w diecie wegetariańskiej powinno być białko. Dieta powinna być tak dobrana, aby nie wymagała dodatkowej suplementacji. Problem wynika z faktu, że zapotrzebowanie na białko osoby wykonującej trening oporowy (siłowy) jest ponad dwukrotnie większe niż zapotrzebowanie osoby poza treningiem. Wiele osób rezygnuje z diety wegetariańskiej bojąc się, że nie dostarczy ona wystarczającej ilości białka do wzrostu tkanki mięśniowej, ale to nieprawda. W diecie wegetariańskiej problemem jest częściej ograniczona podaż kalorii.
Trener powinien dokładnie sprawdzić, jakie aminokwasy występują w spożywanym przez niego pokarmie, aby mieć pewność, że odpowiednio się uzupełniają. Rzadko zdarza się, aby jakakolwiek roślina była bogata w więcej niż jeden aminokwas, a organizm ludzki potrzebuje całej gamy aminokwasów, która jest szeroko dostępna w produktach zwierzęcych.