W erze COVID-19, wypalenie zawodowe jest na najwyższym poziomie. Ponieważ większość z nas nadal pracuje w domu, nieustannie odbywamy wirtualne spotkania bez żadnych interakcji społecznych, mniej się ruszamy dzięki zamkniętym siłowniom i braku dojazdów do pracy, a także walczymy o odpowiednią ilość snu. Kiedy życie powoli wraca do normy, nadchodzi koniec - ale na razie wielu z nas nadal ma trudności z wyznaczeniem granic między pracą a domem i czuje się bardziej zdenerwowanych niż kiedykolwiek.

Wprowadzić dziennik energii, który jest dużo jak to brzmi: metoda do notowania, które rodzaje działalności dają nam energię, a które nas wyczerpują. Jest to praktyka, którą Maya Baratz Jordan, prezes i założycielka Founders Factory New York, stosuje jako część swojej codziennej praktyki wellness, aby pomóc jej zorientować się, jak naprawdę czuje się z pewnymi działaniami, związanymi z pracą lub innymi. Czy wzbogacają one jej życie, czy też je odbierają?

"Dziennik energetyczny pomaga mi pilnować mojego czasu w sposób, który uwzględnia to, co mnie napędza" - wyjaśnia. "Pomaga mi również stale lepiej dopasowywać się do ludzi i możliwości, które dają mi energię, a tym samym pomagają mi być bardziej produktywnym. Ten rodzaj dziennika zajmuje się innym rodzajem relacji, jaką masz ze swoim zdrowiem emocjonalnym - mianowicie, jak lepiej je zrozumieć, aby lepiej ci służyło." Brzmi jak całkiem idealna praktyka, prawda? Oto dokładnie jak to zrobić, abyś mógł czerpać niektóre z korzyści płynących z journalingu energetycznego.

Korzyści z Energy Journaling

Istnieje garść korzyści z dziennikarstwa energetycznego. To może pomóc Ci zrozumieć przyczynę i skutek w bardziej zwięzły sposób, jak Jordan to ujął, ale może to być również katarktyczne w ten sam sposób regularne dziennikarstwo jest, ponieważ spędzasz czas nagrywając uczucia o swoim dniu. "Nigdy nie miałem dziennika żywności, ale wyobrażam sobie, że jest to coś w rodzaju dziennika żywności dla twojego mózgu. Miło jest zrozumieć, co wkładasz do swojego systemu na co dzień (w kategoriach działań i interakcji) i jakie są tego efekty - tj. jak to wszystko kończy się tym, że czujesz się i działasz" - wyjaśnia Jordan.

energia

Podczas gdy powinieneś czuć się swobodnie, aby zbadać, jak wygląda dla Ciebie właściwy rytm prowadzenia dziennika energetycznego, Jordan mówi, że jej osobistym celem jest poświęcenie na to kilku minut dziennie. "To powinno być lekkie i szybkie, jak notowanie. Jeśli masz nawet kilka minut pomiędzy spotkaniami lub zajęciami, po prostu szybko zanotuj, jak czułeś się podczas ostatniego spotkania i jakie czynniki twoim zdaniem przyczyniły się do tego uczucia."

Pomocne wskazówki na początek

Jordan sugeruje, aby zacząć od jednej interakcji lub czynności. "Jak się czułeś podczas tej interakcji? Jak czułeś się po? Czy zauważyłeś spadek energii lub poczucie senności, czy też poczułeś się podekscytowany i otrzymałeś zastrzyk energii? A może poczułeś się spokojny i skoncentrowany". Sugeruje również, aby bawić się pewnymi jego elementami, takimi jak dawanie sobie skali od jednego do pięciu, gdzie pięć to uczucie, jakbyś miał dużo energii, a jeden to uczucie, że jesteś bardzo wydrenowany. "Możesz wtedy robić notatki na temat tego, co twoim zdaniem przyczyniło się do tego, jak się czujesz.

Co takiego było w rozmowie telefonicznej, spotkaniu, działaniu - lista jest długa - co twoim zdaniem doprowadziło cię do takiego samopoczucia, jakie miałeś zaraz po nim?".

Następnie, mniej więcej raz w tygodniu (lub nawet raz dziennie, jeśli masz czas), przeglądaj swoje notatki i spróbuj znaleźć wzorce. "Na przykład, zauważyłem, że zawsze czuję się naładowany energią po rozmowie z założycielami mojego portfolio lub potencjalnymi założycielami portfolio, aktywnym rozwiązywaniu problemów i/lub tworzeniu czegoś od podstaw" - mówi Jordan.

Jak sformatować swój dziennik energii

Jeśli pomysł otwarcia prawdziwego notatnika i zapisania swoich uczuć jest dla Ciebie przytłaczający, ponieważ nie masz pojęcia, kiedy ostatnio widziałeś długopis, nie martw się: To jest całkowicie w porządku, aby użyć laptopa lub telefonu do dziennika energii, według Jordana. "Kluczem jest to, aby nie czuć się jak ciężar lub produkcja", mówi. "Pomyśl o tym, ile razy otwierasz swoją skrzynkę odbiorczą, Instagram lub Twitter na telefonie między robieniem innych rzeczy. Poświęć ułamek tego czasu-30-60 sekund na raz lub tak i zanotuj, jak się czujesz".

 

Chociaż możesz nie zauważyć wpływu swojej praktyki prowadzenia dziennika energetycznego od razu, z czasem może on pomóc Ci zwalczyć wypalenie zawodowe i przewartościować to, jak (i z kim) powinieneś spędzać swój czas. "Zdecydowałam się założyć dziennik energetyczny, aby lepiej zrozumieć, jakie działania i interakcje wyczerpują moje źródła energii, a jakie je zasilają. Teraz mam lepsze poczucie równowagi i jestem w stanie nadal iść na to, jednocześnie unikając szkodliwego stresu tak bardzo, jak to tylko możliwe."