Buty dla biegaczy

Oferta butów dla biegaczy jest tak szeroka, że wybór nie należy do najprostszych. Jak wybrać najlepsze buty do swojego typu stopy? Dobre obuwie ma wpływ na jakość treningu i to od niego zależy, czy będziemy zmagać się z kontuzjami i bólem. Aby dobrać odpowiednie buty do swojego typu stopy, należy sprawdzić, jak układają się podczas chodzenia.

Pierwsza metoda to mokry odcisk stopy na kartce papieru (A4). Wystarczy zamoczyć stopę w wodzie i mocno odcisnąć na kartce papieru. Aby efekt był bardziej widoczny, do wody można dodać barwnik (farbę plakatową, barwnik spożywczy). Innym sposobem jest obejrzenie swoich zużytych butów. Należy dokładnie sprawdzić, w których miejscach najbardziej się starły: od zewnątrz czy na zewnątrz. To samo dotyczy przodu butów i pięty.

Supinator, pronator czy neutralny?

W zależności od ułożenia stopy podczas biegu, wyróżnia się trzy grupy:

1) Pronator. Tę grupę wyróżnia odcisk stopy, który po naszych testach jest kompletny. Jeśli zwężenie na stopie jest małe lub nie należy ona do grupy pronatorów. Po sprawdzeniu obuwia powinno być widoczne otarcie po wewnętrznej stronie w wyniku włożenia stóp. Najczęściej jest to objaw płaskostopia.

(2) Neutralny. Odcisk stopy na papierze jest idealny. W tym przypadku buty ścierają się równomiernie na całej powierzchni. Dla osób z tym typem stopy najłatwiej jest dobrać obuwie każdego rodzaju, nie tylko do biegania.

(3) Supinator. Odcisk stopy jest bardzo wąski i może być również przerwany. Odcisk stopy jest bardzo wysoki. Buty zdzierają się po zewnętrznej stronie. Podczas biegu ciężar ciała spoczywa na zewnętrznej części stopy.

Jakie buty i dla kogo?

rodzaje butów do biegania

Pronotowcy muszą używać butów z dobrą stabilizacją, aby zapobiec zapadaniu się stóp do środka. Obuwie dla pronatorów musi mieć wzmocnienie po wewnętrznej stronie. Takie buty najczęściej określane są jako Motion Control lub Stability.

Supinatorzy muszą sami dopasować obuwie, które im najbardziej odpowiada, gdyż producenci nie przewidzieli specjalnego typu buta dla tego typu stopy. Muszą oni jednak całkowicie unikać obuwia pronującego, gdyż zwiększyłoby to oparcie ciężaru ciała na zewnętrznej części stopy. Dla osób z tym typem stopy najbardziej odpowiednie będą buty oznaczone jako Cushioned. Oferta butów dla neutralnych jest największa. Można wybierać spośród wielu modeli i fasonów. Producenci bardzo często stosują opcje mieszania, z których dopasowaniem samemu można mieć sporo kłopotów. Jeśli chcemy idealnie dopasować buty do biegania, a nie jesteśmy pewni do jakiego typu należymy, najlepiej skorzystać z porady ortopedy lub fizjoterapeuty. Dzięki pomocy lekarza będziemy mieć pewność, że treningi nie przysporzą nam w późniejszym czasie problemów zdrowotnych.