Obecnie wygląd jest bardzo ważny - tak samo jak posiadanie dobrej kondycji. Dlatego też wielu mężczyzn postanawia zadbać o swoją masę mięśniową i zaczyna ćwiczyć, wspomagając się w budowaniu mięśni specjalnymi suplementami diety. Nie wszystkie z nich są tak samo bezpieczne. Wszystkie muszą być stosowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z odżywkami na budowę masy mięśniowej, nie znasz ich jeszcze zbyt dobrze. Czasami może popełnić błąd w wyborze, co może mieć opłakane skutki. Podstawą dobrego, efektywnego treningu jest dostarczenie sobie w diecie wszystkich ważnych składników odżywczych. Suplementy diety to niejako droga na skróty, ale trzeba je stosować rozsądnie. Co warto wiedzieć o odżywkach budujących masę?

Odżywki białkowe

Najpopularniejsze są przede wszystkim różnego rodzaju odżywki białkowe. To właśnie białko jest podstawowym budulcem mięśni, dlatego też bez białka nie da się zbudować solidnej tkanki mięśniowej. Oczywiście nie jest tak, że można tylko brać taką odżywkę i nie ćwiczyć - aby zobaczyć odpowiednie efekty, trzeba mieć odpowiedni trening. Optymalna ilość białka to około 2 g/kg masy ciała.

Białka zawarte w odżywkach dzielą się na różne rodzaje. Różnice w składzie wynikają z tego, że dzieli się je na tzw. izolaty, koncentraty lub hydrolizaty oraz ich mieszankę (tzw. matrixy białkowe). Wybierając dla siebie tego rodzaju odżywki, najlepiej zdecydować się na to, co jest najbardziej popularne - a więc najbardziej znane i sprawdzone. Na chwilę obecną są to białka takie jak kazeina micelarna czy serwatka. Trzeba tylko zwracać uwagę na czystość produktu. Oczywiście do niektórych odżywek dodawane są jakieś elementy wspomagające, ale jeśli odżywka ma być białkowa, to powinna zawierać przede wszystkim białko.

Węglowodany i gainery

masa mięśniowa

Istnieją również odżywki węglowodanowe oraz tak zwane gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe. Bez węglowodanów nie da się budować mięśni, bo człowiek ma po prostu za mało energii. Gdy nie ma węglowodanów, organizm ludzki czerpie energię z białek. A przecież są one dostarczane w taki sposób, że stanowią materiał budulcowy dla mięśni. Stąd też odżywki węglowodanowe czy białkowo-węglowodanowe są bardzo przydatne. Warto jednak wiedzieć, że gainer może być traktowany jak zwykły posiłek i powinien być spożywany tylko wtedy, gdy nie możemy sobie pozwolić na taki prawdziwy, zdrowy posiłek.

Stosowanie odżywek węglowodanowych jest niewskazane. I tak jesteśmy nimi otoczeni. Kto zaczyna swoją przygodę z budowaniem tkanki mięśniowej, powinien raczej zainwestować w dobrej jakości białka. Cena gainerów jest przystępna - wręcz zachwycająca - ale nie przekłada się to szczególnie na przyrost tkanki mięśniowej. Najczęściej w takiej mieszance znajdują się aminokwasy niskiej jakości. Warto więc zainwestować i zaopatrzyć się w produkt, który będzie najlepszą pomocą w treningu.